Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Weźmiemy znów pod lupę typy danych w języku JavaScript, a konkretniej jeden z nich: "string". Jaki mogę mieć powód dodawać osobny artykuł na temat czegoś, co już było? Dowiedzcie się...

"STRING" W JĘZYKU JAVASCRIPT. NIBY NIC, A JEDNAK TRZEBA DOWIEDZIEĆ SIĘ CZEGOŚ O NIM WIĘCEJ

Jeśli nie ominęliście artykułu tłumaczącego ogólnie jak wyglądają typy danych w JavaScripcie, to wiecie już czym jest łańcuch znaków. To w dużym skrócie "przechowalnia" dla łańcuchów wszelakiej maści, nie tylko tekstów (to może być również "T&#!", a wcale nie przypomina żadnego sensownego słowa :)). Nie będzie tutaj o samej istocie występowania takiego typu, tylko o szczegółach jak się z nim obchodzić.

W SZCZEGÓLE BEZ OGÓŁU

"string" w języku JavaScript wymaga oznaczeń dla zasygnalizowania interpreterowi kiedy zacząć traktować kod źródłowy jak łańcuch, a kiedy przestać. Nauczeni niektórzy z Was będą kierować się znakiem cudzysłowu i słusznie, ale to nie jest jedyny sposób otaczania łańcucha! W JavaScript możecie też użyć apostrofów (') oraz grawisów (`) do oznaczania początku i końca. Tylko...

...na grzyba ta informacja? Jeśli wewnątrz łańcucha planujecie umieścić znak cudzysłowu jako znak, nie jak oznaczenie jego początku lub końca, to otoczenie łańcucha innym znakiem niż cudzysłów otworzy Wam możliwość wstawienia w środek łańcucha znaku, który także może służyć do rozgraniczenia łańcucha. Popatrzcie na przykłady jeśli teoria jest niezrozumiała:

"Don't do that."	// cudzysłów ustala granice, apostrof jest wewnątrz
'I wtedy powiedziała "Stój!"\'	// apostrof ustala granice, cudzysłów jest wewnątrz
`"Don't do that", she said.`	// grawis ustala granice, cudzysłów i apostrof są wewnątrz

UWAGA! Literówka w drugim przykładzie zostawiona celowo z powodu stwarzania problemów podczas zapisu!

W języku JavaScript Wasz "string" może być wydzielony nie tylko cudzysłowem!!! Chciałem żebyście wiedzieli o tym istotnym szczególe, gdyż w ten sposób pozbywacie się konieczności używania tzw. "escape characters", czyli obejścia zmieniającego domyślne zachowanie, aby traktować znak ustalający granice łańcucha jak zwykły znak, część treści. Wtedy dla przykładu to:

"I wtedy powiedziała \"Stój!\""

wymusza stosowanie "znaków ucieczki" (\"), aby uniknąć błędu składniowego. Pamiętajcie, że nie wszystkie języki programowania wspierają znaki do otwierania i zamykania łańcuchów znaków inne niż cudzysłów. Język C na przykład nie zezwoliłby na używanie takich znaków, nawet gdybyście zastosowali inne znaki wewnątrz i na zewnątrz. Po prostu nie i koniec!

Typ danych "string" w języku JavaScript

"string" w języku JavaScript oznacza łańcuchowy typ danych, który pozwala na przechowywanie łańcuchów znaków. W przeciwieństwie do większości innych języków, można go wydzielić od reszty kodu nie tylko cudzysłowem, ale także apostrofem oraz grawisem!


To wszystko. Taki bajer zawsze warto wiedzieć, gdyż może jeszcze bardziej uprzyjemnić programowanie. A w przyszłości zawsze będzie można poszerzyć materiał o więcej szczegółów na temat typu "string" w języku JavaScript.

PODOBNE ARTYKUŁY