Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Zawsze dobrze jest przedstawić na początku plusy tematyki jaką prezentuję zanim wskoczycie do niej i zaczniecie uzyskiwać zyski...albo tracić czas. Taka brutalna prawda. Opiszę Wam na szybko jakie istnieją cechy języka JavaScript! Innymi słowy, dlaczego moglibyście chcieć poznać przynajmniej jego podstawy i w jakich sytuacjach albo projektach może być potrzebny. Masz wątpliwości? To wchodź i nie dyskutuj!

CECHY JĘZYKA JAVASCRIPT MOGĄCE CIĘ NAKŁONIĆ DO NAUKI (PRZYNAJMNIEJ PODSTAW)

Szukacie streszczenia genezy JavaScriptu? To zapraszam do poprzedniego artykułu. Teraz skupimy się na najważniejszych cechach jakimi się język wyróżnia z tłumu (a przynajmniej może się pochwalić). Oto one:

UNIWERSALNE ZASTOSOWANIE

Dla niektórych może budzić zdziwienie, że JavaScript choć istotnie, wykorzystywany jest głównie w stronach internetowych dla programowania interakcji z użytkownikiem (kod wykonuje się po stronie klienta przypominam), to nie jest jego jedyny konik. Okazuje się bowiem, że pasuje też do pisania gier internetowych (najczęściej poprzez rysowanie na płótnie, elemencie HTML o nazwie "canvas", ale można też użyć technologii "WebGL" do podniesienia możliwości do trzech wymiarów), pisania skryptów dla aplikacji "Google Sheets", a nawet do programowania robotów!

INSTALACJA? JAKA INSTALACJA?

Nie musicie niczego instalować, żeby skorzystać z języka. Wszystko czego potrzeba do szczęścia na swój pierwszy program, to "index.html" (ewentualnie jeszcze skrypt w języku JavaScript, jeśli rozdzielacie jedno od drugiego, co popieram). I już! Tyle! Co najwyżej można wesprzeć się pobraniem narzędzia do samego pisania kodu w języku JavaScript celem ułatwienia sobie roboty poprzez kolorowanie składni i pokazywanie błędów składniowych na bieżąco, ale sam w sobie nie potrzebuje żadnych pobrań z Internetu, żeby zacząć jego użytkowanie. Jego siedzibą jest przeglądarka internetowa!

DOSTĘPNOŚĆ EDYTORÓW ONLINE

To się z pewnością spodoba początkującym wymagającym konsultacji z forumowiczami na grupach. JavaScript posiada szerokie wsparcie ze strony edytorów kodu online (zarówno te obsługujące warstwę HTML, jak i tylko samą konsolę). Co to oznacza? Możliwość udostępnienia swojego kodu innym osobom zostawiając odnośnik gdzieś w poście razem z prośbą o pomoc. Wówczas ktoś, kto zna odpowiedź, może łatwiej ustalić przyczynę powstałego problemu albo jeszcze lepiej, podesłać poprawiony kod źródłowy wysyłając nowy link. JavaScript nie jest oczywiście wyjątkiem (na inne języki także znajdziecie edytory online), ale ten język nie wymaga żadnego dodatkowego programowania interpretacji kodu i to są kolejne wartościowe cechy języka JavaScript. Internet to dla niego środowisko macierzyste.

KILKA PARADYGMATÓW

Język wspiera kilka sposobów pisania aplikacji, a przynajmniej na pewno trzy. Można pisać w sposób tradycyjny czyli pisać funkcje widoczne w całym kodzie. Taki styl pisania wywodzi się z języka C i nazywany jest "proceduralnym" (nie do końca co prawda, bo w C nie wolno umieszczać żadnych wywołań funkcji poza ciałem funkcji). Oprócz tego, mamy prawo nakierować się na OOP (ang. "Object Oriented Programming"), czyli programowanie zorientowane obiektowo albo pójść drogą programowania funkcyjnego (kod źródłowy "kręci się" wokół czynności, a nie danych), czyli głównym aktorem są lambdy. Nikt Wam też nie zabroni połączyć wszystkich stylów naraz i pisać hybrydowo.

Logo języka JavaScript

Logo języka JavaScript.

Źródło: Wikimedia


Może się zdarzyć, że te wspomniane cechy języka JavaScript pomogą Wam podjąć racjonalną decyzję czy warto opanowywać chociaż jego podstawy. Skromnie od siebie dodam, że nawet jeśli nie planujecie żadnej aktywności zawodowej od strony witryn internetowych, to zawsze można skorzystać z JavaScriptu do pisania jakichś szybkich małych programów, które mogą zautomatyzować jakieś czynności. Jak to mówią, "it's up to you".

PODOBNE ARTYKUŁY