Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Gry poszerzyły się o tytuł "Surrounded", więc przechodzimy do następnego zadania, które zostało zapowiedziane już dawno temu. Od jutra, Kotlin staje się głównym tematem zamieszczanych tutaj wpisów. Będzie to wyglądać tak samo, jak było z językiem Python. Nie czekajcie ani chwili, wchodźcie do środka wpisu i zapoznajcie się z nadchodzącymi zdarzeniami :).

PARĘ SŁÓW O JĘZYKU KOTLIN

Przedstawiony język wysokiego poziomu powstał w 2011 roku z inicjatywy przedsiębiorstwa JetBrains, twórców popularnych narzędzi m.in. "IntelliJIDEA" oraz "PyCharm". Od 2017 roku jest on oficjalnym językiem programowania w programie "Android Studio". Najważniejszą cechą Kotlina jest stuprocentowe "dogadywanie się" z Javą. Każdy kod napisany w języku Java, będzie w pełni integralny z kodem pisanym w Kotlinie. A to dlatego, że Kotlin obsługuje tę samą wirtualną maszynę i potrafi przetransformować się na ten sam kod bajtowy "odczytywany" przez nią. Język jest w stanie także kompilować się natywnie (tak jak w języku C), na Androida, a także do JavaScriptu, czyli może funkcjonować na stronie internetowej, zatem sięga znacznie dalej od starej, dobrej Javy.

Wbrew pozorom jest to młodziutki język, który dopiero wchodzi do powszechnego użytku. Jednak rozpoczęcie jego nauki pozwoli się wcześniej przygotować na jego większe zapotrzebowanie. Już teraz niektóre miejsca pracy "plusują" kandydatów za znajomość języka Kotlin, nawet jeśli aplikacja dotyczy Javy.

Kotlin

Logo języka Kotlin.

Źródło: Wikimedia

JAK BĘDZIE WYGLĄDAĆ NADCHODZĄCA SERIA ARTYKUŁÓW?

Tak jak było z Pythonem pół roku temu. Dzień po dniu (postaram się jak mogę) wypuszczę jeden premierowy artykuł o Kotlinie, w którym zostanie przedstawiony temat dotyczący wspomnianego języka. Tematy zostały zebrane z pomocą literatury dzięki której poznałem język Kotlin. Na początku rozpoczniemy naukę od rzeczy fundamentalnych, takich jak w jaki sposób napisać prawidłowo pierwszy program. Część wpisów dotyczyć będzie wyłapywania różnic pomiędzy Kotlinem, a Javą, a część samego Kotlina, czyli jak się obchodzić ze składnią. Dowiecie się również co fajnego jest w Kotlinie, a czego nie znajdziecie w Javie! Przykładami są wartości domyślne czy wyrażenia lambda. Spodziewajcie się też dużo odwołań do języka Java, bo są ze sobą silnie spokrewnione od strony kompatybilności. Stąd określam go "młodszym bratem Javy" ;).


Tym stwierdzeniem zakończymy sobie artykuł wprowadzający serię o języku Kotlin. Materiał zgromadzony przeze mnie jest na tyle obszerny, że mogę nie być w stanie napisać wszystkiego przed nadejściem 2022 roku!