Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

A to już na do widzenia, jeśli chodzi o operacje logiczne. Poznacie drugi rodzaj alternatywy choć działającej nie podobnie, lecz ZUPEŁNIE INACZEJ. Istnieje jeszcze alternatywa rozłączna, tak zwana operacja "XOR". A co to znaczy, dowiecie się w środku!

OPERACJA "XOR" TO ALTERNATYWA ROZŁĄCZNA!

Rozszerzenie skrótu brzmi "exclusive OR" i chodzi o tak zwaną sumę "poprzeczną". Ponieważ to się tyczy alternatywy, to musi być suma. Ale dlaczego poprzeczna XD? Ponieważ zdanie jest prawdziwe wtedy i tylko wtedy, gdy nieparzysta liczba zdań jest prawdziwa.

Przeczytaj uważnie jeszcze raz to zdanie!

Nieparzysta liczba zdań musi być prawdziwa, żeby całe wyrażenie było prawdziwe! Przyjrzyjmy się tabelce (tak, nie mogło być inaczej skoro opisałem trzy poprzednie operatory w podobny sposób ;)):

a b a ^ b
0 0 0
1 0 1
0 1 1
1 1 0

Alternatywa rozłączna tworzona jest w kodzie źródłowym za pomocą "dzióbka" skierowanego do góry, jaki postawicie za pomocą skrótu Shift+6. Teraz również królowa nauk rządzi się swoimi prawami i tam już musicie umieścić taki znaczek: ⊻

Symbol taki sam przy alternatywie tej zwykłej z dodatkową poziomą kreseczką na spodzie. A teraz ponownie spojrzymy na prościutki przykład w języku C (standard...zresztą, co będę czwarty raz pisać to samo :D):

_Bool a = 0;
_Bool b = 1;
_Bool c = 0;

printf("%d", a ^ b ^ c);

To będzie prawda! Gdyż tylko zdanie "b" jest prawdziwe, a pozostałe to lipa. Jak było przy całej reszcie poprzednich operatorów, dla "XOR" także przeznaczony jest "bool" (C# na przykład) / "boolean" (Java na przykład).


Alternatywa rozłączna to ostatni rodzaj operatora logicznego, o jakim powinienem był napisać już dawno temu. Od następnego artykułu przechodzimy do innego tematu.

PODOBNE ARTYKUŁY