Następny moduł jaki mam do zaprezentowania dla początkujących "Pythonowców" to jest moduł "random". "random" również posiada pewien zestaw metod przeznaczonych do losowania liczb oraz danych.

W poprzednim artykule omówiliśmy sobie szczegółowo pochodzenie, budowę oraz zastosowanie metody "gmtime". Teraz przedstawię Wam sam moduł "time" jaki występuje w języku Python do którego należy wcześniej przytoczona metoda.

W tym artykule weźmiemy pod lupę jedną z metod modułu "time". "gmtime" w Pythonie zwraca zestaw wartości z których się składa nasz obecny czas systemowy. Jesteście ciekawi jak to możemy wykorzystać? Siądźcie wygodnie i przeczytajcie ten wpis, on nie jest skandalicznie długi.

Kolejny temat to moduły w Pythonie. Traktujcie to jako następny podstawowy budulec bez którego nie powstałby żaden program wykraczający poza ambicje na poziomie "Hello, world!" (bez urazy). Dowiecie się czym jest moduł, z czego się składa, jak wygląda, do czego on należy, a także jak rozróżniać w tym wszystkim pakiet oraz bibliotekę. Do dzieła!

Lecimy dalej z Pythonem. Najwyższy czas na opowieść o zmiennych. Zmienne w Pythonie również wymagają osobnego wpisu ze względu na niezbędne wyjaśnienia w ich definiowaniu. Poznajcie zasady definiowania zmiennych jakie trzeba sobie przyswoić, aby nie popełniać w życiu żadnych gaf.

Następny temat jaki mam do opisania to jest instrukcja warunkowa w Pythonie. Musicie wiedzieć, że Python rządzi się swoimi prawami jeśli chodzi o programowanie. Stało się normą, że w danym języku w niektórych miejscach są inne słowa kluczowe, inne sposoby zapisu oraz inne konwencje nazewnicze. Natomiast ten język idzie znacznie dalej co do oryginalności składni i dlatego podzielimy to sobie na część teoretyczną i praktyczną. Jak wygląda "if" w języku Python? Na co trzeba uważać? Czy są jakieś rozróżnienia co do słów kluczowych? Artykuł przyniesie odpowiedź na każde z tych pytań.

Przypatrzymy się teraz paru funkcjom operującym na łańcuchach znaków opisanych szczegółowo parę dni temu. Metody klasy "string" są łatwe do wykorzystywania w Pythonie więc temat wydaje się odpowiedni dla początkujących. Sięgajcie do środka bez wahania!

Niniejszy artykuł będzie stanowił dalszą część o typach danych omówionych wczoraj. Rzucimy światło na sprawę "przenoszenia" z jednego typu na drugi. Konwersja typów danych w Pythonie jest dziecinnie prosta i właśnie na niej się skoncentrujemy. To nie będzie długi wywód.

Następny temat jaki mam zapisany w kolejności to typy danych w Pythonie. Każdy język programowania ma swoją własną "paletę" słów kluczowych, a my skupimy się na języku Python, który również i od tej strony został uproszczony, żeby nie stanowił komplikacji dla początkujących. Poznajcie się z podstawowymi typami danych, żeby wiedzieć co reprezentują i od czego to zależy.

Skoro ostatni raz napisało się o funkcji wyjściowej, dzisiaj poświęcę temat na funkcję działającą w drugą stronę, czyli przechowującą wprowadzony przez użytkownika łańcuch znaków. Poznajcie "input", kolejną funkcję Pythona zaliczaną do tych najbardziej podstawowych.