Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Tak jak obiecałem, po omówieniu tworzeniu gier używając języka JavaScript nadszedł czas na artykuł jak zabrać się za tworzenie gier w Lua i czy to się w ogóle opłaca.

TWORZENIE GIER W LUA. INFORMACJE OGÓLNE

Język Lua to również język interpretowany posiadający nieco łatwiejszą składnię od języka JavaScript, chociaż trzeba trochę czasu żeby się do niego przyzwyczaić, ponieważ charakteryzuje się on innym zestawem słów kluczowych. Mimo faktu, język jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w oprogramowaniach i frameworkach do tworzenia gier. Dla każdego początkującego będzie to bardzo dobra decyzja, żeby go szybciutko opanować do kreowania swoich pierwszych produkcji :).

Logo języka Lua

Lua, mimo wyróżniającą się składnią od większości znanych języków, jest bardzo mocno wspierana przez wiele programów do tworzenia gier.

Źródło: Wikimedia

LISTA PROGRAMÓW

Jeśli chodzi o dostępne programy, język Lua ma tutaj bardzo szerokie pole do popisu. Każdy zainteresowany kto chce zacząć tworzenie gier w Lua, będzie miał wiele kandydatów i z pewnością znajdzie coś dla siebie. Oto kilka najpopularniejszych darmowych pozycji:

  1. Amulet
  2. Solar2D
  3. TIC-80
  4. LIKO-12
  5. Defold
  6. LÖVE
  7. Cocos2d-x
  8. Solarus
  9. Pixel Vision 8

GARŚĆ PORAD

Jeśli dalej wyrażamy chęć na tworzenie gier w Lua, teraz czas na kilka porad z tym związanych.

  • Język Lua jest bardzo często wybieranym językiem dla oprogramowań nazywanych jako "konsola fantasy". Takie tytuły jak "TIC-80" są takimi konsolami fantasy czyli symulatorami systemu zbliżonego do konsoli NES. Posiadają sztywno ustawiono limity dla grafiki, dźwięku, muzyki i kodu.
  • Nie wszyscy wiedzą, że Lua posiada dodatkowy operator arytmetyczny pozwalający na potęgowanie (^). Przy pomocy kombinacji klawiszy Shift+6, można postawić taki znaczek i wstawić między liczby np. 5^2 policzy jako 25. Jest to bardzo wygodne.
  • Lua nie posiada klamerek do ustalania zakresu bloku kodu. Zamiast nich stosuje się słowo kluczowe "end" dodawane na końcu jako klamra zamykająca.

To wszystko na temat jak się prezentuje tworzenie gier w Lua. Dziękuję za pełne przeczytanie a tutaj, znajduje się artykuł o tym samym tylko na temat języka Java.

PODOBNE ARTYKUŁY