Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

To będzie prawdopodobnie ostatnie zestawienie tego typu, gdyż nie chcę pisać tylko i wyłącznie w takiej formie. Są ciekawsze tematy dla artykułów, a jeszcze trochę mnie czeka pisania. Gdy ktokolwiek z Was nie chce robić gier "płaskich" i mimo wszystko chce zabrać się za wyższą szkołę jazdy czyli za trójwymiar, też znajdują się odpowiednie tytuły do tworzenia gier. Programy do tworzenia gier 3D to jest istna "armia" oprogramowań i łatwiejszych, i trudniejszych. Ręczne pisanie linijka po linijce lub "wskaż i kliknij". Do wyboru, do koloru.

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER 3D. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Umawiamy się, że jedyny czynnik to wspieranie trójwymiaru i ewentualna możliwość tworzenia w 2D. Zakładam, że chcecie robić gry w pełnym trójwymiarowym środowisku, zatem oto spis kolejnych narzędzi:

DARMOWE PROGRAMY

 1. Unity
 2. Unreal Engine
 3. Godot
 4. raylib
 5. libGDX
 6. CRYENGINE
 7. Urho3D
 8. MonoGame
 9. Kodu Game Lab
 10. CopperCube
 11. Falco Engine

PŁATNE PROGRAMY

 1. AppGameKit
 2. Smile Game Builder
 3. 001 Game Creator
 4. GameGuru MAX

Oto wszystkie znane przeze mnie programy do tworzenia gier 3D (oraz 2D, bo można je łatwo zasymulować).

TRÓJWYMIAR TO SZEŚCIAN NAKŁADU PRACY

Powtarzałem to już mnóstwo razy, że trójwymiarowa gra nie kończy się na dodaniu osi Z. To również zamiana sprite'ów na modele, dbałość o więcej detali (szczególnie graficznych) oraz dużo większe ryzyko wyobrażenia sobie wielkich rzeczy, aby później wyszła z tego jedynie strata czasu. Dlatego przestrzegam: jeśli to ma być Wasza pierwsza gra, nie porywajcie się z motyką na słońce!!! Posiedźcie parę lat przy dwuwymiarze, a wszystko stanie się prostsze i bardziej prawdopodobne, że uda się Wam każdy projekt ukończyć w całości.

Układ trójwymiarowy

Środowisko w przestrzeni trójwymiarowej jest przeznaczone tylko dla ekspertów w tej dziedzinie! Im szybciej każdy początkujący wybije sobie ten pomysł z głowy, tym więcej zaoszczędzi czasu!


To wszystko. Jeszcze raz apeluję, przemyślcie sobie jeszcze raz tę sprawę czy jesteście absolutnie pewni, że chcecie zaczynać od gier 3D.

Powyższe zdanie nie dotyczy doświadczonych deweloperów.

PODOBNE ARTYKUŁY