Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Formalnie zakończyliśmy już dział dotyczący wyrażeń lambda. Artykuł na jaki teraz patrzycie jest całkowicie pobocznym wątkiem, który będzie rzadko widziany w kodach źródłowych. Pomimo to, nie mam zamiaru go ignorować i poświęcę mu cały jeden materiał, bo chcę założyć że komuś może się to przydać. Zaprezentuję Wam słowo kluczowe "typealias" w języku Kotlin w całej okazałości!

Z POMOCĄ "TYPEALIAS" W JĘZYKU KOTLIN UTWORZYSZ ALIAS DLA DOWOLNEGO TYPU DANYCH!

Zanim rozpocznę omawiać temat jak to wygląda w Kotlinie, pozwolę sobie przypomnieć o języku C i o słowie kluczowym "typedef". Kojarzycie jak to działa? Jeśli tak, to możecie już przejść do samego zakończenia i popatrzeć jedynie na obrazek jaki widnieje w charakterze przykładowego kodu. To działa TAK SAMO!

Jeśli nic Wam to nie mówi, to zapraszam do przeczytania całości. To jest bardzo krótki wątek, obiecuję!

ALIAS DLA ISTNIEJĄCEGO TYPU DANYCH

Przy pomocy "typealias" w języku Kotlin, tworzycie dosłownie alias dla wskazanego przez Was typu, czyli możliwość skorzystania z niestandardowej nazwy typu danych w miejsce wskazanego typu danych, w dalszym ciągu kodu źródłowego.

To jest tak krótki temat, że nie wymaga nawet przykładu. Stosujecie prostą pojedynczą instrukcję:

typealias [Wasza nazwa typu danych] = [dowolny istniejący typ danych]

Wszystko! Podstawiacie wymyśloną przez Was nazwę typu danych (przestrzegając tych samych reguł, co przy nazywaniu zmiennych), a po znaku przypisania wystarczy wprowadzić taki typ danych, który już istnieje np. "String".

SZKODA ZACHODU?

Przydatność w praktyce? Ponownie ten sam argument na jaki powołuję się regularnie, gdy mowa o Kotlinie: skracanie kodu! Podstawienie czegoś takiego do typu "Int" brzmi absurdalnie, ale jak macie dla przykładu kilkukrotne powtórzenie tego samego typu funkcyjnego wyrażeń lambda:

fun doSomething(operationsA: (String, Int) -> String, operationsB: (String, Int) -> String): (String, Int) -> String {
	
}

i "typealias" w języku Kotlin pomoże Wam to skrócić do takiej postaci:

typealias StringLambda = (String, Int) -> String

fun doSomething(operationsA: StringLambda, operationsB: StringLambda: StringLambda {
	
}

O, to już jest inna rozmowa.

Słowo kluczowe "typealias" w języku Kotlin

"typealias" w języku Kotlin przydziela nową nazwę istniejącemu typowi danych, którą można później wprowadzać w miejsca wskazanego typu. Użyteczne kiedy możemy skrócić typ składający się z wielu znaków i powtarza się w kilkunastu miejscach naraz.


Krótka piłka. Słowa "typealias" możecie używać wszędzie, jak chcecie, gdzie chcecie, byleby zarezerwowane już nazwy typów danych nie nachodziły na siebie.

PODOBNE ARTYKUŁY