Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

W drugiej części rozpoczętego materiału o zmiennych w języku JavaScript, zapoznamy się teraz ze słowem "let". Wskażę Wam palcem jakie występują różnice, zarówno w składni jak i w użyciu oraz dozwolonych manewrów.

"LET" W JĘZYKU JAVASCRIPT "POZWOLI" NA UTWORZENIE ZMIENNEJ...

...ale już takiej prawdziwej zmiennej :). I to dosłownie. Zmienna jak można się domyślić, pozwala na zmianę wartości i "wymienienie" jej na inną posługując się tym samym znakiem przypisania jaki poznaliśmy wcześniej. Jeśli nie wiecie o co "come on", to tym bardziej tam wejdźcie.

DEFINICJA ZMIENNEJ

Przechodzimy do sedna. Po podaniu słowa kluczowego "let" w języku JavaScript, podajemy tak samo nazwę, znak przypisania i wartość ze średnikiem (jeśli sobie życzycie):

let x = 600;

A teraz kluczowa różnica! Używając "let", macie prawo zmienić wartość po przypisaniu innej:

x = 540;

ale już bez tego słowa kluczowego, gdyż to już NIE JEST definicja nowej zmiennej! Możecie teraz zmieniać wartość jak rękawiczki i mieszać ją z innymi instrukcjami:

let x = 600;

console.log(x);

x = 540;

console.log(x);

x += 350;

console.log(x);

Kiedy macie sam znak równości, to jest to operacja przypisania wartości. Ta "z plusem", to operacja dodawania wartości do aktualnej wartości zmiennej. A konwencja? Jest taka sama jak w sprawie stałych, więc tylko Was tam odeślę i kończymy sprawę! Możecie też poprzestać na samym pozostawieniu zmiennej bez wartości:

let x;

i wtedy mamy do czynienia jedynie z deklaracją. Definicja zmiennej jest wówczas, kiedy od razu przypisujemy także wartość w momencie jej tworzenia.

Słowo kluczowe "let" w języku JavaScript

"let" w języku JavaScript to możliwość zdefiniowania zmiennej której w każdym momencie programu można zmienić wartość używając operatora przypisania.

ZARAZ. A "VAR"?

Jeden komentarz więcej o drugim słowie kluczowym robiącym to samo, "var". Wyczytałem, że jest to słowo uznane za przestarzałe i nie powinno się go używać w dzisiejszym programowaniu aplikacji. Natomiast jeśli ktoś ma ochotę robić na przekór, to proszę bardzo:

var x = 56;

Od tego świat się nie zawali. Chociaż nalegam, żeby w języku JavaScript trzymać się "let".


Nie przerażajcie się, jeśli materiał wydaje się mały i zbyt łatwy do przyswojenia. JavaScript jest jednym z łatwiejszych do opanowania, przynajmniej w kwestii podstawowych zasad obchodzenia się z nim. W szczegółach potrafi być czasem kąśliwy (np. unikatowy operator porównania) jednak przy odpowiedniej praktyce i wyczuleniu na te "pinezki", można się nauczyć sprytnie omijać te pułapki.

PODOBNE ARTYKUŁY