Przyszedł kolejny dzień i z samego ranka zabrałem się za artykuł o tym, jak zacząć tworzenie gier w Pythonie, zgodnie ze wczorajszą zapowiedzią. Klikając tutaj, można zobaczyć co sądzę o języku Java.

TWORZENIE GIER W PYTHONIE. INFORMACJE OGÓLNE

Język Python jako taki jest językiem interpretowanym wyróżniającym się inną składnią podobną do języka Lua, natomiast posiada konieczność tworzenia wcięć w celu utworzenia bloku funkcji czy pętli zamiast klamerek. Jest doskonały do obsługi baz danych czy rozwiązywaniu problemów dotyczących sztucznej inteligencji, natomiast w temacie tworzenia gier daleko mu do stanu powszechnej używalności. Nie ma za dużego wsparcia ze strony narzędzi przeznaczonych do produkcji gier nie tylko ze względu na wysoką abstrakcję języka powodującą obniżenie wydajności ale również dlatego, że Python nie potrafi zapewnić szerokiej niezależności platformowej. Do uruchomienia programu potrzebny jest Python. Każdy inny, kto będzie chciał zagrać w grę stworzoną w Pythonie, musi mieć Pythona. Tylko nieliczne narzędzia są w stanie chociaż częściowo zapewnić użytkownikowi wieloplatformowość. Warto jednak mieć na uwadze, że dotyczyć to głównie będzie systemu Windows, Mac i Linux. I to wszystko.

Tworzenie gier w Pythonie

Język Python prezentuje się bardzo dobrze jako język łatwy, lekki i przyjemny, natomiast jako język do tworzenia gier pozostawia wiele do życzenia.

TWORZENIE GIER W PYTHONIE. LISTA PROGRAMÓW

Język Python nie posiada dużej palety narzędzi przeznaczonych do tworzenia w nim gier bo po prostu nie jest do tego przeznaczony. Mimo wszystko, posiada kilka darmowych pozycji i poniżej są one zaprezentowane:

DARMOWE

TWORZENIE GIER W PYTHONIE. GARŚĆ PORAD

Na koniec, tradycyjnie wrzucam kilka porad dotyczących wszystkich chcących zacząć tworzenie gier w Pythonie.

  • Python ze względu na "nadprzyjemną" składnię, nie może zapewnić wysokiej wydajności aplikacji, dlatego też jest sens tworzyć w nim gry tylko i wyłącznie proste i nieskomplikowane.
  • Python nie posiada żadnej możliwości eksportu gry na pożądaną platformę. W celu wygenerowania pliku wykonywalnego (w przypadku Windowsa) czy pliku kompatybilnego z konkretnym systemem i tym samym, usunięcia konieczności wymagania instalowania Pythona, trzeba skorzystać z osobnych narzędzi konwertujących.
  • Ze względu na "bycie" językiem interpretowanym, Python w przypadku błędu zgłosi go programiście dopiero podczas działania gry. Nie da się sprawdzić kodu przed jego uruchomieniem, tak jak ma to miejsce w językach kompilowanych.

Moim zdaniem, Python nie powinien być w ogóle brany pod uwagę jeśli chodzi o tworzenie gier. Jeżeli jednak wzbudzi zainteresowanie i chęć stworzenia w nim czegoś małego, na sam początek taka "zabaweczka" jak najbardziej wystarczy. Koniec wypowiedzi tłumaczącej tworzenie gier w Pythonie. Tutaj przedstawiam kolejny język do analizy nadający się dużo lepiej do omawianych zastosowań, język C!