Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Wśród najczęściej wpisywanych fraz w Google, pojawia się między innymi pytanie "jak nauczyć się programować?". Myślałem o tym czy aby nie za wcześnie dla mnie, żeby rzetelnie odpowiedzieć na to pytanie. Ze względu na fakt, iż parę lat się kształcę w tym kierunku bo to masowy dział nauki, zwróciłem uwagę na parę rzeczy co się przyczyniło do znacznego wzrostu szybkości opanowywania materiału. Nie są to żadne wielkie spostrzeżenia, aczkolwiek mogą każdemu z Was dać do myślenia. Miejcie również na uwadze, że każdy z nas ma inne sposoby nabywania wiedzy i nie wszystkie porady mogą okazać się dla Was skuteczne. Oto one.

MOJE PORADY JAK NAUCZYĆ SIĘ PROGRAMOWAĆ

To nie jest żadna lista kroków! Są to jedynie osobne podpunkty, które możecie wdrożyć w życie podczas uczenia się języka czy jakiejś technologii. Choć daleko mi do tytułu "prawdziwego programisty" to zauważyłem u samego siebie, że te wskazówki znacznie przyspieszyły mój proces nauczania.

CZYTAJ KSIĄŻKI

Wiem co sobie pomyślicie, ale same artykuły internetowe nie zastąpią Wam żadnej porządnej literatury informatycznej, obojętnie na jaki temat. Książka drukowana posiada znacznie więcej informacji niż może się Wam wydawać. Występująca masa spolszczonych i anglojęzycznych tytułów stanowi szeroki wachlarz wyboru uzależniony od tego, czego chcemy się konkretnie nauczyć. Nie ma znaczenia czy to ma być składnia języka Java, czy pisanie gier na HTML5. Łapcie za książkę (albo za e-booka) i studiujcie krok po kroku rozumiejąc zagadnienia. Same artykuły w internecie nie wystarczą (nawet anglojęzyczne) i to Wam mówię z czystym sumieniem. Artykuły mają Wam służyć jedynie jako uzupełnienie wiedzy.

NIE KUJ KODU NA PAMIĘĆ, ZROZUM GO

Przeglądając artykuły na temat rozwiązania problemu możemy często spotkać się z gotowym kodem źródłowym. "Kopiuj, wklej" nie jest żadnym grzechem, ale gdy po raz kolejny napotyka się na ten sam problem, warto się zastanowić czy nie lepiej spróbować zrozumieć kod zamiast wykuwać na pamięć? Tylko tak można rozwiązać problem jak nauczyć się programować. Warto zatrzymać się na chwilę i na chłodno przeanalizować linijki kodu, co robi dana zmienna, co określona funkcja, co jeśli zmienię kolejność wykonywania, czy można to lepiej napisać. Gdy pojmiemy w jaki sposób można rozwiązać określony problem, wtedy kod sam przyjdzie do głowy, a przynajmniej jakie dane i funkcje będą potrzebne.

PISZ PROGRAMY

Dennis Ritchie powiedział, że aby opanować dany język, trzeba w nim pisać programy. Nie muszę chyba udowadniać ile jest w tym prawdy i czy w ogóle. Każdy program jaki napiszecie samodzielnie stanowi sprawdzian Waszych umiejętności. Musicie pisać wiele programów, aby sprawdzić samego siebie. Praktyka jest WYMAGANA, aby widzieć u siebie efekty nabywania wiedzy. Zacznijcie od banalnych programików jak sumowanie wprowadzanych liczb, wyświetlenie podanego łańcucha od końca, albo jakie samogłoski zawiera dany łańcuch z odnotowaniem ile razy każda samogłoska została wykryta. I tak po nitce do kłębka, aż będzie można przejść do graficznego interfejsu, połączenia sieciowego czy szyfrowania plików z danymi. Zatem jak nauczyć się programować? Piszcie programy! Wszystko przyjdzie samo.

BĄDŹ CIERPLIWY

Jeżeli ruszacie z impetem na naukę programowania, to wybijcie sobie z głowy, że opanujecie perfekcyjnie wszystkie podstawy w ciągu roku. Programowanie jest obszerne na tylu płaszczyznach, że nauka nie skończy się na jednym roku i to mogę napisać Wam od razu. Sama składnia języka to dopiero wierzchołek góry lodowej. Gdy chce się wyjść poza konsolę, sam język nie wystarczy i tutaj na scenę wchodzą biblioteki i frameworki. Nowy zestaw funkcji do opanowania na dzień dobry. Jeden może być przeznaczony do budowy graficznych interfejsów, drugi do obsługi bazy danych, a jeszcze inny może na ten przykład rozwiązać problem wyznaczenia najkrótszej ścieżki do wyznaczonego celu ("pathfinding"), jak np. algorytm Dijkstry. Jeśli ktoś nie będzie miał do tego cierpliwości, rzuci to w cholerę prędzej, niż mu się wydaje.


To wszystko z mojej strony. Jak mówiłem, to nie są żadne różdżki czarodziejskie. Powyższe porady jak nauczyć się programować, nie dadzą natychmiastowych i gwarantowanych efektów. One "dadzą znać" dopiero po dłuższym czasie.

PODOBNE ARTYKUŁY