Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

W niniejszym artykule weźmiemy pod lupę znacznie "chudszy" temat, a mianowicie szablon łańcuchowy w języku Kotlin. To kolejna nowa funkcjonalność której nie znajdziecie w języku Java pozwalająca na przyjemniejsze programowanie formatowania łańcuchów znaków w połączeniu z wartościami innych typów bez stosowania bezpośredniego łączenia przy użyciu znaku plusa.

SZABLON ŁAŃCUCHOWY W JĘZYKU KOTLIN TO KOLEJNY KROK W STRONĘ PRZYJEMNIEJSZEGO FORMATOWANIA

Twórcy języka Kotlin dodali nową unikalną właściwość ku efektywnemu skracaniu kodu, który jest regularnie wykorzystywany w wielu projektów. Chodzi mi mianowicie o konkatenację, czyli scalanie kilku łańcuchów, liczb i wyrażeń w jeden pojedynczy literał. Nie sposób się nie zgodzić z faktem, że jest to nader często używane przez programistów, gdyż istnieje regularna potrzeba łączenia łańcuchów "mówiących" co to oznacza z wartościami adekwatnymi do sytuacji czy to w konsoli, czy w graficznym interfejsie. Przypomnę niektórym z Was jak to wygląda w Javie:

System.out.println("Jeden " + "duży " + "łańcuch");

Jak wspomniałem. Znaki plusików poza dodawaniem liczb, potrafią także scalać ze sobą łańcuchy i wyrażenia wszelakiej maści. W Kotlinie zastosowano wygodniejszą metodę, "string template".

ZNAK ROZPOZNAWCZY?

Szablon łańcuchowy w języku Kotlin możecie bardzo łatwo rozpoznać po znaku dolara ($) osadzonym wewnątrz łańcuchów znaków. Oto prosty przykład:

val score = 10000

println("Wynik: $score")

Dużym plusem jest z pewnością uniknięcie "plątaniny" w znakach cudzysłowu, gdyż w Javie trzeba za każdym razem odseparowywać cudzysłowy od operatora konkatenacji. Trzeba jednak uważać podczas wyrażeń.

Gdy pragniecie skorzystać z jakiejś danej składowej, bądź osadzenia wyniku funkcji bezpośrednio wewnątrz łańcucha, musicie opatrzeć wyrażenie w klamerki zaraz PO znaku dolara:

val numbers = arrayOf(13, 56, 78)

println("Ile liczb w tablicy: ${numbers.size}")

Właściwość "size" pozwala wyjąć informację z tablicy na temat liczby znajdujących się elementów. Szablon łańcuchowy w pierwotnej postaci w tym przypadku nie przejdzie z powodu operatora kropki dzięki któremu dostajemy się do danych składowych i metod obiektu. Stąd trzeba całe wyrażenie opatrzeć w swoisty "nawias", jak w matematyce.

Szablon łańcuchowy w języku Kotlin
Szablon łańcuchowy w języku Kotlin z wyrażeniem

Szablon łańcuchowy w języku Kotlin to nowa metoda łączenia ze sobą wyrażeń w jeden łańcuch bez narażania się na pomyłki przy cudzysłowach.

Można również osadzać wyrażenia warunkowe wewnątrz łańcuchów! Wystarczy, że też zastosujemy nawiasy klamrowe i wprowadzimy "if" z "else'm" pomiędzy nimi. Zobaczcie sami:

println("Czy to prawda?" ${if(60 in numbers) "Prawda!" else "Nieprawda..."})

Wszystko na ten temat. Prosty, lekki i przyjemny, a cały artykuł tylko po to, aby Wam pokazać taką możliwość i ułatwić sobie pisanie.

PODOBNE ARTYKUŁY