Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Rozpoczynamy następny rozdział języka Kotlin! Sprawy od tej pory będą wydawać się dla Was bardzo oryginalne co do zapisu i użycia więc ostrzegam, że teraz znajomość Javy może niewiele pomóc. Taka wartość "null" w języku Kotlin na przykład to temat rzeka, z którym trzeba się obchodzić ZUPEŁNIE INACZEJ. A słyszał ktoś z Was o typie akceptującym wartości puste? Wątpię. Dlatego tym bardziej zachęcam do zapoznania się z materiałem, to jest na razie krótki wstęp! Preludium.

WARTOŚĆ "NULL" W JĘZYKU KOTLIN POWINNA POJAWIAĆ SIĘ BARDZO RZADKO

Wracając do wymieniania cech języka Kotlin, wspomniałem o jednej z najważniejszych: zapewnienie bezpieczeństwa. Nie bez kozery naświetlam Wam ten czynnik, bo w Kotlinie jest on traktowany na serio. Chodzi o fakt, że w tym języku wartość "null" musi być "naznaczona". Innymi słowy, musimy sami zadeklarować, że świadomie programujemy możliwość osadzenia wartości "null". Javie jest to "lotto" czy w zmiennej występuje "null", czy nie. Co więcej, możemy tego "nulla" jawnie wstawić i kompilator się nie przyczepi. Tutaj to nie przejdzie. Za każdym razem, gdy chcemy przypisać wartość "null" w języku Kotlin, musimy zamienić nasz typ danych na typ akceptujący wartości puste! A...jak to się robi?

DEFINICJA TYPU AKCEPTUJĄCEGO WARTOŚCI "NULL"

Choć wprowadzenie może wyglądać przerażająco, to sama definicja typu akceptującego wartości "null" jest prosta. Znak zapytania tuż obok nazwy typu danych, to wszystko czego potrzebujecie!

val x: Int? = 134

Już! Trzeba uczulić co to nam daje w praktyce. Nie tylko możliwość wprowadzania wartości podanego typu (w tym wypadku liczby całkowitej), ale także wartość "null". Przy zwykłym typie danych, wartości "null" w języku Kotlin są niedopuszczalne i traktowane jak intruz więc kompilator każe Wam spadać.

O samych typach akceptujących wartości "null" można napisać całą litanię, gdyż Kotlin wymaga szeregu nowych zapisów składniowych celem wymuszenia maksimum bezpieczeństwa w kodzie. Przez następne artykuły tym będziemy się zajmować i poznawać po kolei zestawy kolejnych definicji i tematów.

Typ akceptujący wartości puste w języku Kotlin

Typ akceptujący wartości puste powoduje dopuszczenie do przypisania wartości "null", które w zwykłych typach danych nie ma prawa mieć miejsca! Użycie tego typu wymaga poznania wielu kolejnych zapisów, które są niezbędne do zapewnienia jak największego bezpieczeństwa w kodzie źródłowym.


Koniec. To tyle co można napomknąć o samym typie akceptującym wartości "null" w języku Kotlin. Powinniście tak pisać kod, żeby ich "dopuszczenie do głosu" było jak najmniejsze.

PODOBNE ARTYKUŁY