Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Napotkałem niejednokrotnie na pytanie powtarzane przez wiele osób: "czy programowanie jest trudne?". Cóż, patrząc na swoje przeżycia i kłopoty z tym związane przyznaję, że to JEST trudne zajęcie. Aby przetrwać lata w tym fachu nie wystarczy kucie na blachę. Trzeba mieć wiele wytrwałości i anielskiej cierpliwości. W oparciu o swoje (niewielkie) doświadczenie prezentuję fakty i mity z tym związane.

CZY PROGRAMOWANIE JEST TRUDNE? GDZIE LEŻY PRAWDA?

Fakt, mam jeszcze za mało lat, żeby się "wymądrzać" w tej dziedzinie, natomiast moja dotychczasowa ścieżka rozwoju uświadamia mi, że z pewnością potrzeba całych długich lat, żeby się porządnie wykształcić w tym kierunku. Zauważyłem taką zależność, że każdym razem gdy wydaje mi się, że już wszystko wiem na dany temat, po chwili przychodzi coś nowego. Coś obcego. Coś, co jeszcze przez długi czas pozostanie mi nieznane bo albo jestem na to za głupi, albo wcale mi się to nie przyda. Tak zdarzało się mnóstwo razy. Opanowałem zmienne? Pojawił się wątek dziedziczenia. Opanowałem dziedziczenie? Przyszły przesunięcia bitowe. Przesunięcia bitowe w małym palcu, to dowiedziałem się o typach generycznych i tak w koło Macieju. Zawsze po kilkadziesiąt razy miesięcznie dowiaduję się o czymś zupełnie nowym. Mimo wszystko lubię to zajęcie bo wiem, że ma przyszłość i przyczyni się do bycia niezależnym. To jest cała odpowiedź na pytanie "czy programowanie jest trudne?". Trzeba ten fach lubić, żeby wytrwać.

PONOĆ TRZEBA DOBRZE ZNAĆ MATEMATYKĘ, ŻEBY PROGRAMOWAĆ

Guzik prawda! To jest często przeplatany z tym pytaniem mit, który też pragnę obalić jak najszybciej. Nie trzeba być ekspertem w dziedzinie matematyki, żeby być programistą. Gdyby tak było, do teraz bym niczego nie był w stanie zrobić, a udzielam się publicznie prawie cztery lata. To nie ma wpływu na to, czy programowanie jest trudne, czy nie. Owszem, trzeba znać podstawy z wielu tematów, żeby móc napisać jakiś algorytm, aczkolwiek nawet na takie przypadki już wynaleziono filmy wyjaśniające rozwiązanie danego problemu. W kwestii samego nauczenia się programowania, nie ma to absolutnie żadnego znaczenia! 90% kodu to będzie czysta arytmetyka.

Symbol liczby Pi

Wymagane posiadanie dużej wiedzy matematycznej do programowania to kompletna bzdura! Można być dobrym programistą będąc kiepskim z matematyki. To nie ma wpływu na to, czy programowanie jest trudne, czy już nieco łatwiejsze.

Źródło: Wikimedia


Niech ta treść posłuży każdemu, kto ma jeszcze jakiekolwiek wątpliwości odnośnie tytułowego pytania. Niech nikogo nie zmyli matematyczne podejście do sprawy. MOŻNA nauczyć się programowania mając dwóję z matmy. Do zobaczenia już jutro.

PODOBNE ARTYKUŁY