Nurtuje Was pytanie czy warto uczyć się Javy w 2021 roku? Faktem jest, że ja korzystam z tego języka dopiero od drugiego roku studiów niemniej jednak jestem w stanie stwierdzić czy moim zdaniem jest sens zawracać sobie nim głowę. Tym bardziej, że mam zamiar jeszcze pisać w nim programy w przyszłości (może też kiedyś gry?). Sprawdźcie już teraz moją opinię na ten temat oczywiście "postawioną" na argumentacji. Nie tylko za, ale również przeciw.

CZY WARTO UCZYĆ SIĘ JAVY W 2021 ROKU? LISTA ARGUMENTÓW "ZA"

Krótko i prosto, WARTO. Moim zdaniem jak najbardziej warto i to nawet z wielu powodów. Oto te wyłapane przeze mnie:

WIELE STANOWISK PRACY

Choć obecne postanowienia rządowe doprowadzą do masowego bezrobocia to warto pamiętać, że informatycy mają o wiele lepszą sytuację niż choćby pracownik na budowie. Informatycy mogą przejść na pracę zdalną i problem z głowy, ale budowniczy raczej nie wybuduje domu klikając w laptop. Istnieje do tej pory mnóstwo ofert pracy na stanowisko Java Developera na które każdy ma szansę się załapać, o ile dobrze opanuje składnię.

NOWE WERSJE PUBLIKOWANE DO TERAZ

Oracle nie ustępuje i wypuszcza do dnia dzisiejszego nowe wersje języka Java, nawet typu LTS ("Long Term Support"). To sprawia, że gromadzona przez wiele lat wiedza nie zostaje wyrzucona na śmietnik przez innych ludzi i język staje się nadal użyteczny. Ponadto są wprowadzane jakieś nowe dodatki do Javy, aczkolwiek to są rzadko spotykane u innych części składni w celu zachowania wstecznej kompatybilności z poprzednimi kodami źródłowymi.

MNÓSTWO LITERATURY NA TEMAT JAVY

Java wcale nic a nic nie jest wypierana przez autorów książek nawet do dzisiaj. Na jakie wydawnictwo byśmy nie spojrzeli, to tam gdzie jest programowanie, tam zawsze znajdziemy coś o Javie. Gdyby nie było już produkowanych książek o tym języku, odpowiedź na pytanie "czy warto się uczyć Javy w 2021 roku" byłaby bardziej wątpliwa. Pisałem Wam już wcześniej dlaczego książka powinna być głównym źródłem informacji.

JĘZYK OGÓLNEGO PRZEZNACZENIA

"Ogólne przeznaczenie" to fachowy termin oznaczający tyle, że dany język programowania pasuje do wielu zastosowań. Można w nim napisać aplikację konsolową, grę, program użytkowy (jak choćby mój), aplikację obsługującą serwer oraz wiele innych rodzajów oprogramowań. Należy jednak pamiętać, że inne języki mogą się do pewnych rzeczy nadawać o niebo lepiej.

PODOBIEŃSTWO DO JĘZYKA C++

Słowa kluczowe do złudzenia będą przypominać Wam język C++ na każdym kroku. Choć nikt z nas nie ucieknie przed solidną dawką nauczania indywidualnego z zakresu samego C++, to takie słowa jak "void" czy "public" wejdą w krew natychmiastowo.

WSPARCIE PROGRAMOWANIA WSPÓŁBIEŻNEGO

Java jest silnie związana ze współbieżnością. Nie tylko posiada wbudowaną obsługę wątków i jednoczesnego wykonywania kilku zadań naraz w tym samym czasie, ale również potrafi symulować takie zjawisko w sytuacji, gdy dana maszyna nie posiada procesora wielordzeniowego.

