Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Ostatni raz pozwoliłem sobie podjąć próbę zainteresowania ludzi na grupach na Facebooku swoim materiałem o programowaniu. Na celownik wziąłem dwa tematy: pierwszy artykuł merytoryczny o języku programowania oraz recenzję książki z której czerpałem wiedzę. Przetestowałem trzy najświeższe języki jakie powstały na mojej stronie: Python, Kotlin oraz C#. Mam już wyniki udostępnień artykułów we wspomnianej kombinacji, aż w końcu przyszedł czas na wnioski.

WYNIKI UDOSTĘPNIEŃ ARTYKUŁÓW WSZYSTKICH TRZECH JĘZYKÓW

Przedstawione dane mogą być obarczone "zakrzywieniem" spowodowanym chociażby przez gęstość ludzi w grupie, zaangażowanie, liczbę udostępnień, polubienie przez wpływową osobę oraz wiele innych czynników, które teraz mi nie przychodzą do głowy. Musicie je traktować z przymrużeniem oka jako rezultat przybliżony. Więc spośród języków Python, Kotlin i C#, największe zainteresowanie wśród ludzi po moim udostępnianiu było przy "CSharpie". Przygotowałem prosty wykres słupkowy, aby lepiej to zobrazować:

Wyniki udostępnień artykułów na Facebooku o językach Python, C# i Kotlin z dnia 30 kwietnia, 2022 roku (zasięg posta)

Wykres zasięgu posta każdego z udostępnień z dnia 30 kwietnia, 2022 roku.

Zgodnie z tym, co napisałem na samej górze, brałem pod uwagę udostępnianie pierwszego artykułu "na temat" oraz recenzję książki dotyczącą języka. Tak wygląda lista udostępnień w kolejności zgodnej z czasem rzeczywistym:

  1. "Operatory w Pythonie. Szczegółowy opis każdego z nich" (07.02.22)
  2. "Python w zadaniach. Programowanie dla młodzieży. Poziom podstawowy. Opinia po przeczytaniu" (22.02.22)
  3. "Cechy języka Kotlin. W czym jest lepszy od Javy?" (07.03.22)
  4. "Kotlin. Rusz głową! Opinia po przeczytaniu" (21.03.22)
  5. "Cechy języka C#. Poznaj powody dla których warto go umieć!" (06.04.22)
  6. "C#. Praktyczny kurs. Opinia po przeczytaniu" (19.04.22)

Żeby wyszedł wynik ostateczny, zastosowałem średnią arytmetyczną na każdy z języków dzieląc sumę zasięgu posta na Facebooku przez dwa. Oto wyniki udostępnień artykułów o programowaniu w trzech językach jako zestawienie tabelaryczne (pomiary kilku wybranych dat):

DATA PIERWSZY ARTYKUŁ O PYTHONIE RECENZJA KSIĄŻKI O PYTHONIE PIERWSZY ARTYKUŁ O KOTLINIE RECENZJA KSIĄŻKI O KOTLINIE PIERWSZY ARTYKUŁ O C# RECENZJA KSIĄŻKI O C#
19.04.22 1388 5968 906 1191 3488 1205
20.04.22 1193 3216
22.04.22 907 1196 4039
30.04.22 1394 5975 910 1214 3493 4219

Pogrubiłem dwie dane osobno dla recenzji i dla prologu serii jako największe odnotowane wskaźniki. Uwzględniając datę 30 kwietnia, tak wyglądają średnie arytmetyczne:

  • Python – 3684,5 zasięgu
  • Kotlin - 1062 zasięgu
  • C# - 3856 zasięgu

co już daje możliwość ustanowienia języka, który zyskał największe zainteresowanie. Python niewiele odstaje od "CSharpa", czyli można napisać że wskaźnik zainteresowania jest bardzo zbliżony. Kotlin "leży" i podejrzewam że to z powodu małego zakresu używalności (dotychczas jego "siedzibą" jest Android Studio, nie jest często wykorzystywany w projektowaniu aplikacji desktopowych). Ale w porządku, zasięg może jeszcze nic nie znaczyć. Wykonałem ten sam manewr uwzględniając tym razem liczbę kliknięć linku. Tak wygląda to na wykresie:

Wyniki udostępnień artykułów na Facebooku o językach Python, C# i Kotlin z dnia 30 kwietnia, 2022 roku (liczba kliknięć w link)

Wykres liczby kliknięć w link każdego z udostępnień z dnia 30 kwietnia, 2022 roku.

a tak w tabelce (również 30 kwietnia):

PIERWSZY ARTYKUŁ O PYTHONIE RECENZJA KSIĄŻKI O PYTHONIE PIERWSZY ARTYKUŁ O KOTLINIE RECENZJA KSIĄŻKI O KOTLINIE PIERWSZY ARTYKUŁ O C# RECENZJA KSIĄŻKI O C#
40 65 35 9 116 109

Teraz widzimy coś innego. C# "przoduje" i zostawia za sobą daleko nawet Pythona! To rzuca nowe światło na sprawę. Doprowadziło mnie to wszystko do dwóch kolejnych wniosków:

  1. Spośród trzech języków programowania największe zainteresowanie ma C#.
  2. Dalsze udostępnianie na grupach nie ma sensu.

Serio. Fatyga jaką się "obdarzyłem" poprzez konsekwentne udostępnianie po raz kolejny okazała się niewspółmierna. Żeby w moich oczach wysiłek się opłacił, to liczba kliknięć w link powinna być równie wysoka co zasięg (a zasięg przez to jeszcze większy)! Nie przesadzam. Uwierzcie mi, przygotowanie takiej serii artykułów liczonej w kilkudziesięciu sztukach to nie jest robota na dwa tygodnie. To są miesiące siedzenia i ciągłego czytania książki, wydobywania sensownych tematów, opracowywania treści i na końcu pisania tysięcy zdań wśród których większość to jest treść znana mi co najmniej od kilku lat. Dlatego jeśli widzę, że C# nad którym siedziałem ponad dwa miesiące uzyskał tyle, co przeciętna startująca strona internetowa, to nie wiem czy się śmiać, czy płakać...


Wyniki udostępnień artykułów o programowaniu mówią same za siebie. To była już moja OSTATNIA próba zainteresowania użytkowników Facebooka moim materiałem na stronie. Podkreślam, że jakieś zyski się ostatecznie trafiły, bo cały czas pamiętam o tych kilku osobach, które polubiły moją stronę na Facebooku zaraz po udostępnieniu artykułu na temat cech języka C#. Tylko to ciągle jest niewspółmierne.

PODOBNE ARTYKUŁY