Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Powracamy do listy programów do tworzenia gier. Nie dopatrzyłem się więcej kategorii gier posiadających oprogramowania do zrobienia gry wyłącznie tego typu. Zatem doszedłem do wniosku, że mogę również pokazać programy do tworzenia gier pixelowych jako motyw produkcji, czyli gierki retro. Może natrafię na jeszcze jakąś kategorię, która posiada "paletę" programów i wtedy szybko o tym napiszę. Na tę chwilę skupimy się na tworzeniu gier w stylu retro z lat .80 i .90.

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER PIXELOWYCH. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Tu nie będzie koncentrowania się na gatunku tylko na motywie, zatem tu będzie dużo szersze pole do manewrów. Zdecydowana większość oprogramowań do tworzenia gier tego typu jest "konsolą fantasy", w tym również "PICO-8" na temat którego pozwoliłem sobie w zeszłym roku wydać kurs. Oto zbiór znalezionych przeze mnie tytułów, które umożliwiają tworzenie gier pixelowych:

DARMOWE PROGRAMY

 1. TIC-80
 2. LIKO-12
 3. GB Studio
 4. Bitmelo
 5. quadplay
 6. SCRIPT-8
 7. pyxel

PŁATNE PROGRAMY

 1. PICO-8
 2. PixelVision 8
 3. BASIC8
 4. Bitty Engine
 5. Nesmaker
 6. PQ93

Takich programów jest o wiele więcej, natomiast przytoczyłem tylko te najistotniejsze i aktualizowane do dnia dzisiejszego. Po pełną listę konsol fantasy, zapraszam tutaj. Programy do tworzenia gier pixelowych mnożą się na potęgę jak króliki.

MOTYW PIXELOWY GIER RETRO

Bardzo lubię pixel art. Jest tani, łatwy do zrobienia i mający swój urok w prostocie. Ludzie do dziś chętnie wybierają programy do tworzenia gier pixelowych, bo chcą wrócić do tamtych dekad i zobaczyć przynajmniej w części jak to jest zrobić coś interaktywnego z garści zmieniających się pikseli. To jest moim zdaniem najlepsze połączenie: zachowanie staromodnej grafiki w połączeniu z językiem wysokiego poziomu. Bez bawienia się w język asemblera. Ponadto wygodny edytor kodu, map, dźwięków i muzyki. To wszystko zapewnia każda porządna konsola fantasy zrobiona przez człowieka.

"TIC-80"

Zdecydowana większość programów przeznaczonych do tworzenia gier retro to tzw. "konsole fantasy". Łączą one staromodną prostotę możliwości technicznych ze współczesnym językiem wysokiego poziomu. Jednym z takich darmowych programów jest "TIC-80".

Źródło: GitHub


Wszystko na temat programów dla gier retro. Jeśli jednak interesują Was gry online, to zapraszam do tego wpisu.

PODOBNE ARTYKUŁY