Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Sięgnę znowu do języka Java, aby jeszcze bardziej oddalić się choć na chwilę od tworzenia gier. Pisało się w nim dostatecznie dużo, żeby móc przedstawić Wam cechy języka Java, których każdy z Was powinien być świadom, jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Nie będę zagłębiał się w szczegóły czy jakieś zaawansowane wątki, tu są tylko same konkrety.

KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA JĘZYKA

Java jaka jest, każdy widzi. Rok 1995 przyjmuje się za jej "narodziny". James Gosling chciał stworzyć język podobny do C++, ale żeby jednocześnie "ukrywał" wszystkie trudne tematy dotyczące manualnego alokowania pamięci przez programistę. Ponadto jego postulatem było zapewnienie, żeby ta sama aplikacja była w stanie się uruchomić bez żadnych modyfikacji na innej platformie, czyli słynne hasło "napisz raz, uruchom wszędzie". Udało się, tylko z biegiem czasu to motto zostało "nadgryzione".

Z biegiem lat język bardzo szybko zyskiwał nowych miłośników posiadając składnię C++ tylko bez konieczności zarządzania pamięcią, które to sprawiało wielu osobom horrendalne problemy. Obecnie jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych języków zarówno przez "domowych" majsterkowiczów, jak również potężne firmy i korporacje wykonujące aplikacje biznesowe dla klientów. W kręgach gier jest również dość często wykorzystywany, nie zapominajmy o popularnej produkcji "Minecraft", aczkolwiek nie jest to najlepsza opcja przez wzgląd na "odśmiecacz" pamięci i interpretowanie kodu bajtowego. Jeśli ktoś chce samemu tworzyć gry w języku Java i rozważa taką opcję, zapraszam tutaj. Poniżej znajdziecie cechy języka Java.

Logo języka Java

Java powstała w 1995 roku z inicjatywy Jamesa Goslinga jako język podobny do C++ bez konieczności ręcznego zarządzania pamięcią.

Źródło: Wikipedia

CECHY JĘZYKA JAVA

Jak wszystko na tym świecie, wszystko ma drugą stronę medalu. Teraz cechy języka Java w podpunktach. Najpierw wypiszę najważniejsze wady, aby najpierw zacząć od tej negatywnej strony.

WADY

  • niezależność platformowa jest możliwa tylko poprzez interpretację tzw. kodu bajtowego (pośredniego), przez co przekłada się to na większą liczbę rozkazów dla procesora i spadek wydajności przetwarzania operacji
  • od 2019 roku wymagana jest płatna subskrypcja dla wydawania komercyjnego (najlepiej skorzystać z otwartoźródłowych alternatyw Javy np. "Eclipse Adoptium")
  • język jest zaopatrzony we wbudowany "odśmiecacz pamięci", który odpowiedzialny jest za usuwanie zbędnej już pamięci wykorzystywanej przez obiekty, aczkolwiek w wyjątkowych sytuacjach może nie zareagować jak należy i doprowadzić do wycieku pamięci
  • aby móc uruchomić program napisany w tym języku, stanowisko komputerowe musi mieć zainstalowane środowisko uruchomieniowe. Jedynym sposobem na zniesienie tej zależności jest konwersja aplikacji na plik wykonywalny, aczkolwiek nie będzie tej samej postaci w jakiej się pojawia w językach C i C++

Teraz czas na zalety języka Java!

ZALETY

  • Java ze względu na połączenie kompilacji JIT i interpretacji nie traci tak bardzo na wydajności, tak jak w przypadku "czystego" interpretera (tutaj jest szersze wytłumaczenie tego zjawiska)
  • nie jest wymagana znajomość obsługi manualnego zarządzania pamięcią, tak jak ma to miejsce w językach C i C++
  • posiada mnóstwo bibliotek i wiele sprawdzonych metod pozwalających na uniknięcie "wynajdywania koła na nowo"
  • język jest bardzo szeroko wykorzystywany na rynku pracy i nawet po tylu latach od jego "narodzin" można znaleźć mnóstwo ofert na Junior Developera

Takie krótkie podsumowanie powinno pomóc każdemu z Was w podjęciu decyzji czy cechy języka Java są przekonujące, czy też zabrać się za naukę jakiegoś innego. Tym zdaniem kończę na dzisiaj i widzimy się jutro!

PODOBNE ARTYKUŁY