Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Artykuł nieplanowany! Jak zdążyliście zauważyć, strona absolutnie nie przypomina tego samego obrazka widzianego miesiąc temu. Po to ten artykuł, żeby to wyjaśnić. CMS na jakim się opiera cała moja strona, "Joomla", nie dawał spokoju już przez parę miesięcy i krzyczał "zmigruj do wersji 4!". Tak w końcu uczyniłem, tylko to dla mnie stanowczo za wcześnie, bo nie zdążyłem nawet zaktualizować artykułów z Javy ani wrzucić recenzji na temat książki Marcina Moskały. Tak czy owak i czy tego chcemy, czy nie, przyszedł niechciany "upgrade" strony! Skorzystałem z okazji i postanowiłem dać więcej słów od siebie na temat wprowadzonych zmian.

NIECHCIANY "UPGRADE" STRONY SPROWADZIŁ JESZCZE WIĘCEJ PROBLEMÓW NA ŁEB

Update "Joomli" na "czwórkę" był nieunikniony, bo coraz więcej wtyczek i forumowiczów się przestawia na tę wersję. Nic dziwnego skoro już od roku funkcjonuje jako pełnoprawna wersja stabilna. Gdyby to ode mnie zależało, to w ogóle bym sobie w tym roku nie zawracał tym głowy, bo było dla mnie jasne że to sprowadzi więcej problemów niż korzyści, a robota niezrobiona.

O JAKICH PROBLEMACH MOWA?

Pierwsza rzecz to wygląd zewnętrzny tzw. "skórka". Szablon "Protostar" na którym opierała się cała oprawa graficzna trafił szlag, gdyż jest niekompatybilny z "czwórką". Nie mając innego wyjścia jak przyjąć szablon dostarczany wraz z "Joomlą 4", zabrałem się szybko za przeróbki wyglądu więc człowiek odkurzył sobie CSS'a i zabrał się za zabawę w selektory i kolorki. Jest wysoce prawdopodobne, że jeszcze będę wprowadzał jakieś modyfikacje, aby starać się przywrócić częściowy pierwotny wygląd strony.

Druga rzecz to stwarzanie niekompatybilności dla "czwórki". Choć sam "upgrade" strony przebiegł bez zarzutów, to część wtyczek musiałem wywalić, a eksplorator mediów z niewiadomych powodów wysypuje mi błąd o nieoczekiwanym zakończeniu parsowania pliku JSON przez co nie mogę wybrać obrazka na miniaturę artykułu. Po prostu świetnie! Będę starał się to naprawić na własną rękę.

Logo CMS "Joomla!"

"Joomla" w wersji 4 wywróciła cały szablon do góry nogami! "Upgrade" strony nie był przeze mnie planowany (ale przyszedł za wcześnie!).

Źródło: Joomla! Documentation


Odmeldowuję się. Biorę się za pozostałe (niedokończone) cele. Co mogę napisać, trudno. Przynajmniej nie będę musiał się przejmować "starzeniem się" wersji "Joomla".

PODOBNE ARTYKUŁY