Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Bierzemy dziś pod lupę następne hasło programistyczne: iteracja. Jest to hasło, które ma dużą popularność jeśli chodzi o język programistów podczas pracy. Poznajcie jego znaczenie i noście dumnie definicję, ilekroć przechodzicie obok kodu źródłowego ;).

ITERACJA JEST CZĘSTO WIDZIANYM HASŁEM W PROGRAMOWANIU

Stary, ustalmy jedno. Chcesz robić na serio jako programista, chwytaj definicję jak najszybciej. Iteracja to jest wielokrotne powtarzanie tej samej operacji np. mnożenia przez dwa, aż do spełnienia danego warunku. Kiedy mowa jest o wielokrotnym powtarzaniu, to na myśl zwykle przychodzi pętla, lecz może to być też rekurencja. Ona także opiera się na powtarzaniu. Czyli mamy wyjaśnienie: iteracja to inaczej powtórzenie!

Wyjaśnijmy sobie jeszcze szybciutko pojęcia pokrewne. Jednym z nich jest zmienna iteracyjna. Chodzi o zmienną lokalną stworzoną na potrzeby kontrolowania liczby powtórzeń (czyli iteracji ;)) danej pętli. W rekurencji, jeśli już, nie jest potrzebna taka zmienna, chyba że występuje w roli tak zwanego "akumulatora" w rekurencji ogonowej. Tak czy owak, jej zastosowanie jest takie same. Modyfikacja jej wartości o N co jedną iterację (czyli powtórzenie ;)) oraz pilnowanie, żeby za którymś razem przerwać to zapętlone wykonywanie, bo inaczej mamy nieskończoną pętlę, a to nigdy nie wróży niczego dobrego.

KOD ŹRÓDŁOWY

Żeby nie skończyło się na tym jednym akapicie, podsumujmy to sobie prostym kodem w języku C. Mamy prostą pętlę "for", która ma za zadanie wyświetlić kolejne wartości zmiennej iteracyjnej:

for (int i = 1; i <= 100; ++i)
{
	printf("%d\n", i);
}

Nic trudnego. Wypisywanie na strumień wyjściowy poszczególnych liczb od 1 do 100. Iteracja w tym przypadku polega tylko na wypisywaniu wartości zmiennej iteracyjnej "i".


Zaliczone! Wiecie czym jest hasło, jaką odgrywa rolę i jak ją rozpoznać w kodzie. Idźcie przez świat z nowo zdobytą wiedzą ;).

PODOBNE ARTYKUŁY