Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

"typeof" w języku JavaScript to słowo kluczowe, które może się czasem przydać podczas weryfikowania faktycznych typów zmiennych. Malutki wpis tylko na ten temat, więc śmiało wchodźcie do środka na tę parę słów. Może trochę więcej niż "trochę" :).

TY, "TYPEOF" W JĘZYKU JAVASCRIPT! SPRAWDŹ MI NO TEGO TYPA!

Może się Wam przytrafić taki przypadek, że dysponujecie jakąś otrzymaną wartością z zewnątrz (z funkcji na przykład) i nie bardzo wiecie jakiego typu macie się po niej spodziewać. Mogą się trafić takie sytuacje, w których wynik przyjmie jedną z kilku postaci. Co wtedy? Strzelać na oślep? To rozwiązanie nie należy do dobrych praktyk programisty i od razu wymażcie je ze swojej świadomości. Już dużo lepiej zabrzmi identyfikacja. Identyfikacja typu danych.

JAK ZIDENTYFIKOWAĆ TYP?

Tutaj słowo kluczowe "typeof" w języku JavaScript wchodzi na scenę. Używając tego słowa kluczowego, zaraz po nim podajemy wartość stałą albo zmienną:

console.log(typeof 68);
console.log(typeof 14.18);
console.log(typeof "Łańcuch znaków");

i tak dalej. Po uruchomieniu przepisanego kodu w przeglądarce klikając "index.html", będziecie mogli zobaczyć co konsola "twierdzi" na temat typów podanych przykładów. Można to połączyć z instrukcjami warunkowymi w celu zaprogramowania wykonywania określonych instrukcji w zależności od zidentyfikowanego typu. "typeof" zwraca łańcuch znaków więc porównujemy wynik zawsze do łańcucha:

if(typeof x === "number") {
	// instrukcje, które wykonają się wtedy i tylko wtedy, gdy zmienna "x" jest typem liczbowym "number"
}

Przykładowo typ "number" umieściłem w cudzysłowy i tak powinniśmy robić z każdym innym typem. Instrukcje warunkowe także są wyjaśniane w osobnym artykule więc nie wściekajcie się, jeśli coś takiego widzicie po raz pierwszy na oczy ;).

Słowo kluczowe "typeof" w języku JavaScript

Słowo kluczowe "typeof" w języku JavaScript służy do bezbolesnej identyfikacji typu danych zmiennej.


Widzicie jaki bezbolesny temat? Zawsze możecie czerpać więcej informacji z oficjalnej dokumentacji Mozilli.

PODOBNE ARTYKUŁY