Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

A to już na do widzenia, jeśli chodzi o operacje logiczne. Poznasz drugi rodzaj alternatywy, choć działającej nawet nie podobnie, lecz ZUPEŁNIE INACZEJ. Istnieje jeszcze alternatywa rozłączna, tak zwana operacja "XOR". A co to znaczy, dowiesz się zaglądając do środka 😉!

OPERACJA "XOR" TO ALTERNATYWA ROZŁĄCZNA!

Rozszerzenie skrótu brzmi "exclusive OR" i chodzi o tak zwaną sumę "poprzeczną". Ponieważ to się tyczy alternatywy, to musi być suma. Ale dlaczego poprzeczna ? Ponieważ zdanie jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy nieparzysta liczba zdań jest prawdziwa.

⚠️ Przeczytaj uważnie jeszcze raz to zdanie! ⚠️

Nieparzysta liczba zdań musi być prawdziwa, żeby całe wyrażenie było prawdziwe! Przyjrzyjmy się tabelce (tak, nie mogło być inaczej skoro opisałem trzy poprzednie operatory w podobny sposób 😆):

a b a ^ b
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 0

Alternatywa rozłączna tworzona jest w kodzie źródłowym za pomocą "dzióbka" skierowanego do góry, jaki postawisz za pomocą skrótu Shift+6. Teraz również królowa nauk rządzi się swoimi prawami i tam już musisz umieścić taki znaczek: ⊻

Symbol taki sam przy alternatywie tej zwykłej z dodatkową poziomą kreseczką na spodzie ℹ️. A teraz ponownie spójrz na prościutki przykład w języku C (standard C99, jak zwykle 😊):

_Bool a = 0;
_Bool b = 1;
_Bool c = 0;

printf("%d", a ^ b ^ c);

To będzie prawda! Gdyż tylko zdanie "b" jest prawdziwe, a pozostałe to lipa 🤭. Jak było przy całej reszcie poprzednich operatorów, dla "XOR" także przeznaczony jest "bool" (C# na przykład) / "boolean" (Java na przykład).


Alternatywa rozłączna to ostatni rodzaj operatora logicznego, o jakim powinienem był napisać już dawno temu. Od następnego artykułu przechodzimy do innego tematu 📖.

PODOBNE ARTYKUŁY