Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Kolejne pytanie, które pragnę poddać głębszej analizie: "czy każdy może nauczyć się programować?". Krótka odpowiedź brzmi "tak", chociaż doskonale sobie zdaję sprawę, że taka odpowiedź nikomu z Was nie wystarczy. Nieco dłuższa brzmi: "to zależy jak daleko sięgasz z tym nauczaniem".

CZY RZECZYWIŚCIE KAŻDY MOŻE NAUCZYĆ SIĘ PROGRAMOWAĆ?

Powtarzam jeszcze raz: TAK! Ale, ale. Ustalmy jedno: to zależy od tego, jak sami definiujecie naukę programowania, bo mój punkt widzenia mocno się zdeformował po latach "odkrywania bolesnej prawdy". A dotyczy ona gigantycznej ilości materiału do przyswojenia. Jest to na tyle obszerny dział, że być może całe życie będziecie musieli się go uczyć, żeby przyznać sobie prawo do tytułowania siebie "mistrzem".

Nie będę się wypowiadał na temat "awansowania", bo nie mam pojęcia jaka jest klasyfikacja czyli ile lat działalności potrzeba na jakiś tytuł. Sprawy się mają tak, że bez względu na to czy przez programowanie rozumiemy naukę składni określonego języka, czy pisanie oprogramowań dopóki nam nie stuknie sześćdziesiątka, cierpliwość jest podstawą do nabywania doświadczenia w tym zakresie. To jest najważniejszy wniosek. Już sami możecie sobie odpowiedzieć na pytanie czy każdy może nauczyć się programować.

Kod źródłowy w języku C

Programowanie to coś więcej niż doskonałe opanowanie ulubionego języka. To przede wszystkim logiczne rozwiązywanie problemów.

PROGRAMOWANIE NAUKĄ ZDRADLIWĄ

Wysokie pensje, eleganckie stanowisko, awanse i pewność, że przyda się to w przyszłości. Takie są zalety nauki programowania. Nie wiem jak jest w firmach świadczących usługi w zakresie tworzenia aplikacji biznesowych, natomiast nigdy nie ma róży bez kolców. Jest to po części zdradliwa nauka, gdyż początkujący są zawsze święcie przekonani (ze mną było tak samo), że po nauczeniu się podstaw dowolnego języka, mogą już stanowić konkurencję wśród innych. Poważną konkurencję. Nic bardziej mylnego.

Czy każdy może nauczyć się programować? Oczywiście, ale nie każdy jest idealnie stworzony do tej pracy. Tak samo, jak nie każdy może zostać malarzem czy muzykiem. Tu jest tak samo. Dopiero po dłuższym czasie dociera do nich, że jest jeszcze mnóstwo rzeczy z którymi się nie zetknęli do tej pory. Prawda wychodzi na jaw przeważnie po przeglądzie czyjegoś kodu źródłowego ("GitHub" na ten przykład).

KAŻDY MOŻE SIĘ NAUCZYĆ, ALE NIE KAŻDY MOŻE TO UMIEĆ

Kolejnym podstawowym elementem do osiągnięcia prawdziwego sukcesu jest sztuka rozwiązywania problemów. Trzeba umieć myśleć. Trzeba umieć rozwiązywać problemy. To również wpływa na ocenę sytuacji czy każdy może nauczyć się programować. Nie ma znaczenia czy będzie to zwykły sumator liczb, czy potężny silnik graficzny robiony dla sportu. Zadaniem prawdziwego programisty jest przede wszystkim myślenie, a nie tylko pisanie kodu! Pojawia się konieczność poznawania i rozumienia algorytmów, wykorzystywania framework'ów, a także umiejętność doboru odpowiedniego języka do pisania własnego programu. Trzeba ten fach naprawdę uwielbiać, żeby przerastać własne oczekiwania. Tu nie zadziała "jakoś to będzie".


Kończąc ten wywód, wniosek nasuwa się prosty: jeśli chcecie w tym wytrwać całe lata, musicie się uzbroić w cierpliwość. Pójdzie Wam dużo szybciej, jeżeli uwielbiacie ten fach i nie patrzycie tylko na kabzę.

PODOBNE ARTYKUŁY