Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Kontynuując wątek o wyjątkach w Javie, zostało jeszcze do obgadania tworzenie własnego wyjątku w języku Java! To też będzie niewielki materiał jedynie prezentujący istnienie czegoś takiego, żadne zaawansowane szczegóły 😊. Zapraszam!

TWORZENIE WŁASNEGO WYJĄTKU W JĘZYKU JAVA SPROWADZA SIĘ DO TEGO SAMEGO

Jeżeli wiesz jak tworzyć klasę, to już znasz metodę na utworzenie własnego wyjątku 👍. Bo to nie jest nic innego jak klasa potomna klasy "Exception", która jest klasą bazową dla każdego z wyjątków 😄! Serio:

public class MyException extends Exception {

}

Już 😁! Od tej pory w dowolnym miejscu w kodzie źródłowym, możesz sprowokować zgłoszenie wyjątku używając Twojego typu w instrukcji "throw":

throw new MyException();

Przydatność tworzenia własnych wyjątków w programie ma związek z tym, co przedstawiłem podczas tłumaczenia słowa kluczowego "throw". Chodzi o możliwość zdefiniowania własnych niestandardowych wyjątków, których nie ma w języku Java dla uwzględnienia sytuacji, które Ty uznajesz za niedopuszczalne, a nie program (np. z Twojego algorytmu już wynika, że nie zwróci prawidłowego wyniku, lecz nie dochodzi do zgłoszenia wyjątku i przerwania obliczeń) i ewentualne "opakowanie" tych znanych wyjątków we własne typy, ponieważ Twój wyjątek może dziedziczyć od już istniejącego wyjątku. Nie ma przeszkód:

import java. io.FileNotFoundException;

public class MyException extends FileNotFoundException {

}

Trzeba tylko dodać sobie import pakietu.

DEFINIOWANIE WŁASNEJ TREŚCI KOMUNIKATU W RAZIE ZGŁOSZENIA

Warto też znać możliwość definiowania własnej treści komunikatu kiedy Twój wyjątek zostanie zgłoszony. Używając wywołania konstruktora klasy bazowej:

public class MyException extends Exception {
	public MyException() {
		super("Treść mojego wyjątku.");
	}
}

sprawiasz, że parametrem typu "String" przekażesz treść komunikatu w momencie zgłoszenia tego wyjątku ✅.

Tworzenie własnego wyjątku w języku Java

Tworzenie własnego wyjątku w języku Java polega na zdefiniowaniu klasy potomnej dziedziczącej od klasy "Exception". Wywołując konstruktor klasy bazowej, możesz zdefiniować treść komunikatu jaki się pojawi w momencie zgłoszenia!


To już wszystko 😀!

PODOBNE ARTYKUŁY