- Odsłon: 751
Kolejnym tematem jest algorytm będący preludium do uczenia maszynowego, dziedziny, która robi teraz wielkie "bum" na rynku 💣. Poznaj "K najbliższych sąsiadów", zagadnienie identyfikacji nowych obiektów na podstawie sąsiedztwa z innymi obiektami (i nie tylko) 🗣!
- Odsłon: 839
Masz ode mnie następną porcję wiedzy z dziedziny algorytmiki. Pochylimy się nad programowaniem dynamicznym, które zostało pobieżnie opisane w artykule o dyskretnym problemie plecakowym, a teraz opiszę samą technikę bez podstawiania do jakiejkolwiek potrzeby. Programowanie dynamiczne bardzo mi się podoba jako samo podejście do szukania rozwiązania i Tobie też może się spodobać ☺️!
- Odsłon: 967
Sięgniemy znowu do matematyki, abyśmy wyjaśnili sobie jeszcze jeden ważny termin jaki dotyczy algorytmów. Brzmi on: "problem NP-zupełny". Zapraszam do środeczka po wyjaśnienia i nie uciekać mi od tego, tylko dlatego, że głupio brzmi 😄!
- Odsłon: 1419
Co powiesz na kolejny problem algorytmiczny do przeanalizowania 🧐? Jest taki problem pokrycia zbioru, o którym nie huczy tak głośno jak o problemie komiwojażera i także nie da się rozwiązać w prosty sposób. Zainteresowany(-a) szczegółami? To zapraszam 😊!
- Odsłon: 1978
Dyskretny problem plecakowy to kolejne zagadnienie algorytmiczne, które Stasiek zaraz rozłoży na łopatki 😁! Serdecznie zapraszam po "odbiór" zarówno wyjaśnień teoretycznych, jak i...oczywiście...kodu źródłowego 📜. Wchodzisz po darmową dawkę wiedzy 🤔?
- Odsłon: 1502
Czy słyszałeś(-aś) kiedykolwiek o algorytmie "zachłannym"? Ktoś może sobie robić heheszki, że jak algorytm może być zachłanny ("pazerny, czy co?" 😁). Dowiedz się co oznacza termin "zachłanność", a przestanie to brzmieć bezsensownie 🧠.
- Odsłon: 1663
W poprzednim artykule z cyklu algorytmiki poruszyliśmy zagadnienie wyszukiwania najkrótszej ścieżki w grafie (przeszukiwanie wszerz). Zrobimy kolejny krok badawczy w tym kierunku i zaprezentuję jeszcze jeden algorytm, bardzo popularny swoją drogą, i bardzo cenny do wyznaczania ścieżki od punktu A do punktu B w grafie ważonym. Temat niniejszego artykułu to algorytm Dijkstry!
Spoiler alert: artykuł będzie ZNACZNIE większy!!!
- Odsłon: 1264
Przynoszę Wam na tacy wytłumaczenie (plus kodzik) algorytmu jakim jest przeszukiwanie wszerz. Temat dotyczy problemu wyszukania najkrótszej drogi do celu, więc może wzbudzać ciekawość początkujących, jak i przyciągać już doświadczone "stare wygi" ;). Wszystko wytłumaczę punkt po punkcie jak należy się z tym obchodzić i jak rozumieć działanie.
- Odsłon: 943
"Next, please!". Poruszę kolejny temat jaki panuje w algorytmice nawiązując trochę do notacji dużego O. Otóż są takie terminy jak przypadek optymistyczny, przypadek średni i przypadek najgorszy. Opowiemy sobie o jednym i o drugim, i o trzecim, a także kiedy stała wartość robi różnicę w obliczaniu złożoności obliczeniowej. Czy muszę znowu zapraszać?
- Odsłon: 1206
Zaczynamy kolejny artykuł z algorytmiki! Zapoznam Was teraz z częścią jak funkcjonuje sortowanie szybkie. Kolejny dodatek do kolekcji algorytmów sortujących, a ten nawet jest szybszy od sortowania przez wybieranie! Prosimy do środka!
- Odsłon: 955
"Dziel i rządź" to następny termin algorytmiki jaki weźmiemy sobie pod lupę i wyjaśnimy. Jest jednym z najważniejszych wątków, więc lektura OBOWIĄZKOWA dla każdego mojego czytelnika!
- Odsłon: 937
Dzyń! Otwieram nowy materiał dotyczący algorytmiki. Dzisiaj dowiecie się o algorytmie sortującym (bardzo prostym zresztą) jaki się zwie "sortowanie przez wybieranie". Prosty do zrozumienia, a nawet do zaprogramowania, także włazić, żadne "ale" i cichosza ;)!
- Odsłon: 1451
Uwaga, sięgamy dziś po drugi problem algorytmiczny do rozpatrzenia. Bardzo znany i bardzo ciekawy problem, który posiada pięknie brzmiącą nazwę "problem wędrującego komiwojażera". Musieliście usłyszeć o nim chociaż raz w życiu, jest aż tak popularny. Rozpatrzymy dzisiaj dwie wersje algorytmów: rozwiązujący ten problem w sposób dokładny i aproksymacyjny. Brzmi nieźle? To wchodźcie do środeczka!
- Odsłon: 1446
Temat dzisiejszego artykułu z algorytmiki: notacja dużego O i jej interpretacja opisana w sposób łopatologiczny. Jeśli głowicie się już nad samym hasłem, to wchodźcie a nie pożałujecie!
- Odsłon: 978
W niniejszym artykule poznacie wyszukiwanie binarne, jeden z najprostszych do napisania algorytmów wyszukujących dany element w dużym zbiorze. Skończy się nie tylko na kodzie źródłowym, ale także dowiecie się jakie są wady i zalety, a także pod jakimi warunkami zadziała to w sposób oczekiwany. Zapraszam, bez ściemy!
- Odsłon: 1419
Otwieramy już teraz bardziej formalnie kategorię algorytmów! Sięgajcie po darmową dawkę wiedzy, bo dzisiaj na wstęp przygotowałem dla Was wyjaśnienie czym jest algorytm. Podana na tacy definicja wraz z dawką najistotniejszych informacji powinna Was oswobodzić z więzów niewiedzy na ten temat. Odrobina poezji nie zaszkodzi na dzień dobry.
- Odsłon: 847
Stęskniłem się za redagowaniem, więc postanowiłem otworzyć nową serię artykułów dla adeptów IT. Tym razem będzie to algorytmika! Dowiadujcie się czym prędzej czego się spodziewać z mojej strony...na mojej stronie! A będzie o czym pisać!