Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Newsów u mnie nie brakuje! Jeśli gier w tym roku nie będzie, to ma być przynajmniej mój pierwszy oficjalnie wydany program! Piszę go już od 1,5 miesiąca uwzględniając również dni bez dotykania projektu i powolutku idzie do przodu! Zobaczcie jak się prezentuje generator tabeli doświadczenia pisany w Javie!!!

GENERATOR TABELI DOŚWIADCZENIA. ALGORYTM W PEŁNI SPRAWNY!

Gdy ostatnio o tym pisałem, algorytm posiadał jeszcze sporo błędów przy przetwarzaniu wyrażenia tekstowego na arytmetyczne. W dniu dzisiejszym, konwerter działa już znakomicie uwzględniając wiele drobnych szczegółów takich jak:

 • znak minusa, kiedy ma być traktowany jako jednoargumentowy np. "(-1)", a kiedy jako dwuargumentowy ("b-a"), uwzględniając również minus na początku wyrażenia bez pary nawiasów okrągłych,
 • walidacja danych, czyli wykrywanie literówek w wyrażeniu, niedomknięcie nawiasów, używanie obcych dla programu znaków albo dzielenie przez zero; wszystko opatrzone wyskakującym okienkiem,
 • uwzględnianie kluczy specjalnych przetwarzających dane wyrażenie objęte w nawias w sposób wyjątkowy:
  • "lvl" jako składnik obecnej iteracji w pętli
  • "sqr" jako kwadrat wyrażenia
  • "cube" jako sześcian wyrażenia
  • "sqrt" jako pierwiastek kwadratowy z wyrażenia
 • wsparcie liczb zmiennoprzecinkowych.

Generator tabeli doświadczenia przetwarzając podane wyrażenie sprawdza znak po znaku czy przestrzega ono wszystkich zasad prawidłowej notacji matematycznej. Jeśli jest błąd notacyjny (np. znak mnożenia zaraz po znaku dzielenia), zgłaszany jest wyjątek, który przerywa całą operację przetwarzania. Na niego nałożony jest komunikat w postaci "popup'a" informującego użytkownika o niewłaściwym wyrażeniu. Taki sam efekt końcowy objęty jest również sytuacją zwrócenia wyniku końcowego mniejszego bądź równego zero (nie słyszałem o grze, w której można zdobywać ujemne doświadczenie ;)).

"Generator tabeli doświadczenia"

Program generujący automatycznie tabelę z danymi musi podchodzić rygorystycznie do wprowadzanego równania do pola tekstowego, aby przestrzegało zasad matematyki.

JEST FILM NA FACEBOOKU!

Niniejszy artykuł powstał z innego powodu: umieściłem film na Facebooku prezentujący generator tabeli doświadczenia "na żywo"!!! Tam bardzo dobrze widać jak się prezentuje omawiany program i co on na chwilę obecną oferuje. Jeszcze niewiele bo sama tabelka to dopiero jedna funkcjonalność, natomiast kolejnym podpunktem będzie dodanie rysowania wykresu funkcji na podstawie podanego równania. Sam jestem ciekaw jak to będzie działać jako całokształt, aczkolwiek już w styczniu pisałem program rysujący wykres, więc poniekąd wiem jak to może wyglądać.


To wszystko jak na razie. Generator tabeli doświadczenia będzie jeszcze potrzebował trochę wysiłku, aby poszerzyć jego możliwości, dlatego też nie wiem kiedy można spodziewać się wydania.

PODOBNE ARTYKUŁY