Mamy sobotę więc czas na premierowy wpis! Zapowiedziałem na swoim Facebooku, że od grudnia zamieszczam nowy artykuł tylko w weekendy. Z powodu zbliżających się egzaminów nie jestem w stanie poświęcić im tyle samo czasu co poprzednio. Dzisiaj, przedstawienie swojej subiektywnej opinii na temat serwisu Newgrounds. Zapraszam do przeczytania!

PARĘ WSTĘPNYCH SŁÓW O NEWGROUNDS

Nie jest to byle jaki serwis, bo "żyjący" od ponad 25 lat! Popularna strona na której można zamieszczać swoje gry, ale również animacje, muzykę i artwork. Co prawda, znam ten serwis już od dzieciaka (2007), aczkolwiek dopiero od kilku lat postanowiłem uwzględniać go również w zakresie publikacji swoich produkcji. Zacząłem publikować na Newgrounds w 2017 roku, stąd mam u siebie w rubrykach, że "Vemux", "Just Shoot" oraz "Breakin Block" pochodzą niby z 2017 roku. Nie dajcie się zwieść pozorom, to jest tylko rok publikacji na ich serwerze. Krótko pisząc, jest dla mnie o wiele lepszy niż Kongregate, o którym wypowiedziałem się dawno temu.

Logo serwisu "Newgrounds"

Newgrounds istniejący od 1995 roku jest popularnym (i bardziej "normalnym") serwisem do grania i publikowania własnych produkcji w postaci gier, muzyki, prac graficznych i animacji!

Źródło: strona macierzysta

ZALETY SERWISU

Pierwsza rzecz to szansa na przyzwoity nabór odbiorców. Po przesłaniu nowej gry, znajduje się ona w kolejce w sekcji "Under Judgment" (pisownia oryginalna). Wówczas społeczność zagląda sobie do umieszczonych tam produkcji i głosuje za lub przeciw. Jeśli jest duża liczba głosów na "tak", to gra po niedługim czasie znajdzie się w sekcji "Brand Spankin' New Games" i jest uznana za przyjętą ("saved"). W przeciwnym razie, Newgrounds ją usuwa raz na zawsze ("blammed"). Mi się to jeszcze nie zdarzyło więc nie przedstawię konkretnej procedury jak to przebiega.

Po drugie, jest o wiele wyższa szansa na pozostawienie oceny oraz komentarza przez gracza. I co najważniejsze, przeważająca ich część była u mnie najzupełniej w porządku. Jak była zrobiona dobrze, to chwalili. Jak była zła, to zrugali. Owszem, nie będę ukrywał, że zdarzały się wyzwiska od "skurwysynów" i zarzuty, że się wywyższam (od kiedy publikacje to wywyższanie się?), natomiast to już kwestia idiotyzmu u niektórych, a nie serwisu.

Numer trzy, to większa różnorodność przy wyróżnianiu świetnych produkcji. Newgrounds w przeciwieństwie do Kongregate, posiada kilka odrębnych sekcji dla wyróżnienia pewnych tytułów. Nie tylko gry popularne, ale również m.in. najlepsze gry tego miesiąca czy też pięć imponujących według jednego z administratorów wybranych tytułów ("P-Bot's Daily Picks"). Pamiętam jak "Marball" nie był wysoko oceniany, ale wystarczyło, że był przez ludzi chętnie odpalany przez co mimo wszystko znalazł się w sekcji gier popularnych ("Popular Games").

Widać gołym okiem, że jest o wiele więcej szans na promowanie. Na dodatek gra może otrzymywać odznaczenia razem z datą ich przyznania. Mała rzecz, a cieszy. Na Kongregate nie dostało się żadnej póki co i to nie ze względu na robienie żałosnych projektów. Wnioski wyciągnijcie sobie sami. Poniżej zostawiam przykład takiej "półki" odznaczeń dotyczących jednej z moich gier, "Turn Chase".

Odznaczenia "Turn Chase" na serwisie "Newgrounds"

Newgrounds zawsze podchodził o wiele sprawiedliwiej co do każdej wypuszczonej gry. Oferuje on o wiele więcej możliwości spopularyzowania swoich produkcji, niekoniecznie gier.


Więcej opisywać nie trzeba jak na tę chwilę. Jeśli ktokolwiek z Was chce publikować gry na platformie HTML5, niech spokojnie się rozlokuje na Newgrounds. Nie pożałuje!

PODOBNE ARTYKUŁY