Artykuł specjalny! Będąc fanem dosyć znanej serii gier wyścigowych, zwróciłem się do jej twórców z korespondencją czy snują jakieś plany dotyczące dystrybucji w Internecie, bo ten tytuł już trochę czasu ma, a robią się problemy przy odpalaniu z płyty na nowszych systemach. Wczoraj otrzymałem odpowiedź. Zobaczcie sami czy Nadeo planuje wydać pierwsze gry z serii "TrackMania" w wersji cyfrowej na takie serwisy jak Steam!

STRESZCZENIE GRY

"TrackMania" to popularna seria gier wyścigowych której początek sięga 2003 roku. Wtedy wydano pierwszą część o tej samej nazwie. Cała jej unikatowość znajduje się w trasach, które nie są wymodelowane ręcznie, tylko układane z tzw. "segmentów" dzięki którym z wielu "kafelków" można zbudować kompletną trasę od A do Z. Dzięki temu posiada również edytor tras i za pomocą wyobraźni, można kreować własne rajdy. Sama jazda jest wyjątkowa ze względu na wykonywanie kaskaderki, czyli salta w powietrzu, obracanie się itd. To było coś innowacyjnego jak na tamte czasy.

Gra wspiera również kilka trybów gry, a każda z nich ma tzw. "serie" będące zestawami kilku tras w jednej "paczce". Na każdej trasie można zdobywać medale i nie kończą się one na brązowym, srebrnym i złotym. Za medale otrzymuje się "miedziaki", pieniądze za które możemy kupować dodatkowe segmenty do naszych tras. Istnieje też czwarty stopień nazywany "medalem Nadeo" czy "medalem autora" jednak oprócz satysfakcji nie daje żadnych bonusowych nagród.

Logo gry "TrackMania"

"TrackMania" to seria gier wyścigowych produkowanych przez Nadeo od 2003 roku.

CO TO MA WSPÓLNEGO ZE MNĄ?

Można tak opowiadać bez końca, aczkolwiek chcę Wam jedynie przybliżyć szczegóły dotyczące tej gry, gdyż od lat czekam na to, żeby "TrackMania" w wersji cyfrowej przestała być cichym marzeniem, a stała się faktem. Tak się składa, że jest to jedna z gier, w które grałem regularnie od siódmego roku życia (2004). Demo na płytce zostawiło miłe wspomnienia i człowiek zagrałby w to sobie ponownie po ciężkiej pracy. Nie rozgrzebywałbym całego tematu gdyby nie to, że "pudełkowa" wersja gry na niewiele się zda przy systemach nowszych od Windows XP.

CZY "TRACKMANIA" BĘDZIE W KOŃCU W WERSJI CYFROWEJ?

Umówmy się, ta gra już ma swoje lata. Ponad siedemnaście, bądź co bądź. Jest faktem, że próba odpalenia tej gry z płyty na systemach Windows 7+ jest niemożliwa, i to nie ze względu na jej wiek! Wszystko wyjaśniłem w poniższej treści. W końcu nie wytrzymałem i zwróciłem się bezpośrednio do Nadeo, twórców serii "TrackMania" poprzez korespondencję mailową, bo kto inny może lepiej znać odpowiedź na to pytanie, jak nie deweloperzy?

Wybaczcie taki układ treści. Nie pomyślałem, żeby robić więcej nowych linii. Teraz najistotniejsze. Treść wiadomości czy "TrackMania" w wersji cyfrowej stanie się możliwa. Najpierw tłumaczenie, potem wyjaśnienia, OK? 

Mail do Nadeo w sprawie wypuszczenia serii "TrackMania" w wersji cyfrowej

Treść mojej wiadomości do Nadeo w sprawie wypuszczenia serii "TrackMania" w wersji cyfrowej.


Drogie Nadeo,

Postanowiłem napisać do oficjalnych twórców "TrackManii", aby otrzymać odpowiedź na jedno pytanie. Czy kiedykolwiek rozważaliście wydanie dowolnego tytułu przed "TrackMania Nations" cyfrowo bez żadnego systemu sprawdzania CD (może na Steam albo GOG)?

Gram w tę serię od 2004 roku i stała się ona jedną z moich ulubionych serii gier wyścigowych jakie kiedykolwiek stworzono. Nadal posiadam edycję "Power Up!", edycję "Original" oraz również "Sunrise Extreme". Jednakże, w dzisiejszych czasach te płyty CD są bezużyteczne. Instalacja któregokolwiek z tych tytułów przynosi dużo problemów zamiast zabawy. Systemy Windows 7+ odrzucają system ochrony płyt "StarForce" traktując to jak coś niebezpiecznego. Ponadto, zrestartowanie komputera "odpala" pułapkę i system nie może uruchomić się ponownie! Konfigurowanie całej maszyny wirtualnej celem bezpiecznego uruchomienia tych gier jest dla mnie bezsensowne.

