Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Słoneczko za oknem, a ja piszę dla Was następny materiał zmieniając platformę na mobilną. Co powiecie na Androida? To również chętnie wybierana platforma dla nowo tworzonych gier. "Google Play" cały pęka w szwach od napływających produkcji, a wkrótce i mnie tam zobaczycie. Także zabieramy się za temat i oto Waszym oczom ukazują się programy do tworzenia gier na Androida.

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER NA ANDROIDA. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Tym razem uwzględniamy tylko te programy, które nie są ograniczone żadnym konkretnym gatunkiem, a wspierają tworzenie dla platformy Android.

DARMOWE PROGRAMY

 1. Android Studio
 2. QuickAppNinja
 3. AppsGeyser
 4. libGDX
 5. Unity
 6. Godot
 7. GDevelop

PŁATNE PROGRAMY

 1. GameMaker Studio
 2. Clickteam Fusion 2.5
 3. AppGameKit
 4. RPG Maker MV
 5. RPG Maker MZ

Tu jest troszkę więcej programów, bo postanowiłem uwzględnić również tytuły crossplatformowe czyli umożliwiające eksport na wiele platform jednocześnie. "Android Studio" to co prawda IDE dla Androida, aczkolwiek za jego pomocą również można tworzyć gry a nawet aplikacje.

WDRAŻANIE NA SYSTEM ANDROID

Obecnie znajduje się cała masa opublikowanych gier i aplikacji na system operacyjny Android. Programy do tworzenia gier na Androida tylko czekają, aż się z nich skorzysta. Właściwie to tylko "Google Play" stanowi jedyne "porządne" miejsce przeznaczone do publikowania swoich wyczynów tak jak YouTube w kwestii filmów. Wystarczy założyć konto programisty, wpłacić 25 dolców i drzwi stoją przed Wami otworem. Możecie publikować do woli.

Czy to dobry pomysł, tego nie wiem. Dopiero zacznę wydawać na Androida i wtedy Wam powiem czy to jest opłacalne, czy tylko wyrzucenie szmalu w błoto. Czyjeś rewelacyjne wyniki mnie nie przekonują, ja muszę je zobaczyć u siebie, wtedy uwierzę. Rozszerzenie ".apk" jest utożsamiane z aplikacją przeznaczoną na Androida i to jest pierwsza cenna informacja dla każdego. To jest w pewnym sensie "wypakowalne archiwum". Możecie je również pobierać z internetu, natomiast tylko "Google Play" dba o bezpieczeństwo w zakresie wirusów.

Logo systemu Android

System operacyjny Android jest najpopularniejszą platformą mobilną do publikowania gier i aplikacji.

Źródło: Wikimedia


Posiedźcie sobie przy tym i przejrzyjcie powyższe tytuły. Kolejny artykuł z tej serii opisuje tworzenie gier dwuwymiarowych.

PODOBNE ARTYKUŁY