Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Słoneczko za oknem, a ja piszę dla Was następny materiał zmieniając platformę na mobilną. Co powiecie na Androida? To również chętnie wybierana platforma dla nowo tworzonych gier. Google Play cały pęka w szwach od napływających produkcji, a wkrótce i mnie tam zobaczycie :D. Także zabieramy się za temat i oto Waszym oczom ukazują się programy do tworzenia gier na Androida.

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER NA ANDROIDA. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Tym razem uwzględniamy tylko te programy, które nie są ograniczone żadnym konkretnym gatunkiem, a wspierają tworzenie dla platformy Android:

DARMOWE PROGRAMY

  1. Unreal Engine
  2. Godot
  3. Unity
  4. Android Studio
  5. QuickAppNinja
  6. AppsGeyser
  7. libGDX
  8. GDevelop

PŁATNE PROGRAMY

  1. GameMaker Studio
  2. Clickteam Fusion 2.5
  3. AppGameKit
  4. AppGameKit Studio
  5. RPG Maker MV
  6. RPG Maker MZ

To jest tylko część narzędzi, dlatego też poradzę wspomóc się własnym "researchem", bo to zależy czy chcecie sami wszystko programować, czy tylko klikać, czy może lubicie pracować z użyciem silnika gry. Pracujesz w języku Java, Kotlin, a może C++? Musisz już sam się określić jednoznacznie ;). "Android Studio" to co prawda IDE dla Androida (czyli zintegrowane środowisko programistyczne), aczkolwiek za jego pomocą również można tworzyć nie tylko gry, ale i aplikacje użytkowe.

WDRAŻANIE NA SYSTEM ANDROID

Obecnie znajduje się cała masa opublikowanych gier i aplikacji na system operacyjny Android. Programy do tworzenia gier na Androida tylko czekają, aż się z nich skorzysta. Właściwie to tylko Google Play stanowi jedyne "porządne" miejsce przeznaczone do publikowania swoich aplikacji. Wystarczy założyć konto programisty, wpłacić 25 dolców i drzwi stoją przed Wami otworem. Możecie publikować do woli. Nie tak dawno królowało rozszerzenie ".apk", tak było do połowy 2021 roku. Teraz Google zaleca wszystkim eksportować aplikacje na Androida wyłącznie w postaci pakietu AAB (tzw. "Android App Bundle"). Ponieważ mam na koncie jedną apkę wypuszczoną na Google Play, mogę opowiedzieć co nieco na ten temat.

AAB o tyle utrudnia testowanie aplikacji, że pakiet MUSI być koniecznie wstawiony do projektu w Waszym koncie programisty, tak żeby smartfon mógł z nim nawiązać połączenie i stamtąd pobrać aplikację. Jest to żmudny proces, gdyż trzeba zadbać też o wcześniejsze "podpisanie" aplikacji kluczem cyfrowym i wgrać go do projektu. Tylko wtedy będzie można przesłać nową wersję aplikacji do testów!

Logo systemu Android

System operacyjny Android jest najpopularniejszą platformą mobilną do publikowania gier i aplikacji.

Źródło: Wikimedia


Posiedźcie sobie przy tym i przejrzyjcie powyższe tytuły.

PODOBNE ARTYKUŁY