Rozumiem, że to może być denerwujące otwierać jeszcze raz te same kody źródłowe, zaglądać do plików i skorygować pewne linijki kodu dla nowoczesnych systemów operacyjnych, ale moim zdaniem to może przyciągnąć wielu ludzi takich jak ja, którzy chcieliby zagrać w te stare tytuły bez podejmowania ryzyka, że następnego dnia mogą nie być w stanie uruchomić swoich systemów.

Wybaczcie, jeśli już były pytania odnośnie wydań pierwszych tytułów "TrackManii" "bez CD". To od Was zależy czy widzicie w tym jakiś sens, ale napiszę to ponownie. Rozważcie proszę stworzenie cyfrowych wydań starszych tytułów, aby wreszcie zagrać w nie bez żadnych sprawdzeń płyt CD. Jestem niemalże pewny, że to może przynieść rzeszę fanów czekających na to całymi latami!

Z poważaniem


"TrackMania" w wersji cyfrowej to coś, co powinno już dawno ujrzeć światło dzienne. Dopiero uczę się angielskiego więc mogły się przytrafić niektóre pomyłki gramatyczne. Kilka dodatkowych wyjaśnień.

  1. Odwołałem się do "TrackMania Nations", gdyż jest to pierwszy tytuł, który pojawił się na Steamie. W mailu poruszam kwestię dystrybucji poprzednich tytułów przed wyżej wymienionym.
  2. GOG to "Good Old Games", serwis oferujący zakup klasyków w wersji cyfrowej. Działa podobnie do serwisu Steam, stąd taka moja sugestia.
  3. Nazwy przeze mnie wymieniane ("Power Up!", "Original") to są dodatki do pierwszej części (coś jak DLC, tylko wtedy wydawało się to jako osobne produkty). "Sunrise Extreme" z kolei to jest "addon" do następnego tytułu, "TrackMania Sunrise".
  4. "StarForce" jest głównym winowajcą niemożności uruchomienia gier z płyt. Jest to system sprawdzający czy płyta znajduje się w napędzie. Sprawia on o wiele dalej idące konsekwencje, gdyż po zainstalowaniu gry (a wraz z nią, tego potwora), ponowne uruchomienie komputera staje się zamkniętym kołem i system operacyjny nie może zostać uruchomiony! Tak jest przynajmniej na Windows 10, który obecnie posiadam. Powodem jest kolidujący sterownik systemowy którego nowsze systemy "nie przyjmują do siebie" traktując go jak intruza. Dlatego poprosiłem o wyjaśnienia czy są jakieś plany, żeby "TrackMania" w wersji cyfrowej wreszcie się pojawiła po latach.
  5. Na YouTube pojawiły się filmy ukazujące jak można to BEZPIECZNIE uruchomić na nowszych systemach operacyjnych. Jedyną metodą jest instalacja maszyny wirtualnej, czyli Windows XP w mniejszym okienku i jazda. Średnie rozwiązanie dla mnie, bo to oznacza zajęcie wielu gigabajtów przestrzeni dyskowej tylko po to, żeby sobie w to normalnie pograć. Jest co prawda również specjalny patch omijający system zabezpieczeń, aczkolwiek przynajmniej w moim przypadku zawalił się system i nie mógł się uruchomić. Podejrzewam, że to dlatego, iż sterownik zdążył "wejść" do systemu razem z zainstalowaniem gry na dysku. To, że płyta nie była sprawdzana, nie ma żadnego znaczenia.

Jesteście ciekawi co mi odpisali?

Odpowiedź Nadeo w sprawie wypuszczenia serii "TrackMania" w wersji cyfrowej

Odpowiedź Nadeo w sprawie wypuszczenia serii "TrackMania" w wersji cyfrowej.


Cześć, Stanisław!

Dziękujemy za Twoją wiadomość!

Twórcy są skupieni na ostatnich wersjach "TrackManii" i nie planujemy wypuszczania jakiegokolwiek tytułu przed "TrackMania Nations" cyfrowo bez żadnego systemu sprawdzającego CD.

Z poważaniem


Krótko pisząc, na razie nici żebyśmy zobaczyli serię "TrackMania" w wersji cyfrowej. Szkoda. Widocznie mocno zarobieni albo nie widzą w tym korzyści.


Co można jeszcze napisać. Przy dzisiejszych systemach operacyjnych pozostaje nam skorzystać tylko z maszyny wirtualnej. Póki Nadeo nie wyda wersji cyfrowych, nie ma co liczyć na pożegnanie się z problemem.