WSPARCIE ANDROIDA

"Android Studio" jest znanym narzędziem do projektowania aplikacji użytkowych (gry również się do tego zaliczają) na urządzenia mobilne, które ponoć dominują w kwestii najczęstszej używalności. Jeżeli nie interesuje Was "desktopowe" podejście, zawsze możecie przenieść się na Androida i też nie będziecie stratni. Program oficjalnie wspiera język Java oraz Kotlin (całkiem "świeża alternatywa" Javy) więc mimo tego, że nie ominie Was nauka samego API Androida, składnia języka już będzie Wam znana i będziecie w stanie coś napisać tego samego dnia. Na pewno warto się uczyć Javy jeśli rozważacie tworzenie aplikacji mobilnych.

ARGUMENTY "PRZECIW"

Aby wszystko było przedstawione rzetelnie, oto druga strona medalu. Można sobie odpuścić z poniższych powodów:

"UPADAJĄCA" NIEZALEŻNOŚĆ PLATFORMOWA

Hasło klucz tego języka to "Napisz raz, uruchom wszędzie". Dzięki działaniu na maszynie wirtualnej, raz napisany program (teoretycznie) uruchomi się bez przeszkód na każdej maszynie posiadającej zainstalowaną Javę. Trzeba natomiast wiedzieć, że to twierdzenie jest mocno przesadzone i "zdeformowane" przez lata. Aplety i serwlety na ten przykład zostały niedawno temu całkowicie usunięte (aplikacje działające na stronie internetowej) z powodu stwarzania zbyt wielu niekompatybilności. Czyli z działaniem na HTML'a możemy się już pożegnać (przynajmniej tym prostym w obsłudze). Recenzując książkę "Java. Rusz głową" prezentowałem przykłady zdezaktualizowanych informacji. To może już rodzić wątpliwości czy warto się uczyć Javy w 2021 roku.

PŁATNA LICENCJA ZA KORZYSTANIE Z OFICJALNEJ JAVY

Od początku 2019 roku, Java stała się płatna na oficjalnej stronie Oracle. Z tego względu, aby uniknąć prawnych nieprzyjemności, trzeba korzystać z darmowych alternatyw jak choćby "AdoptOpenJDK" (tu jest instrukcja jak to zainstalować). Choć to nie stanowi problemu dla domowych użytkowników, to dla firm i różnych przedsiębiorstw może stanowić niebagatelne koszty finansowe.

KOTLIN MŁODYM I SILNYM RYWALEM

W 2017 roku, sześcioletni wówczas język Kotlin został uznany przez Google za oficjalny język programowania "Android Studio". Obecnie jest traktowany jako nowsza alternatywa języka Java. Ma ona "łatać" wszelkie niedoskonałości Javy oferując zupełnie inną składnię, aczkolwiek jest w stanie operować na każdym "javowym" kodzie źródłowym i bez przeszkód uruchamiać się na tej samej wirtualnej maszynie. Ponadto wspiera "crossplatformowość", odpala się ponoć poprzez JavaScript, iOS, wspiera analizę danych (powtarzam, ponoć!). Z tych powodów można łapać się za głowę czy nie opłaci się bardziej zająć się już Kotlinem, czy zostać przez jakiś czas przy Javie.

Kotlin - czy warto się uczyć się Javy

Logo języka Kotlin.

Źródło: Wikimedia (https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/06/Kotlin_Icon.svg/240px-Kotlin_Icon.svg.png)


Tyle na ten temat. Podsumowując, Java powinna być w mojej ocenie dalej brana pod uwagę jeśli chodzi o jej naukę (przynajmniej samych podstaw) i uwierzcie mi, że jej "wiek" nie ma absolutnie ŻADNEGO znaczenia. Zdajecie sobie sprawę, że Python, który dzisiaj jest taki ceniony i wielbiony przez mnóstwo osób, jest starszy od Javy o cztery lata? Taka ciekawostka. Oceńcie sami czy warto się uczyć Javy w 2021 roku, ja tylko podałem za i przeciw.

PODOBNE ARTYKUŁY