Kolejnym tematem jest algorytm będący preludium do uczenia maszynowego, dziedziny, która robi teraz wielkie "bum" na rynku. Poznajcie "K najbliższych sąsiadów", zagadnienie identyfikacji nowych obiektów na podstawie sąsiedztwa z innymi obiektami (i nie tylko)!
Macie ode mnie następną porcję wiedzy z dziedziny algorytmiki. Pochylimy się nad programowaniem dynamicznym, które zostało pobieżnie opisane w artykule o dyskretnym problemie plecakowym, a teraz opiszę samą technikę bez podstawiania do jakiejkolwiek potrzeby. Programowanie dynamiczne bardzo mi się podoba jako samo podejście do szukania rozwiązania i Tobie też może się spodobać ;)!
Halo, halo! Sięgniemy znowu do matematyki, abyśmy wyjaśnili sobie jeszcze jeden ważny termin jaki dotyczy algorytmów. Brzmi "problem NP-zupełny". Zapraszam do środeczka po wyjaśnienia i nie uciekać mi od tego, tylko dlatego że głupio brzmi!
Co powiecie kochani na kolejny problem algorytmiczny do przeanalizowania? Jest taki problem pokrycia zbioru, o którym nie huczy tak głośno jak o problemie komiwojażera i także nie da się rozwiązać w prosty sposób. Zainteresowani szczegółami? To zapraszam!
Dyskretny problem plecakowy to kolejne zagadnienie algorytmiczne, które Stasiek zaraz rozłoży na łopatki ;)! Serdecznie zapraszam po "odbiór" zarówno wyjaśnień teoretycznych, jak i..."of course"...kodu źródłowego. Wejdziecie po darmową dawkę wiedzy?
Czy słyszeliście kiedykolwiek o algorytmie "zachłannym"? Ktoś może sobie robić heheszki, że jak algorytm może być zachłanny ("pazerny, czy co?" ;)). Dowiedzcie się co oznacza termin "zachłanność", a przestanie to brzmieć bezsensownie.
W poprzednim artykule z cyklu algorytmiki poruszyliśmy zagadnienie wyszukiwania najkrótszej ścieżki w grafie (przeszukiwanie wszerz). Zrobimy kolejny krok badawczy w tym kierunku i zaprezentuję jeszcze jeden algorytm, bardzo popularny swoją drogą, i bardzo cenny do wyznaczania ścieżki od punktu A do punktu B w grafie ważonym. Temat niniejszego artykułu to algorytm Dijkstry!
Spoiler alert: artykuł będzie ZNACZNIE większy!!!
Przynoszę Wam na tacy wytłumaczenie (plus kodzik) algorytmu jakim jest przeszukiwanie wszerz. Temat dotyczy problemu wyszukania najkrótszej drogi do celu, więc może wzbudzać ciekawość początkujących, jak i przyciągać już doświadczone "stare wygi" ;). Wszystko wytłumaczę punkt po punkcie jak należy się z tym obchodzić i jak rozumieć działanie.
"Next, please!". Poruszę kolejny temat jaki panuje w algorytmice nawiązując trochę do notacji dużego O. Otóż są takie terminy jak przypadek optymistyczny, przypadek średni i przypadek najgorszy. Opowiemy sobie o jednym i o drugim, i o trzecim, a także kiedy stała wartość robi różnicę w obliczaniu złożoności obliczeniowej. Czy muszę znowu zapraszać?
Zaczynamy kolejny artykuł z algorytmiki! Zapoznam Was teraz z częścią jak funkcjonuje sortowanie szybkie. Kolejny dodatek do kolekcji algorytmów sortujących, a ten nawet jest szybszy od sortowania przez wybieranie! Prosimy do środka!
"Dziel i rządź" to następny termin algorytmiki jaki weźmiemy sobie pod lupę i wyjaśnimy. Jest jednym z najważniejszych wątków, więc lektura OBOWIĄZKOWA dla każdego mojego czytelnika!
Dzyń! Otwieram nowy materiał dotyczący algorytmiki. Dzisiaj dowiecie się o algorytmie sortującym (bardzo prostym zresztą) jaki się zwie "sortowanie przez wybieranie". Prosty do zrozumienia, a nawet do zaprogramowania, także włazić, żadne "ale" i cichosza ;)!
Uwaga, sięgamy dziś po drugi problem algorytmiczny do rozpatrzenia. Bardzo znany i bardzo ciekawy problem, który posiada pięknie brzmiącą nazwę "problem wędrującego komiwojażera". Musieliście usłyszeć o nim chociaż raz w życiu, jest aż tak popularny. Rozpatrzymy dzisiaj dwie wersje algorytmów: rozwiązujący ten problem w sposób dokładny i aproksymacyjny. Brzmi nieźle? To wchodźcie do środeczka!
Temat dzisiejszego artykułu z algorytmiki: notacja dużego O i jej interpretacja opisana w sposób łopatologiczny. Jeśli głowicie się już nad samym hasłem, to wchodźcie a nie pożałujecie!
W niniejszym artykule poznacie wyszukiwanie binarne, jeden z najprostszych do napisania algorytmów wyszukujących dany element w dużym zbiorze. Skończy się nie tylko na kodzie źródłowym, ale także dowiecie się jakie są wady i zalety, a także pod jakimi warunkami zadziała to w sposób oczekiwany. Zapraszam, bez ściemy!
Otwieramy już teraz bardziej formalnie kategorię algorytmów! Sięgajcie po darmową dawkę wiedzy, bo dzisiaj na wstęp przygotowałem dla Was wyjaśnienie czym jest algorytm. Podana na tacy definicja wraz z dawką najistotniejszych informacji powinna Was oswobodzić z więzów niewiedzy na ten temat. Odrobina poezji nie zaszkodzi na dzień dobry.
Stęskniłem się za redagowaniem, więc postanowiłem otworzyć nową serię artykułów dla adeptów IT. Tym razem będzie to algorytmika! Dowiadujcie się czym prędzej czego się spodziewać z mojej strony...na mojej stronie! A będzie o czym pisać!