Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Mamy w końcu 1 lutego! A to oznacza nowy miesiąc, nowy początek...i nowy język o którym zacznę wypuszczać artykuły. Tak jest, proszę Państwa, oto on jedyny i niepowtarzalny, język C#! To właśnie o nim przyjdzie mi napisać następną "chmurę" artykułów podobnego kalibru co Kotlin, także na pewno nie będę się nudzić :D! Dzisiaj tylko przystawka, artykuł wprowadzający jako połączenie streszczenia najważniejszych informacji o "CSharpie" z szybkim wypunktowaniem czego macie się ode mnie spodziewać :).

DOCEŃ JĘZYK C#. TO NAPRAWDĘ PRZYJEMNY JĘZYK!

Mowa oczywiście o "dziecku" firmy Microsoft sięgającym 2000 roku. To właśnie wtedy, za sprawą zaangażowania Andersa Hejlsberga powstała wersja 1.0, która stanowiła fundament do dalszego rozwoju przedsięwzięcia. C# czerpie bardzo dużo elementów składni z Javy, więc niektórzy złośliwi stwierdziliby, że C# "papuguje" język Java. Ja natomiast widzę w tym taki plus, że jeśli umiecie Javę, to odnajdziecie się szybko i tutaj (jedyną nauką będzie wyłapywanie różnic i dodatków zawartych w tym języku). A skoro sama Java, to i język C będzie też o sobie przypominać częściami składni. Choć nie można powiedzieć, że C# nie ma się czym pochwalić sam z siebie. Cechy opiszemy sobie w kolejnym artykule, a na razie jako że jest to tylko wprowadzenie, skupimy się na szczegółach dotyczących materiału który będę codziennie publikować na stronie.

Logo języka C#

Logo języka C#.

Źródło: GitHub

SZEPTY O MOIM HARMONOGRAMIE

Zacznę może od końca. W serii która ma nadejść, nie będzie przystosowania dla najnowszej składni którą oferuje język C# w wersji 10! Po pierwsze, ja (jak i z pewnością miliony innych ludzi) przyzwyczaiłem się do znanego stylu jaki obowiązuje dużo dłużej w tym języku, czyli "stercząca" dyrektywa "using" na samej górze, funkcja statyczna "Main" a wewnątrz niej jest cała treść instrukcji do wykonania przez program. I w taki sposób będą demonstrowane kody źródłowe. A po drugie, chcę aby prezentowane przykłady zachowywały wsteczną kompatybilność ze starszymi wersjami "CSharpa", bo z pewnością nie każdy ma zainstalowaną najnowszą "dziesiątkę".

Najważniejszą wiadomość już przekazałem, a teraz co nieco o materiale. Naturalną koleją rzeczy będzie przedstawienie całego wykładu o architekturze platformy .NET (co to CLS, CIL i tak dalej), zostanie opisany podział typów danych na różne rodzaje, struktura tablic, formatowanie łańcuchów znaków, paradygmat obiektowy, struktury i wiele innych tematów zaliczanych do podstawowego zakresu wiedzy z dziedziny języka C#. Nie chcę też za dużo zdradzać, wszystko się ukaże w odpowiednim momencie jednak to Wam da jakiś punkt widzenia do czego będę zmierzał :).


To wszystko z najbardziej ogólnych informacji, zatem nie pozostało nic innego jak już teraz zaprosić Was do czytania artykułów, które będą się regularnie pojawiać doba w dobę. Przekonamy się po dłuższym czasie czy wysiłek mi się zwróci. Widzimy się już jutro przy pierwszym temacie jakim będzie przekonanie Was do nauki jednego z najczęściej wybieranych języków!