Święta powoli się kończą, tak zresztą jak 2020 rok. Dzisiejszy materiał będzie poświęcony nadchodzącym zmianom jakich doświadczy strona główna jak zwykle zgodnie z kilkukrotnymi zapowiedziami na mojej stronie na Facebooku do której zachęcam zaglądać. Tym razem nie będzie dużo treści, aby nie zabierać dużo czasu tym bardziej, że niedługo każdy z nas wróci do szarej codzienności ze skwaszoną miną. Oto co niedługo zastaniecie na rok 2021.

STRONA GŁÓWNA Z WYSZUKIWARKĄ

Na początek coś, co rzuci się w oczy po wstukaniu adresu URL. Mam zamiar dodać wszystkim znaną wyszukiwarkę, aby móc odnaleźć interesujący Was artykuł po jego nazwie. Trochę się ich nagromadziło przez ostatnie miesiące, a ich liczba nie będzie wcale stać w miejscu z oczywistych powodów. Zgadzam się z Wami, że to jest na tyle mały element, że można by się pokusić o wstawienie go teraz, aczkolwiek jest jeszcze problem z umiejscowieniem. Muszę pomyśleć w jakim miejscu to wstawić, żeby było widać i jednocześnie żeby nie zawadzało o inne elementy takie jak poziome menu czy układ odnośników do innych serwisów umieszczony powyżej. To jest punkt pierwszy. Od przyszłego roku, strona główna będzie wzbogacona o pasek wyszukiwania (przynajmniej spróbuję).

SORTOWANIE WPISÓW PO KATEGORIACH

Zauważyliście, że wyparowała sekcja "Ścieżki dźwiękowe"? Była ona bezużyteczna, bo filmy i tak zostały już dawno usunięte. Na jej miejsce pojawi się nowa sekcja "Artykuły". W niej znajdziecie wszystkie kategorie jakie wprowadziłem na stronę celem posegregowania wszystkich występujących artykułów zgodnie z tematyką. Ma to znacznie ułatwić odwiedzającym odszukiwanie artykułów na temat jaki ich interesuje, żeby oszczędzić szukania po liście następnego artykułu. Wybierając kategorię "Java" na ten przykład, człowiek ujrzy artykuły tylko o samej Javie. Ponadto, będzie mógł zobaczyć ile artykułów występuje obecnie na temat Javy. Obok nazwy, będzie wyświetlony licznik ile wpisów zostało przeze mnie napisanych na dany temat. Pomoże to zarówno Wam w czytaniu, jak i mnie w redagowaniu. To będzie moim zdaniem najważniejsza modyfikacja jaką ujrzy moja strona główna.

Jest tylko jeden problem. Filtr jaki chcę wprowadzić powoduje usuwanie wpisów z listy znajdującej się na stronie głównej. W momencie wstawienia artykułu do jakiejkolwiek kategorii, wpis już się nie pojawia na liście. Problem w tym, że to jest tak zwana "jedna kategoria artykułów", a Joomla nie pozwala na "dwie pieczenie na jednym ogniu". Nie da się wstawić jednocześnie tego samego artykułu do "ogólnych" i do jakiejś konkretnej kategorii ani dostosować filtrowanie, żeby lista akceptowała taki filtr i jeszcze jakiś. Pomyślę co z tym można zrobić, bo nie chciałbym z tego rezygnować. Chciałbym mimo wszystko, żeby strona główna składała się z wyświetlania "newsów" w postaci najświeższych artykułów.

Na koniec, jedno zdanie odnośnie grafiki. Na razie zostanie bez zmian. Czcionka i szata graficzna będą takie same. Jedynie logo ulegnie zmianie w momencie, gdy Jasonowi stuknie pięć lat "oficjalnego istnienia", ale reszty nie będę zmieniał, wygląda bardzo przyzwoicie i wcale na nią nie narzekam.


Wszystko na dziś. Napawajmy się ostatnimi chwilami świętego spokoju, żeby mieć energię na przyszłoroczne wyzwania, bo wcale różowo nie wyglądają.

PODOBNE ARTYKUŁY