Wyrażenie lambda jest kolejnym fragmentem układanki w języku JavaScript. W sumie nie wiem czy zaliczyć to do zakresu podstawowego, czy pobocznego gdyż to niby tylko dodatek, a otwierający wrota do zmiany kodu do wykonania jak rękawiczki. Dowiedzcie się wszyscy chętni do czego służy funkcja "strzałkowa" i co nam daje jej użycie.

Poznaliśmy wspólnie już całkiem dużo elementów JavaScriptu. Były zmienne, pętle, funkcje, typy danych i wiele innych. Jest jeszcze jeden, który stanowi FUNDAMENT dla programów mających robić coś naprawdę efektownego. Tym brakującym ogniwem jest tablica! Zważywszy, że tablica w języku JavaScript wymaga wytłumaczenia większej ilości informacji, artykuł też pewnie zrobi się przez to większy więc w razie czego znajdźcie sobie trochę więcej czasu na przestudiowanie.

Jeśli myśleliście, że JavaScript nie wspiera paradygmatu obiektowego, to jesteście w błędzie. Całkiem mocno pochylił się w jego stronę i to do stopnia jawnego wspierania klas. "class" w języku JavaScript istnieje i to całkiem na serio! A teraz poznajemy szczegóły!

Wejdziemy teraz w szczegóły słowa kluczowego "this", które w języku JavaScript może być dla wielu prawdziwą zmorą. A to dlatego, że...nie, nie. Wejdźcie do środka i tam dowiecie się wszystkiego.

Bonusowy materiał o gromadzeniu danych w JavaScripcie! Traktujcie ten artykuł jako "add-on" do materiału o obiektowym typie danych. Samo trzymanie składowych w obiektach nie uchroni danych przed działaniem przycisku "Odśwież". Wszystko to, co miało swoją obecną wartość jest wykopywane jak po restarcie konsoli NES. Musiał istnieć sposób na bezpieczne przechowywanie danych, aby można było później je przywrócić jak podczas wczytywania zapisu gry. Po to cały ten JSON w języku JavaScript! Poznajcie tajemnicę tego skrótu i w jakim celu jest to wykorzystywane.

Przechodzimy do następnego typu danych. W języku JavaScript oprócz boolowskiego typu, niezdefiniowanego, łańcuchowego i paru innych, znajdziecie też hasło "obiekt". Obiekt może się bardzo przydać do pewnych celów, które opiszę już w środku artykułu. Także klikajcie, czytajcie i wnioski wyciągajcie!!!

Obiekt "Math" w języku JavaScript będzie teraz naszym "obiektem zainteresowania", że się tak wyrażę. Poznacie serię metod matematycznych którymi możecie się posłużyć do rozwiązania jakiegoś problemu wymagającego matematyki. A jak większość doskonale wie, matematyka to algorytmika. Tam gdzie problem wymaga algorytmu, tam wkracza królowa nauk!

W końcu przechodzimy do funkcji! Nie chcę się powtarzać, natomiast jak się możecie domyślać, one także są podstawą do porządnego programowania. Funkcja w języku JavaScript jaka zostanie omówiona to nie tylko podprogram, ale także typ danych!!! Uwaga! Ten artykuł będzie ZNACZNIE większy od średniej wielkości pozostałych artykułów o języku JavaScript, gdyż zawiera w sobie szczegóły dotyczące późniejszych materiałów. Aby nie rozmieniać się na grosze, zdecydowałem już umieścić całą treść, a jeśli wyda się Wam ona za trudna, zawsze możecie ją pominąć.

Pętle w języku JavaScript po raz trzeci! Tak, będzie o jeszcze jednej odmianie, gdyż w języku JavaScript występuje także pętla "for"! Jest ona znacznie bardziej rozbudowana od dwóch poprzedniczek, stąd uprzedzam że artykuł na jaki patrzycie będzie po prostu większy. Lektura obowiązkowa dla początkujących (ale całą resztę również zapraszam)!

Skoro dowiedzieliście się jak działa i na czym polega pętla "while" w języku JavaScript, to zrobimy teraz obchód po pętli "do while". Śmiało! To nie potrwa długo!

Część podstawowego zakresu wiedzy z JavaScriptu przerobiona. Dzisiaj dowiecie się o kolejnej konstrukcji, która zdecydowanie poszerzy Wasze możliwości w zakresie pisania programów mających wykonywać te same polecenia wiele razy. Tą konstrukcją jest pętla, a na początek dowiecie się do czego najlepiej pasuje pętla "while" w języku JavaScript! Parę słów będzie również o tym, czego się wystrzegać.

To na czym się skupię w dzisiejszym materiale nawiązuje do artykułu o instrukcjach warunkowych i jest ono całkowicie opcjonalne. Nie będzie się wymagało od Was koniecznie wiedzy na ten temat, aczkolwiek jest to coś, co w niektórych sytuacjach sprawi, że kod stanie się piękniejszy. Chodzi mi o instrukcję wielokrotnego wyboru, a rozpoznacie ją po słowie "switch" w języku JavaScript!

