Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Kolejny artykuł dotyczący podstaw języka Java! Niektórzy mogą wyrazić swoje zdziwienie, że tworzę cały osobny materiał o tym, jak stosować komentarze w języku Java, natomiast chcę brać pod uwagę również takie grono osób, które nie miały do tej pory żadnej styczności z programowaniem i pragną się go w końcu nauczyć na przyzwoitym poziomie 😄! Przeczytaj i dowiedz się jak najszybciej do czego służą komentarze i jak z nich korzystać 😜!

STAWIAJ KOMENTARZE W JĘZYKU JAVA Z GŁOWĄ I TYLKO, GDY TO JEST KONIECZNE!

Komentarz jest niczym innym jak ciągiem dowolnych symboli w kodzie źródłowym, który zostanie zignorowany przez kompilator podczas sprawdzania kodu czy nie zostawiono w nim jakichkolwiek błędów składniowych, czyli błędów łamiących zasady budowy ze słów kluczowych. Stosuje się je po to, żeby dać sobie (i innym) informację pisaną "po ludzku" co dana instrukcja, funkcja, parametr, cokolwiek innego robi w tym kodzie oraz po co jest potrzebne.

Występują dwa podstawowe rodzaje komentarzy, które warto znać żeby ułatwić sobie programowanie. Są to: komentarz liniowy (jednowierszowy) oraz blokowy (wielowierszowy).

KOMENTARZ LINIOWY

Jak sama nazwa wskazuje, liniowy oznacza komentarz zawierający się w pojedynczym wierszu (linijce kodu). Za pomocą dwóch znaków ukośnika:

// To jest mój komentarz.

stawiamy liniowe komentarze w języku Java. Za tymi ukośnikami piszecie co Wam się żywnie podoba. Zwykle chcemy coś opisać własnymi słowami, co może wydawać się niezrozumiałe na pierwszy rzut oka i stąd posługujemy się komentarzem liniowym.

KOMENTARZ BLOKOWY

Są sytuacje, w których coś wymaga dużych wyjaśnień przekraczających jeden wiersz kodu. Wtedy musisz zastosować komentarz blokowy nazywany wielowierszowym, który tworzymy przy użyciu PARY ciągów znaków. Jego "początek" oznaczamy znakami ukośnik i asterysk (gwiazdka):

/*

zaś jego koniec oznaczamy tymi samymi znakami, tylko odwrotnie (najpierw jest asterysk, potem ukośnik):

*/

Po umieszczeniu tej pary, macie prawo wstawić dowolny tekst między tymi znacznikami:

/*
To
jest
mój
komentarz.
*/

Nie wolno wstawiać zagnieżdżonych takich samych znaków oznaczających początek (znak /* wewnątrz komentarza blokowego):

/*
To
jest
mój
komentarz.
/*	// błąd
A
to
drugi.
*/
*/

bo kompilator się pogubi co ma traktować jak komentarz, a co jak kod do przetworzenia i zwróci błąd!

CZY MUSZĘ Z TEGO KORZYSTAĆ?

Nie. Komentarze w języku Java są narzędziem pomocniczym podczas przeżywania swoich pierwszych przygód z kodem źródłowym. Jeśli się dopiero uczysz i poznajesz tajniki pisania kodu źródłowego na razie takiego, żeby działał, to jak najbardziej z tego korzystaj. Kiedy już nabierzesz pewnej wprawy w pisaniu DOBREGO kodu, to wtedy sugeruję "odłożyć je na półkę". Dobry kod to taki, który mówi sam za siebie. On sam daje wystarczającą dawkę informacji co ten element robi, dlaczego tu się znajduje, dlaczego ma taki a nie inny modyfikator dostępu, dlaczego jest statyczny, dlaczego ma tyle i tyle parametrów, i tak dalej. Nie wierzysz, że MOŻNA pisać kod na tyle czytelny, że nie trzeba sięgać do komentarzy? To się jeszcze zdziwisz 😊!

Komentarze w języku Java

Komentarze w języku Java służą do pozostawiania informacji "ludzkim językiem". Liniowy obejmuje jeden wiersz, a blokowy obejmuje wiele wierszy.


Życzę owocnego stosowania komentarzy w kodzie źródłowym i już teraz zapraszam do zdobywania kolejnej dawki darmowej wiedzy w następnym artykule, który ukaże się już niedługo - dla Ciebie, kolego i koleżanko 😁!

NASTĘPNY ARTYKUŁ: Zmienna w języku Java. Deklaracja i definicja

PODOBNE ARTYKUŁY