Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Zapowiadałem, ogłaszałem na swoim Facebooku i na Instagramie, a teraz mamy oficjalny dowód! Nadchodzi dla Was nowa seria artykułów o języku JavaScript! Teraz on będzie przez jakiś czas w centrum mojej uwagi, aczkolwiek już nie tak bardzo długo jak poprzednik. Dowiedzcie się szybko jaki mam plan i jakie tematy zostaną poruszone.

JAVASCRIPT NASTĘPNYM JĘZYKIEM "Z DUŻYM STAŻEM"

Język zaistniał w 1995 roku za sprawą Pana Brendana Eicha. Będąc językiem interpretowanym wykonywanym po stronie klienta dla budowania interakcji na stronach internetowych, z biegiem lat szybko zajął wysokie pozycje w TIOBE w kategorii "najczęściej wykorzystywany język programowania". Nie bez powodu. Łatwa składnia, wsparcie wielu narzędzi i edytorów kodu (od "Sublime Text" do "IntelliJ IDEA"), brak konieczności instalowania czegokolwiek, a także wszechstronne zastosowanie (więcej szczegółów na temat cech opisano w osobnym artykule). Jeśli ktoś z Was zaczyna naukę programowania, to JavaScript także będzie słuszną decyzją, żeby sobie "popisać" (choć ja bym polecił Pythona).

Logo języka JavaScript

Logo języka JavaScript.

Źródło: Wikimedia

PLAN WYDAWANIA ARTYKUŁÓW

Artykuły o JavaScript jakie mam przygotowane opierać się będą na samych podstawowych podstawach, tak jak zresztą to wyglądało podczas redagowania na temat poprzednich języków, tylko w o wiele mniejszym wymiarze. Nie będzie niczego rozgałęzionego co może wymagać specjalistycznej wiedzy na temat języka, więc z całą stanowczością mogę stwierdzić, że to także będzie seria przeznaczona dla początkujących odbiorców, którzy szukają jakiegoś punktu zaczepienia i to za darmo. Ocenę jakości materiału pozostawię jak zawsze Wam. Z tego powodu seria jaką przewiduję powinna zamknąć się w tym miesiącu. To będą same elementarne sprawy jak zmienne, pętle, stosowanie komentarzy, budowanie instrukcji warunkowych, typy danych i tak dalej. Po prostu to będzie "oprowadzanie" czytelnika po fundamentalnych tematach, aby po zakończeniu czytania móc z uśmiechem przystąpić do pracy samodzielnej i poszerzania swoich horyzontów mózgowych gdzie indziej.


Taki jest koniec "prologu" języka JavaScript. Już w kolejnym artykule przedstawimy sobie cechy jakie ma w sobie język należący do "triady" stron internetowych (obok HTML'a i CSS'a). Jak zawsze będę mieć nadzieję na zainteresowanie materiałem.