Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Od 2019 roku Java stała się płatna w zakresie wykorzystywania komercyjnego, zatem wszyscy chętni zmuszeni są do wykupienia subskrypcji na określoną edycję. Jak to w życiu bywa, trzeba stale kombinować pod górę jednak można sprawić, aby dalej korzystać z języka za darmo i "na legalu". Na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć, aby później uniknąć wszelkiego rodzaju nieprzyjemności. Tym sposobem jest pobranie "alternatywy" pod tytułem "Eclipse Adoptium". Nie muszę pisać, że przed poniższymi czynnościami, należy wpierw usunąć oficjalną Javę CAŁKOWICIE.

POBIERANIE I INSTALACJA "ECLIPSE ADOPTIUM"

Wchodzimy na tę stronkę i wybieramy pożądaną przez nas wersję języka Java. Klikamy na niebieski przycisk "Latest release" i czekamy aż pobierze się całe archiwum. Po pobraniu pliku, wystarczy przejść przez banalny proces instalacji.

Logo plików binarnych "Eclipse Adoptium"

Java wymaga od tego roku płatnej subskrypcji w celu komercyjnego wydawania własnych aplikacji oraz korzystania ze wsparcia Oracle. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie się na darmowe binarki pod tytułem "Eclipse Adoptium"!

Źródło: Eclipse Adoptium | projects.eclipse.org

KONFIGURACJA ZMIENNEJ ŚRODOWISKOWEJ "PATH" DLA JĘZYKA JAVA

Po wklejeniu folderu do katalogu z Javą koniecznym jest jeszcze przerobienie ścieżki do kompilatora jako tzw. "zmiennej środowiskowej". W przypadku systemu Windows 10 zaznaczamy prawym przyciskiem myszy na "Ten komputer" i wybieramy "Właściwości". Tam z kolei znajdujemy przycisk "Zmień ustawienia" w sekcji "Nazwa komputera, domena i ustawienia grupy roboczej". Potem wystarczy przejść do "Zaawansowane" i niżej kliknąć opcję "Zmienne środowiskowe". Wyszukujemy wśród nich o nazwie "Path" i klikamy dwukrotnie lewym przyciskiem myszki. Odnajdujemy klucz wskazujący na folder "Java" i edytujemy go klikając również dwukrotnie. Wprowadzamy bezbłędnie ścieżkę do nowo zainstalowanej Javy jako "Eclipse Adoptium".

Przykładowa ścieżka ma wyglądać tak: "C:\Program Files\Eclipse Adoptium\jdk-17.0.4.101-hotspot\bin". Zwróćcie uwagę że ma wskazywać na podkatalog "bin"!!!

SPRAWDZENIE DZIAŁANIA

Po dokonaniu wyżej wymienionych zadań, trzeba sprawdzić czy "zamiana" Javy się powiodła. Uruchamiamy wiersz poleceń najlepiej z uprawnieniami administratora i wprowadzamy polecenie "java -version". Jeśli po chwili ujrzymy wpisy typu "OpenJDK" oraz "Eclipse Adoptium", udało się bez zarzutów!!! W przypadku niepowodzenia, sugerowałbym przejrzeć edytor rejestru i pousuwać wszystkie pozostałości po "starej Javie" (ewentualnie użyć programu do czyszczenia rejestru) i spróbować ponownie.

Mam nadzieję, że odetchniecie z ulgą stosując taką "zamiankę" na darmowy odpowiednik. Macie to samo, tylko W PEŁNI darmowe. Nie mówię, że prawdziwa Java Oracle'a stała się płatna i koniec. Pamiętajcie, że to dotyczy jedynie Waszych aplikacji tylko wtedy, gdy będziecie chcieli na niej przytulić kasę. Wtedy może być problem, dlatego ja sam przerzuciłem się już znacznie wcześniej na "Eclipse Adoptium". Możecie też wypróbować "OpenJDK" chociaż ja sam go nie instalowałem, stąd "powołanie się" na poprzedni tytuł. Jeśli komuś pomogłem, to ten artykuł zdał egzamin. Miłego pisania bez obaw o płatności!

Od tej pory, możecie już teraz zacząć uczyć się języka Java klikając w ten link.


Na koniec, jeszcze jedno odnośnie darmowych alternatyw języka Java. Nie musicie przejmować się zastosowaniem komercyjnym. Licencja "GPLv2 with classpath exception" umożliwia "przyznanie" dowolnej licencji na nasz napisany kod źródłowy, ale TYLKO nasz.