Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Mała niespodzianka! Ponieważ znalazło się trochę więcej czasu w dniu dzisiejszym, postanowiłem napisać po raz drugi tego samego dnia. Postaram się przedstawić swój punkt widzenia w odpowiedzi na pytanie: "od jakiego języka zacząć naukę programowania?". Niejeden z Was pewnie miał dylematy który język będzie dla Was najodpowiedniejszy. Zależy też do czego jednak w tym artykule uwzględnię podejście uniwersalne, czyli przedstawię język odpowiedni dla każdego żółtodzioba. Język, który jest prosty. Język, który się przyda teraz, za tydzień, za pięć lat, za dwadzieścia lat. Język, który jeszcze przez długi okres czasu nie wypadnie z obiegu. Język otwierający wrota do tworzenia graficznych interfejsów, obsługi baz danych, rozwiązywania problemów dotyczących sztucznej inteligencji oraz do kilku innych rzeczy. Tym językiem (moim zdaniem) jest Python!!!

JĘZYK PYTHON MOJĄ ODPOWIEDZIĄ NA PYTANIE "OD JAKIEGO JĘZYKA ZACZĄĆ?"

Zdania mogą być podzielone, aczkolwiek w mojej ocenie Python przoduje w największej używalności w 2020 roku. Banalna składnia, kilka paradygmatów, zdolność do uruchomienia na systemie Windows, Mac i Linux bez modyfikowania kodu (wymagana jest jedynie instalacja Pythona), ogólne przeznaczenie. Można wymieniać zalety przez parę akapitów. Wszechstronność jest tutaj słowem kluczowym bo chodzi o to, żebyście na samym początku nauki nie patrzyli na żadne konkretne szczegóły czyli co będzie bardziej optymalne, na jaką platformę to pójdzie i tak dalej. Ja uważam, że każdy początkujący musi się najpierw oswoić z samym pisaniem, bo jak przedstawi mu się zbyt wiele szczegółów i mankamentów dotyczących danego języka, może się szybko zniechęcić i na tym się skończy. Zakładam, że nie o to Wam chodzi, dlatego też na pytanie "od jakiego języka zacząć naukę programowania?" odpowiadam stanowczo: Python!

Logo języka Python

Język Python jest doskonały dla początkujących z powodu wszechstronnego zastosowania połączonego z przyjemną składnią. Jest odpowiedni dla osób, które ciągle nie wiedzą od jakiego języka zacząć.

Źródło: Wikimedia

CZY PYTHON JEST STWORZONY DO MOICH ZAINTERESOWAŃ?

Tak jak napisałem na wstępie, z pewnością nie zadowolę wszystkich czytelników. Python ma dużo swoich wad np. nie jest idealnie przystosowany do tworzenia gier z powodu działania interpretera, aczkolwiek posiada predyspozycje bardzo zbliżone do zadowolenia każdego z Was. Można dzięki niemu tworzyć graficzne interfejsy, bardzo proste gry, interakcje ze stroną internetową oraz naprawdę wiele innych rzeczy. Nie traktujcie tego jako jedyną odpowiedź niczym przeznaczenie. Pytanie brzmi prosto: "od jakiego języka zacząć?", ale to wcale nie znaczy, że tylko ten język wchodzi w grę. Wiele osób proponuje innym język JavaScript, który także jest powszechnie wykorzystywany i prosty w obsłudze. Sugeruję jedynie, abyście dali mu szansę i troszkę w nim popisali. Tak się składa, że napisałem serię artykułów o Pythonie z myślą o początkujących. Wtedy możecie dokonać racjonalnej oceny czy ten język Was satysfakcjonuje.


Dziękuję po raz kolejny za pełne przeczytanie. Nie chcę, żebyście myśleli, że od dzisiaj podwajam częstotliwość wypuszczania nowych artykułów. To była sytuacja wyjątkowa, po prostu znalazło się więcej czasu.

PODOBNE ARTYKUŁY