Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Poznamy nieco bliżej jeszcze jeden typ danych, bardzo podobny do przedstawionego "undefined". Typ danych, który można określić "pustym". Ciężko Wam sobie wyobrazić jak może wyglądać "pusty" typ danych? To tym bardziej musicie zajrzeć do środka treści i dowiedzieć się jakim wcieleniem jest słowo kluczowe "null" w języku JavaScript ;).

TYP "NULL" W JĘZYKU JAVASCRIPT ZASADNICZO NIE RÓŻNI SIĘ NICZYM OD "NIEZDEFINIOWANEGO"...

...oprócz tego, że jest to odrębne słowo kluczowe i odrębny typ danych. Pierwsza ważna informacja jest taka, że nie wolno Wam utożsamiać jednego z drugim! "null" to jest "null", a "undefined" to "undefined". I tego się trzymamy! Zresztą jak nie wierzycie, oto dowód w postaci zdania logicznego:

console.log(null !== undefined);	// true

Jeśli zastanawia Was nieco odmienny operator porównywania dwóch wartości, to zajrzyjcie do artykułu o operatorach. Wtedy okaże się jasne dlaczego lepiej korzystać z trzech znaków zamiast dwóch.

O samym typie "null" w języku JavaScript niewiele można ciekawego napisać, gdyż znaczenie jest identyczne jak przy typie "undefined" - oznacza to brak jakiejkolwiek konkretnej wartości. Trzeba jednak nakreślić grubą kreską, iż w przeciwieństwie do niezdefiniowanego typu danych, "null" nie przydziela się automatycznie do zadeklarowanej zmiennej. Sytuacja o którą mi chodzi wygląda tak:

let x;

Wynikiem będzie "undefined", a gdy chcemy mieć "null", musimy go już sami ręcznie dopisać:

let x = null;

Wniosek z tego idzie następujący. Jeżeli będziecie widzieli typ "undefined", to znak że zmienna nie posiada jeszcze przypisanej wartości. Gdy zobaczycie typ "null" w języku JavaScript, oznaczać to będzie świadome przypisanie pustego typu danych przez programistę w jakimś punkcie kodu źródłowego.

Słowo kluczowe "null" w języku JavaScript

"Pusty" typ danych jaki występuje w języku JavaScript nie jest domyślną wartością automatycznie przypisywaną zmiennym bez wartości, w przeciwieństwie do większości innych języków wysokiego poziomu!


I już? To wszystko? Tak, to wszystko :D!

PODOBNE ARTYKUŁY