Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Stało się! Po wielu tygodniach przekładania na później, wracam do Was z nowymi artykułami, które będą się pojawiać KAŻDEGO DNIA bez wyjątku, nawet w weekendy :). Od jutra, na scenę wkraczają wpisy dotyczące języka Python. Po więcej informacji, sięgajcie do środka artykułu.

PYTHON GŁÓWNYM TEMATEM PRZYSZŁYCH ARTYKUŁÓW

Spis tematów jest już od dawna przygotowany i od jutra zacznie się "odchudzać". Na swoim Facebooku trąbiłem co najmniej od miesiąca o tym, że zaraz po przybyciu z egzaminu z angielskiego, powracam do redagowania. To jest ten dzień. Dzisiaj postaram się Wam uzasadnić dlaczego teraz ten język programowania wziąłem na celownik. Teraz dzień w dzień łącznie z weekendami, strona będzie zapełniała się wszystkim co ma związek z Pythonem. Na przykład składnia, definiowanie funkcji, programowanie obiektowe czy też obsługa wyjątków.

Pragnę powtórzyć że to nie znaczy, że teraz każdy artykuł co do joty będzie o języku Python. Będą wypuszczane również wpisy na inne tematy w tak zwanym międzyczasie. Główny temat oznacza, że zdecydowana większość nadchodzących treści będzie opierała się o niego. Natomiast pozwolę sobie co jakiś czas na odejście od najważniejszego wątku i przejście na moment na poboczny temat, aby nie być za bardzo monotonnym (kogoś może ten temat nie interesować) :). Mam jeszcze w zanadrzu kilka pomysłów.

Python

Od jutrzejszego dnia, codziennie będzie jeden nowy artykuł dotyczący języka skryptowego Python.

Źródło: Wikimedia

DLACZEGO PYTHON?

Taka, a nie inna decyzja zapadła z kilku powodów:

  1. Jest to jeden z najprostszych tematów jakie "stoją w kolejce", jeśli chodzi o pozostałe zbiory wiedzy o jakich chcę tutaj napisać. Mając do wyboru jeszcze algorytmikę oraz wzorce projektowe, zdecydowałem się pójść jeszcze raz w stronę tematyki, która jest mi najbardziej znajoma. Zatem, opracowanie artykułów pójdzie mi z nią najszybciej.
  2. Z Pythona można wyciągnąć wiele osobnych wątków na artykuły. Od najprostszych takich jak tłumaczenie czym jest interpreter, do znacznie trudniejszych jak na przykład wykorzystanie do inteligentnej analizy danych.
  3. Python jest w obecnych czasach jednym z najczęściej wykorzystywanych języków programowania. Naturalna kolej rzeczy wskazuje, że porady z mojej strony są niezbędne dla każdej osoby, która pragnie ten język opanować. Choć ma on parę wad jak się głębiej do niego zajrzy, to można go bez problemu określić "wszechstronnym".
  4. Zakupiłem sobie mnóstwo literatury dotyczącej tego tematu. Jeżeli będę chciał nieprzerwanie redagować o Pythonie, posłuży to jako dodatkowa "siła napędowa" do przeczytania wszystkich książek w celu poszukiwania kolejnych tematów na pisanie :).

Mogę mieć tylko nadzieję, że wątpliwości ani urazy nie ma.

PLAN POSTĘPOWANIA

Obmyśliłem sobie już dawno w jaki sposób będę chciał wypuszczać artykuły. Python już dawno stał się całą kolejną rozległą dziedziną wiedzy, więc nie liczcie na to, że skończy się na stówce. Tych treści będzie co najmniej drugie tyle, a kto wie czy nie jeszcze więcej.

Dlatego też zdecydowałem się zabrać za to inaczej. Tematy nie będą brane w kolejności od najłatwiejszych do najtrudniejszych jakie mi przyjdą do głowy, tylko pójdę zgodnie z kolejnością czytanych przeze mnie książek jedna po drugiej. W ten sposób rozwiąże się też problem duplikacji treści, gdyż w sytuacji występowania wpisu na ten sam temat, ewentualnie poszerzę te akapity o dodatkowe wiadomości których nie było w poprzedniej książce.

Pierwsze wpisy będą zalewane samymi elementarnymi rzeczami o języku Python takimi jak operatory arytmetyczne i logiczne, obsługiwane typy danych, budowa łańcucha znaków czy też podstawowe funkcje dotyczące operacji wejścia i wyjścia. Ponieważ o wiele wcześniej rozpocząłem czytanie jednej z książek, mam przygotowane ponad czterdzieści pomysłów na artykuły na tę chwilę.


Oto koniec preludium. Cieszy mnie ogromnie, że będę mógł wreszcie to zacząć i dawać niektórym szansę na jak najszybsze opanowanie tego języka. Czuję, że Python jeszcze przez dłuższy czas nie wypadnie z obiegu, więc nie grozi Wam krótkoterminowa ważność nabytej wiedzy. Spokojna głowa ;).