Mamy piątek trzynastego. Czy pechowy, czy nie, w tym dniu piszę artykuł specjalny dla tych, którzy myślą o tym, żeby wydawać swoje kursy online bez znaczenia czy to na YouTube, czy gdzieś indziej. Zanim pochłonie Was wir pracy nad kursem zatrzymajcie się na chwilę i przeczytajcie moją wypowiedź. Dopóki nie zadbacie o dobrą publikę, NIE MA CO LICZYĆ NA SUKCES!

KURSY ONLINE WYMAGAJĄ DUŻEJ LICZBY WIDZÓW

To jest w pewnym sensie zrozumiałe, natomiast trzeba to sobie dobitnie podkreślić. Wiele filmów i poradników które raczyłem zobaczyć na YouTube mają po kilkadziesiąt filmów, ale nie dysponują one sporą ilością wyświetleń. Niektórzy mogą zrobić z czterdzieści parę filmów więcej, a niektórzy zaledwie kilka natomiast prędzej czy później, następuje wypalenie z powodu braku sensu kontynuowania danego ciągu kursu. To chcę szczególnie podkreślić! Jeżeli chcecie robić na serio kursy online po to, by podnieść zainteresowanie kanałem, stroną czy też prowadzonym przez siebie biznesem, musicie wpierw zadbać o publikę!!!

Nie wypowiadałbym się wcale na ten temat gdyby nie to, że ja sam jestem już po dwóch kursach ("Phaser: Poradnik dla początkujących" i "PICO-8. Podstawy"), które padły dosyć szybko (jeden po drugiej serii, a drugi po pierwszej). Dlatego wcześniej napisałem, że przez najbliższe kilka lat nie będę się wcale zabierał za tworzenie kolejnego kursu bo wiem, że nie zyska szerokiego odbioru widzów z powodu małej liczby subskrypcji, co też od kilku lat wydaje mi się podejrzane bo zdecydowana większość kanałów jest w stanie otrzymać nawet tysiaka i to już po roku. Kursy online nie pomogą Wam w ten sposób...

Logo kursu "Phaser: PDP" Logo kursu "PICO-8. Podstawy"

Kursy online są dobrym sposobem na pozyskanie nowych odbiorców, ale pod warunkiem, że już teraz dysponujemy pewnym gronem widzów.

JAKOŚĆ FILMÓW TO SPRAWA DRUGORZĘDNA (TAK SIĘ OKAZUJE...)

Znowu sięgnę do swojej historii. Popatrzcie, ponad trzy miesiące prac nad dwudziestoma odcinkami kursu "PICO-8. Podstawy" (kliknijcie tutaj, by zobaczyć pierwszy odcinek), strona i posty na Facebooku, post na forum "PICO-8", posty tutaj na stronie, nawet pisałem osobiście do twórcy programu który zignorował moją treść, anglojęzyczne napisy w każdym odcinków...i się nie udało. Dlaczego? Brak publiki!

Jeżeli po takiej harówce kursy online kończą na dnie, to przyczyna leży tylko i wyłącznie w braku oglądalności a co za tym idzie, w braku odpowiedniej ilości widzów. Publikując "PICO-8. Podstawy" miałem około 170 subskrybentów. Po tym kursie przybyło może tylko powyżej dwudziestu. Dlatego przestrzegam Was przed tym: kursy online nie podbiją Wam w żadnym dużym stopniu słupków zainteresowania, dopóki nie zadbacie o stosowną liczbę widzów. Nie wiem ile wystarczy. Pięćset? Tysiąc? Sam bym chciał to wiedzieć.


To wszystko na ten temat co chciałem Wam przekazać. Nie mówię od razu, żebyście z tego rezygnowali, bo to jest dobry pomysł i fajne uczucie gdy można komuś pomóc (a przy okazji podnieść sobie słupki), aczkolwiek zadbajcie wpierw o oglądalność która czy tego chcecie, czy nie, służy Wam za "paliwo" do pracy nad kolejnymi filmami. Bez tego ani rusz!

PODOBNE ARTYKUŁY