Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Materiał o programowaniu, który wyjątkowo nie będzie dotyczył pisania kodu 😯! Przedstawię Ci w nim czcionki dla programistów, którzy mają ochotę zmienić czcionkę jaką się posługują i chcą sobie odświeżyć spojrzenie na kod źródłowy 😉! Nie było żadnej wysublimowanej selekcji, to tylko czcionki z których ja korzystam na co dzień z uwagi na ich czytelność ✅.

OTO 4 CZCIONKI DLA PROGRAMISTÓW POLECANE PRZEZE MNIE!

Dodam na początek, że wszystkie czcionki są typu "monospaced", to znaczy że każdy symbol posiada identyczną szerokość, dlatego zalecam stosowanie tylko takich czcionek do pisania kodu źródłowego. Zaczniemy od razu bez przydługich wstępów.

JETBRAINS MONO

Pozycja "numero uno" 😆. Czy to "IntelliJ IDEA", czy "PyCharm", czy "VSCode", czy jakiekolwiek inne IDE jakie mam pod ręką, zawsze na jakiś czas sobie skorzystam z tej czcionki. Znaki są odsunięte od siebie, bardzo wyraźne i eleganckie, co sprawia, że jest niezastąpiona do prac nad pisaniem oprogramowania 👍.

Link do pobrania: https://www.jetbrains.com/lp/mono/

Kod źródłowy w języku C w czcionce JetBrains Mono

Przykładowy zapis kodu źródłowego w języku C z użyciem czcionki dla programistów, "JetBrains Mono".

CASCADIA MONO PL

Czasem mam ochotę mieć pogrubione znaki, jednak chcę, żeby ta "grubość" była naturalna. Wtedy przełączam się na to. Znaki są pogrubione same z siebie, bez przełączania się na tryb "bold". Dodatkowy plus za znaki alfabetu, które podnoszą elegancję pojedynczych słów ➕.

Link do pobrania: https://github.com/microsoft/cascadia-code

Kod źródłowy w języku C w czcionce Cascadia Mono PL

Przykładowy zapis kodu źródłowego w języku C z użyciem czcionki dla programistów, "Cascadia Mono PL".

IOSEVKA FIXED SS14

Ta czcionka jest rewelacyjna, gdyż znaki są zwięzłe, a nadal czytelne 💪. Jeżeli wiersze kodu są na tyle przerośnięte, że narażasz się na długie przewijanie okna poziomo bądź zwijanie do kolejnych linii, wypróbuj to - nie pożałujesz 😉! Symbol SS14 oznacza to, że kształt niektórych symboli wzorowany jest na czcionce "JetBrains Mono". Na stronie głównej rodziny "Iosevka" znajdziesz jeszcze więcej odmian, które musisz już wypróbować samodzielnie 😅!

Link do pobrania: https://github.com/be5invis/Iosevka

Kod źródłowy w języku C w czcionce Cascadia Mono PL

Przykładowy zapis kodu źródłowego w języku C z użyciem czcionki dla programistów, "Iosevka Fixed SS14".

FANTASQUE SANS MONO

Kolejna czcionka, którą wielbię za symbole alfabetu. Może znaki nie są najbardziej czytelne, natomiast sposób układania się ich w całe wyrazy sprawia, że zostaje u mnie na długo podczas pisania kodu 😄.

Link do pobrania: https://github.com/belluzj/fantasque-sans

Kod źródłowy w języku C w czcionce Fantasque Sans Mono

Przykładowy zapis kodu źródłowego w języku C z użyciem czcionki dla programistów, "Fantasque Sans Mono".

PORADY PROGRAMISTY

Zanim odejdziesz, pozwól że podzielę się dwiema wskazówkami na temat czcionek. Oprócz zwykłego trybu wyświetlania, koniecznie wypróbuj "Medium" i "Extrabold" 😳! Czasami potrafią jeszcze bardziej uwydatnić wygląd kodu źródłowego i podnieść jego czytelność! Ponadto, zmieniaj co jakiś czas czcionkę jaką się posługujesz - to może sprawić, że nabierzesz większej ochoty na programowanie tylko dlatego, że inaczej Ci się patrzy na kod 🏅!


To tyle. Miłego kodowania przy użyciu przeznaczonych do tego czcionek, programisto 😃!

PODOBNE ARTYKUŁY