Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Oto następny podział na programy, teraz jeszcze jeden "filtr" od strony platformy docelowej. Możecie się kierować niekoniecznie kategorią, ale platformą, aby wydawać swoje produkcje online na stronie internetowej. Tu jest całkiem spory arsenał gdzie poza kilkoma rzeczami, wybór prowadzi do tego samego. Jeśli programy do tworzenia gier online, to HTML5. Jak HTML5, to JavaScript! A jak JavaScript, to rysowanie na płótnie lub skorzystanie z "WebGL". Zapraszam po należne szczegóły i samą listę oczywiście!

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER ONLINE. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Czytajcie, a znajdziecie! Mam dla Was następną listę oprogramowań do tych celów. Świetną nowiną jest fakt, że zdecydowana większość programów to darmowe frameworki, a więc wystarczy tylko zajrzeć do strony, ściągnąć i zainstalować skrypt do "index.html". Uwzględniłem jeszcze programy działające w przeglądarce, które nawet nie wymagają instalacji na dysku! To już zależy od Was, ja akurat takich narzędzi nie preferuję. Zostawiam Wam poniższe programy do tworzenia gier online, nic tylko brać!

DARMOWE PROGRAMY

 1. Phaser
 2. PixiJS
 3. Babylon.js
 4. Gamefroot
 5. Modd.io
 6. Bitsy Game Maker
 7. GDevelop
 8. Unity
 9. Godot
 10. allegro.js
 11. Flowlab Game Creator

PŁATNE PROGRAMY

 1. PlayCanvas
 2. GameMaker Studio
 3. Clickteam Fusion 2.5

To jest zaledwie namiastka tego, co jest dostępne w necie. Programy do tworzenia gier online wciąż są chętnie wykorzystywane przez ludzi, którzy nie mają zielonego pojęcia o programowaniu czy też nie chcą niczego pobierać ani instalować. Jeśli chcecie zapoznać się z większą liczbą programów (większość z nich niestety nie jest już aktualizowana), kliknijcie tutaj. Ja postanowiłem wymienić tylko te, które najbardziej rzucają się w oczy.

GRY ONLINE TO WCIĄŻ DOBRY BIZNES

Czy tego chcemy, czy nie, zawsze przechodzi przez myśl zarobek na naszej komputerowej pracy. To nie żaden grzech zrobić z pasji szmal (nawet trzeba tak robić) dlatego też każdy przyszły game developer powinien publikować swoje produkcje RÓWNIEŻ na HTML5. To stanowi świetną reklamę, pisałem już o tym więc nie każcie mi powtarzać. Z technicznego punktu widzenia, programy do tworzenia gier online rysują nam okno gry korzystając z dwóch sposobów: ze zwykłego "płótna" (ang. "canvas"), które jest w pełni wystarczalne do tworzenia środowisk dwuwymiarowych, a jeśli chcemy wejść do trójwymiarowego świata, to tylko technologia WebGL, która dzisiaj, w 2020 roku, jest już pięknie rozwinięta i wystarczy jedynie aby pecet miał dobrą kartę graficzną.

Logo programu "Phaser"

Programy do tworzenia gier online działają albo na "HTML-owskim płótnie", albo przy pomocy technologii "WebGL" zdolnej przetwarzać rendering trójwymiarowy.

Źródło: Phaser


Dziękuję znowu za kompletne przeczytanie od A do Z. Tutaj znajdziecie informacje o tworzeniu na Androida.

PODOBNE ARTYKUŁY