Sięgnę znowu do języka Java, aby jeszcze bardziej oddalić się choć na chwilę od tworzenia gier. Pisało się w nim dostatecznie dużo, żeby móc przedstawić Wam wady i zalety, których każdy z Was powinien być świadom, jeszcze przed rozpoczęciem nauki. Nie będę zagłębiał się w szczegóły czy jakieś zaawansowane wątki, tu są tylko same konkrety.
Tweet |
KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA JĘZYKA JAVA
Java jaka jest, każdy widzi. Rok 1995 przyjmuje się za jej "narodziny". James Gosling chciał stworzyć język podobny do C++, ale żeby jednocześnie "ukrywał" wszystkie trudne tematy dotyczące manualnego alokowania pamięci przez programistę. Ponadto jego postulatem było zapewnienie, żeby ta sama aplikacja była w stanie się uruchomić bez żadnych modyfikacji na innej platformie, czyli słynne hasło "napisz raz, uruchom wszędzie". Udało się.
Z biegiem lat język bardzo szybko zyskiwał nowych miłośników języka Java posiadającego składnię C++ tylko bez konieczności zarządzania pamięcią, które to sprawiało wielu osobom horrendalne problemy. Obecnie jest to jeden z najczęściej wykorzystywanych języków zarówno przez "domowych" majsterkowiczów, jak również potężne firmy i korporacje wykonujące aplikacje biznesowe dla klientów. W kręgach gier jest również dość często wykorzystywany, nie zapominajmy o popularnej produkcji "Minecraft". Jeśli ktoś chce samemu tworzyć gry w języku Java i rozważa taką opcję, zapraszam tutaj.
![]() |
Java powstała w 1995 roku z inicjatywy Jamesa Goslinga jako język podobny do C++ bez konieczności ręcznego zarządzania pamięcią.
JĘZYK JAVA. WADY I ZALETY
Jak wszystko na tym świecie, to też ma drugą stronę medalu. Najpierw wypiszę najważniejsze wady, aby najpierw zacząć od tej negatywnej strony.
WADY
- niezależność platformowa jest możliwa tylko poprzez interpretację tzw. kodu bajtowego (pośredniego), przez co przekłada się to na większą ilość rozkazów dla procesora i spadek wydajności przetwarzania operacji
- od 2019 roku wymagana jest płatna subskrypcja dla wydawania komercyjnego (należy skorzystać z otwartoźródłowych alternatyw Javy np. "AdoptOpenJDK", aby to obejść, tu jest instrukcja jak to zrobić)
- język jest zaopatrzony we wbudowany "odśmiecacz pamięci", który odpowiedzialny jest za usuwanie zbędnej już pamięci wykorzystywanej przez obiekty, aczkolwiek w wyjątkowych sytuacjach może nie zareagować jak należy i doprowadzić do wycieku pamięci
- aby móc uruchomić program napisany w tym języku, stanowisko komputerowe musi mieć zainstalowane środowisko uruchomieniowe. Jedynym sposobem na zniesienie tej zależności jest konwersja aplikacji na plik wykonywalny
Teraz czas na zalety języka Java!
ZALETY
- Java ze względu na połączenie kompilacji JIT i interpretacji nie traci tak bardzo na wydajności, tak jak w przypadku "czystego" interpretera (tutaj jest szersze wytłumaczenie tego zjawiska)
- nie jest wymagana znajomość obsługi manualnego zarządzania pamięcią, tak jak ma to miejsce w językach C i C++
- posiada mnóstwo bibliotek i wiele sprawdzonych metod pozwalających na uniknięcie "wynajdywania koła na nowo"
- język wspiera programowanie współbieżne polegające na wykonywaniu wielu wątków naraz przy użyciu procesora wielordzeniowego (nawet jeśli nie dysponujemy takim procesorem, wirtualna maszyna jest w stanie "symulować" takie możliwości)
Takie krótkie podsumowanie powinno pomóc każdemu z Was w podjęciu decyzji czy jest sens sobie zawracać sobie głowę językiem Java, czy też zabrać się za naukę jakiegoś innego. Tym zdaniem kończę na dzisiaj i widzimy się jutro!