Robimy dłuższy przystanek przy jednym z kolejnych typów danych. Teraz pomęczymy "boolean" w języku JavaScript, gdyż oprócz przedstawienia jego zastosowania należy jeszcze wyjaśnić to, co widzieliśmy w poprzednim artykule dlaczego można w tym języku wstawić za warunek samą zmienną i nikt się nie będzie o to pruł. Zapraszam serdecznie do środka!

Przechodzimy do ważniejszego tematu! W języku JavaScript możecie znaleźć taką konstrukcję co się zwie "instrukcja warunkowa". Ona umożliwia programowanie wielu ścieżek przebiegu programu. To nie jest nic strasznego jednak gorąco zachęcam do przestudiowania całego materiału, a następnie samodzielnego poćwiczenia sobie konstruowania różnych warunków, aby to weszło w krew. To jest ABSOLUTNY fundament, żeby zaprogramować cokolwiek sensownego i ciekawszego od wypisywania komunikatów na konsolę. Czy jesteście gotowi?

Poznamy nieco bliżej jeszcze jeden typ danych, bardzo podobny do przedstawionego "undefined". Typ danych, który można określić "pustym". Ciężko Wam sobie wyobrazić jak może wyglądać "pusty" typ danych? To tym bardziej musicie zajrzeć do środka treści i dowiedzieć się jakim wcieleniem jest słowo kluczowe "null" w języku JavaScript.

Kolejna część z nauki JavaScriptu rozjaśni nieco dokładniej czym jest typ "undefined" w języku JavaScript. JEST istotny powód dlaczego z tak małej rzeczy robię osobny artykuł. Klikajcie i o nic nie pytajcie!

Jednym z podstawowych tematów programistycznych są operatory jakie znajdziecie również tutaj, w języku JavaScript. Trzeba je niezaprzeczalnie opanować, aby w ogóle dyskutować o jakimkolwiek pisaniu programu. Spokojnie pochylimy się nad każdym z nich i wytłumaczę co wolno, a czego nie wolno. Zaczniemy?

Weźmiemy znów pod lupę typy danych w języku JavaScript, a konkretniej jeden z nich: "string". Jaki mogę mieć powód dodawać osobny artykuł na temat czegoś, co już było? Dowiedzcie się...

W drugiej części rozpoczętego materiału o zmiennych w języku JavaScript, zapoznamy się teraz ze słowem "let". Wskażę Wam palcem jakie występują różnice, zarówno w składni jak i w użyciu oraz dozwolonych manewrów.

JavaScriptu dalszy ciąg. Wykonamy pierwszy krok w stronę definiowania zmiennych. Będziemy to nazywać umownie zmiennymi, bo słowo "const" w języku JavaScript tworzy stałą. Chodzić będzie tylko o korzystanie z miejsca w pamięci do dalszych operacji. Zapoznacie się ze składnią i jakie zasady dotyczą takiej stałej.

"typeof" w języku JavaScript to słowo kluczowe, które może się czasem przydać podczas weryfikowania faktycznych typów zmiennych. Malutki wpis tylko na ten temat więc śmiało wchodźcie do środka na tę parę słów. Może trochę więcej niż "trochę".

Temat dzisiejszego artykułu: typy danych w języku JavaScript. Zanim przejdziemy do zmiennych, funkcji, pętli i instrukcji warunkowych, musicie najpierw dowiedzieć się jakie istnieją typy danych i co to w ogóle jest. Zacznijmy już od razu bez zbędnego przydługiego wstępu.

Następny prosty temat o JavaScripcie będzie skupiony na komentarzach. Komentarze jakie znajdziecie w języku JavaScript to liniowy i blokowy. Parę akapitów szybko zleci, a przy okazji dowiecie się po co się je stosuje.

Otwieramy kolejny materiał o JavaScripcie, który będzie jako pierwszy taki praktyczny opisywać jak utworzyć i uruchomić swój pierwszy program w języku JavaScript. Starałem się tak dobierać słowa i kolejność kroków do wykonania, żeby wszystko było zrozumiałe, a język nie był daleko idący. To zaczynajmy pracę i wykonajmy pierwszy krok w stronę nauki JavaScriptu!

Zawsze dobrze jest przedstawić na początku plusy tematyki jaką prezentuję zanim wskoczycie do niej i zaczniecie uzyskiwać zyski...albo tracić czas. Taka brutalna prawda. Opiszę Wam na szybko jakie istnieją cechy języka JavaScript! Innymi słowy, dlaczego moglibyście chcieć poznać przynajmniej jego podstawy i w jakich sytuacjach albo projektach może być potrzebny. Masz wątpliwości? To wchodź i nie dyskutuj!

Zapowiadałem, ogłaszałem na swoim Facebooku i na Instagramie, a teraz mamy oficjalny dowód! Nadchodzi dla Was nowa seria artykułów o języku JavaScript! Teraz on będzie przez jakiś czas w centrum mojej uwagi, aczkolwiek już nie tak bardzo długo jak poprzednik. Dowiedzcie się szybko jaki mam plan i jakie tematy zostaną poruszone.