Od 2019 roku Java stała się płatna w zakresie wykorzystywania komercyjnego, zatem wszyscy chętni zmuszeni są do wykupienia subskrypcji na określoną edycję. Jak to w życiu bywa, trzeba stale kombinować pod górę jednak można sprawić, aby dalej korzystać z języka za darmo i "na legalu". Na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć, aby później uniknąć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności. Tym sposobem jest pobranie "alternatywy" pod tytułem "AdoptOpenJDK". Nie muszę pisać, że przed poniższymi czynnościami, należy wpierw usunąć oficjalną Javę CAŁKOWICIE.

Pobieranie i instalacja Java

Wchodzimy na stronkę https://adoptopenjdk.net/ i wybieramy pożądaną przez nas wersję Java (obecnie jest do wyboru 8, 11 oraz 12). Klikamy na niebieski przycisk "Latest release" i czekamy aż pobierze się całe archiwum. Po pobraniu pliku, wypakowujemy zawartość w postaci jednego folderu zaczynającego się od "jdk". Wycinamy go i wklejamy do "Program Files -> Java". Jeśli takiego folderu nie ma, należy go po prostu utworzyć.

Konfiguracja zmiennej środowiskowej "PATH"

Po wklejeniu folderu do katalogu z Javą koniecznym jest jeszcze przerobienie ścieżki do Javy jako tzw. "zmiennej środowiskowej". W przypadku "Windowsa 10" zaznaczamy prawym przyciskiem myszy na "Ten komputer" i wybieramy "Właściwości". Tam z kolei znajdujemy przycisk "Zmień ustawienia" w sekcji "Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej". Potem wystarczy przejść do "Zaawansowane" i niżej kliknąć opcję "Zmienne środowiskowe". Wyszukujemy wśród nich o nazwie "Path" i klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszki. Odnajdujemy klucz wskazujący na folder "Java" i edytujemy go klikając również dwukrotnie. Wprowadzamy bezbłędnie ścieżkę do nowo zainstalowanej Javy jako "AdoptOpenJDK". Przykładowa ścieżka ma wyglądać tak: "C:\Program Files\Java\jdk-11.0.2+9\bin". Zwróćcie uwagę że ma wskazywać na podkatalog "bin"!!!

Sprawdzenie działania

Po dokonaniu wyżej wymienionych zadań, trzeba sprawdzić czy "zamiana" Javy się powiodła. Uruchamiamy wiersz poleceń najlepiej z uprawnieniami administratora i wprowadzamy polecenie "java -version". Jeśli po chwili ujrzymy wpisy typu "OpenJDK" oraz "AdoptOpenJDK", udało się bez zarzutów!!! W przypadku niepowodzenia, sugerowałbym przejrzeć edytor rejestru i pousuwać wszystkie pozostałości po "starej Javie", ewentualnie użyć programu do czyszczenia rejestru.

Mam nadzieję, że odetchniecie z ulgą stosując taką "zamiankę" na darmowy odpowiednik. Macie to samo, tylko W PEŁNI darmowe. Nie mówię, że prawdziwa Java Oracle'a stała się płatna i koniec. Pamiętajcie, że to dotyczy jedynie Waszych aplikacji tylko wtedy, gdy będziecie chcieli na niej przytulić kasę. Wtedy może być problem, dlatego ja sam przerzuciłem się już znacznie wcześniej na "AdoptOpenJDK". Możecie też wypróbować "OpenJDK", chociaż ja sam go nie instalowałem, stąd "powołanie się" na poprzedni tytuł. Jeśli komuś pomogłem, to ten artykuł zdał egzamin. Miłego pisania bez obaw o płatności!

53760
Dzisiaj / TodayDzisiaj / Today107
Wczoraj / YesterdayWczoraj / Yesterday104
Tydzień / WeekTydzień / Week809
Miesiąc / MonthMiesiąc / Month2699