Po ostatnich zmaganiach z optymalizowaniem widoczności własnej strony zwróciłem uwagę na dwa czynniki, które NAPRAWDĘ wpływają na rankingi wyszukiwań. Robiąc sobie z nudów kolejne testy SEO, wszystkie trąbiły mi to samo: wynik w miarę dobry (70-84%), dużo treści, certyfikat SSL, staranna dbałość o połączenia z serwisami społecznościowymi. Jednak dalej musi być coś nie tak skoro moją stronę dalej ledwo widać. Wcześniej nie wiedziałem, a teraz już wiem czego jeszcze brakuje.

DLA SEO NIE JESTEM AUTORYTETEM

Dwa czynniki które wychodzą kiepsko, to autorytety Moz czyli "autorytet strony" ("Page Authority") oraz "autorytet domeny" ("Domain Authority"). Nie pisałbym na ten temat gdyby nie wynik moich obserwacji pod tym kątem. Okazuje się, że większość bardziej popularnych stron ma ZNACZNIE mniejszy procent jakości SEO. Mają za to dużo wyższy wynik wyżej wymienionych autorytetów a mimo tego, są bardziej widoczne. Wniosek nasunął się prosty: procent SEO ma nieznaczny wpływ na wyniki wyszukiwań (bo jakiś na pewno ma), w dużej mierze liczy się autorytet strony i autorytet domeny.

JAK PODNIEŚĆ AUTORYTET STRONY I AUTORYTET DOMENY?

Znacie mnie (albo i nie). Jak coś robi mi problem, ja MUSZĘ znać odpowiedź jak ten problem zlikwidować. Poczytało się tu i tam o SEO, no i natrafiłem na parę rzeczy. Pierwsza rzecz to to, jak oni liczą ten procent. Jest to obliczenie logarytmiczne a to znaczy, że dużo trudniej można nabić z 80% do 81% niż z 20% do 21%. Nie idzie to liniowo.

Kolejna rzecz to jak podnieść ten autorytet i SEO przy okazji. Większość pisała to samo słowo: "backlinki". Nie wiem czy dobrze rozumiem, ale prawdopodobnie chodzi o odsyłacze do naszej strony z innych renomowanych stron takich jak Facebook, Twitter, Instagram itd. Nie myślcie sobie jednak, że to jest "hop siup", wrzucicie odnośniki na strony i gitara. Niestety tak to nie działa. Z powodu atrybutu "nofollow" nie można sobie "pożerować" na czyichś wysokich pomiarach. Jedyna korzyść jaka z tego jest to większa szansa na kliknięcie i udostępnienie przez użytkownika. To jest tylko fragment możliwości. Podejrzewam, że większa część idzie zwykle od ludzi, którzy najnormalniej w świecie polecają Was, bo wtedy te linki nie mają tego atrybutu, a siła domeny wzrasta. Pojęcia nie mam ile w tym prawdy i magii, żeby to wzrosło do góry, to są tylko moje przypuszczenia.

OK, to już mi daje jakiś punkt zaczepienia aby spróbować na to wpłynąć, żeby to SEO wskoczyło do góry. Pozostawało tylko do rozwiania jeszcze jedno: ile (średnio) wystarcza tego autorytetu i strony, i domeny, żeby znacznie zwiększyć widoczność strony? Wziąłem na celownik kilkanaście stron, poddałem je testowi SEO i wtedy wiedziałem już wszystko. Od 25% w górę, "możecie rozmawiać". To nie jest jeszcze tak drastycznie wysoko, pomyślałem sobie "OK, w niedługim czasie tyle da się jeszcze załatwić".

Ostatnia rzecz jaką chcę się podzielić to wpływ "Google Moja Firma" na te autorytety. Prawdopodobnie to też podnosi korzystnie te procenty tym bardziej, że już wtedy zwiększa widoczność jednak nie znam szczegółów co i jak bardzo. Niestety, "Google Moja Firma" jest tylko...dla firm! Artystów i "singli" nie uwzględniają co moim zdaniem, tylko dyskryminuje solowych działaczy, którzy po prostu nie mają na czym się oprzeć żeby stali się zauważalni.


Druga część moich zmagań z SEO jest opisana tutaj.