Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Przybliżę Wam już ostatni rodzaj pętli którego już możecie nie znaleźć w każdym języku wysokiego poziomu (albo nie w takiej formie). Przedstawiam Państwu czym jest pętla "foreach" w języku C# i co nam da takiego fajowego do pisania kodu! Prawdopodobnie najkrótszy artykuł jaki mi przyjdzie napisać o "CSharpie", więc nie poświęcicie dużo czasu na jego czytanie ;). Naprawdę!

PĘTLA "FOREACH" W JĘZYKU C# TO COŚ, Z CZEGO CZĘSTO I CHĘTNIE BĘDZIESZ KORZYSTAĆ

Nie żartuję. To żaden "clickbait" z mojej strony. Warto znać pętlę "foreach" i umieć odróżniać ją od standardowej pętli "for", gdyż w sposób ekspresowy pozwala wykonać instrukcje na każdym z argumentów podanej kolekcji lub tablicy. Pozwólcie, że od razu przejdę do ukazania dwóch pętli, które wykonują DOKŁADNIE to samo - wypisują na strumień wyjściowy każdy osobny łańcuch znaków pobrany z tablicy, jeden po drugim:

for (int i = 0; i < texts.Length; ++i)
{
	Console.WriteLine(texts[i]);
}

a tak wygląda pętla "foreach" w języku C# jako nieco wygodniejsza forma prezentacji tych samych intencji:

foreach (string s in texts)
{
	Console.WriteLine(s);
}

Cały czas posługujemy się taką tablicą:

string[] texts = {"Uczę", "się", "samodzielnie", "CSharpa!"};

Kiedy posklejacie sobie tablicę z jedną z powyższych pętli i odpalicie program, ujrzycie ten sam wynik na wyjściu. Pętla "foreach" w języku C# to po prostu jest nic innego jak pętla przeznaczona do wykonywania instrukcji na każdym pojedynczym elemencie podanej tablicy, kolekcji lub innego zbioru danych wykorzystującego tzw. "iterator", czyli obiekt zdolny monitorować ile razy obieg pętli "przeszedł" przez niego.

Napisałem, że niektóre inne języki programowania mogą wspierać takie "foreach", ale nie w takiej formie. Miałem na myśli to, że pętla może tak samo wykonywać swoje zadanie, natomiast będzie wymagać innej składni. Język Java także wspiera pętlę na kształt "foreach", jednak różni się odrobinę zasadami składniowymi. Zamiast "in", jest dwukropek, a w terminologii określa się ją "pętlą rozszerzoną". Powiedziałoby się: "co język, to składnia" ;).

Pętla "foreach" w języku C#

Pętla "foreach" w języku C# radzi sobie w parze z tablicą, kolekcją albo innym dowolnym zbiorem danych działającym na "iteratorze".


Wszystko na ten temat! Kochani, jakie wnioski na niniejszy materiał :)? Kiedy macie potrzebę zaprogramowania obsługi wielu argumentów danej tablicy lub kolekcji, to możecie skorzystać z pętli "foreach" albo trzymać się standardowego "for'a". Wybór należy do Was :D!

PODOBNE ARTYKUŁY