Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Nurtuje Was pytanie czy warto uczyć się Javy w 2021 roku? Faktem jest, że ja korzystam z tego języka dopiero od drugiego roku studiów, niemniej jednak jestem w stanie stwierdzić czy moim zdaniem jest sens zawracać sobie nim głowę. Tym bardziej, że mam zamiar jeszcze pisać w nim programy w przyszłości. Sprawdźcie już teraz moją opinię na ten temat oczywiście "postawioną" na argumentacji. Nie tylko za, ale również przeciw.

CZY WARTO UCZYĆ SIĘ JAVY W 2021 ROKU? LISTA ARGUMENTÓW "ZA"

Krótko i prosto, WARTO. Moim zdaniem jak najbardziej warto i to nawet z wielu powodów. Oto one:

WIELE STANOWISK PRACY

Istnieje do tej pory mnóstwo ofert pracy na stanowisko Java Developera na które każdy ma szansę się załapać, o ile dobrze opanuje składnię. Co więcej, nie wierzę żeby Java została szybko wyparta przez inne języki więc zdobyta wiedza raczej będzie służyła na wiele lat.

NOWE WERSJE PUBLIKOWANE DO TERAZ

Oracle nie ustępuje i wypuszcza do dnia dzisiejszego nowe wersje języka Java, nawet typu LTS ("Long Term Support"). To sprawia, że gromadzona przez wiele lat wiedza nie zostaje wyrzucona na śmietnik przez innych ludzi i język staje się nadal użyteczny. Ponadto są wprowadzane jakieś nowe dodatki do Javy, aczkolwiek to są rzadko używane części składni w celu zachowania wstecznej kompatybilności ze starszymi wersjami języka.

MNÓSTWO LITERATURY NA TEMAT JAVY

Java wcale nic a nic nie jest wypierana przez autorów książek nawet do dzisiaj. Na jakie wydawnictwo byśmy nie spojrzeli, to tam gdzie jest programowanie, tam zawsze znajdziemy coś o Javie. Gdyby nie było już produkowanych książek o tym języku, odpowiedź na pytanie "czy warto się uczyć Javy w 2021 roku" byłaby bardziej wątpliwa. Pisałem Wam już wcześniej dlaczego książka powinna być brana pod uwagę.

JĘZYK OGÓLNEGO PRZEZNACZENIA

"Ogólne przeznaczenie" to fachowy termin oznaczający tyle, że dany język programowania pasuje do wielu zastosowań. Można w nim napisać aplikację konsolową, grę, program użytkowy (jak choćby mój), aplikację obsługującą serwer oraz wiele innych rodzajów oprogramowań. Należy pamiętać, że inne języki mogą się do pewnych rzeczy nadawać o niebo lepiej, aczkolwiek Java będzie stanowić bardzo dobry kompromis dla rodzajów aplikacji wszelakiej maści.

PODOBIEŃSTWO DO JĘZYKA C++

Słowa kluczowe do złudzenia będą przypominać Wam język C++ na każdym kroku, gdyż twórcy Java stworzyli język na jego podobieństwo. Choć nikt z nas nie ucieknie przed solidną dawką nauczania indywidualnego z zakresu samego C++, to takie słowa jak "void" czy "public" wejdą w krew natychmiastowo.

WSPARCIE PROGRAMOWANIA WSPÓŁBIEŻNEGO

Java jest silnie związana ze współbieżnością. Nie tylko posiada wbudowaną obsługę wątków i jednoczesnego wykonywania kilku zadań naraz w tym samym czasie, ale również potrafi symulować takie zjawisko w sytuacji, gdy dana maszyna nie posiada procesora wielordzeniowego.

WSPARCIE ANDROIDA

"Android Studio" jest znanym narzędziem do projektowania aplikacji użytkowych (gry również się do tego zaliczają) na urządzenia mobilne, które ponoć dominują w kwestii najczęstszej używalności. Jeżeli nie interesuje Was "desktopowe" podejście, zawsze możecie przenieść się na Androida i też nie będziecie stratni. Program oficjalnie wspiera język Java oraz Kotlin (całkiem "świeża alternatywa" Javy) więc mimo tego, że nie ominie Was nauka samego API Androida, składnia języka już będzie Wam znana i będziecie w stanie coś napisać tego samego dnia. Na pewno warto się uczyć Javy, jeśli rozważacie tworzenie aplikacji mobilnych.

ARGUMENTY "PRZECIW"

Aby wszystko było przedstawione rzetelnie, oto druga strona medalu. Można rozważyć odstąpienie od nauki z poniższych powodów:

"UPADAJĄCA" NIEZALEŻNOŚĆ PLATFORMOWA

Hasło klucz tego języka to "Napisz raz, uruchom wszędzie". Dzięki działaniu na maszynie wirtualnej, raz napisany program (teoretycznie) uruchomi się bez przeszkód na każdej maszynie posiadającej zainstalowaną Javę. Trzeba natomiast wiedzieć, że to twierdzenie jest mocno przesadzone i "zdeformowało się" przez lata. Aplety i serwlety na ten przykład zostały niedawno temu całkowicie usunięte (aplikacje działające na stronie internetowej) z powodu stwarzania zbyt wielu niekompatybilności. Czyli z działaniem na HTML'a możemy się już pożegnać (przynajmniej tym prostym w obsłudze). Recenzując książkę "Java. Rusz głową" prezentowałem przykłady zdezaktualizowanych informacji. To może już rodzić wątpliwości czy warto się uczyć Javy w 2021 roku.

PŁATNA LICENCJA ZA KORZYSTANIE Z OFICJALNEJ JAVY DO UŻYTKU KOMERCYJNEGO

Od początku 2019 roku, Java stała się płatna na oficjalnej stronie Oracle dla użytku komercyjnego. Z tego względu aby uniknąć prawnych nieprzyjemności, trzeba korzystać z darmowych alternatyw jak choćby "Eclipse Adoptium". Choć instalacja innych binarek niż te oficjalne nie jest żadnym problemem, to dla niczego nieświadomych ludzi może budzić odrazę.

KOTLIN MŁODYM I SILNYM RYWALEM

W 2017 roku, sześcioletni wówczas język Kotlin został uznany przez Google za oficjalny język programowania "Android Studio". Obecnie jest traktowany jako nowsza alternatywa języka Java. Ma ona "łatać" wszelkie niedoskonałości Javy oferując zupełnie inną składnię, aczkolwiek jest w stanie operować na każdym "javowym" kodzie źródłowym i bez przeszkód uruchamiać się na tej samej wirtualnej maszynie. Ponadto wspiera "crossplatformowość" oferując bezbolesną kompilację do kilku platform jednocześnie. Z tych powodów można łapać się za głowę czy nie opłaci się bardziej zająć się Kotlinem, czy zostać przez jakiś czas przy Javie. To już zostawiam Wam.

Logo języka Kotlin

Logo języka Kotlin.

Źródło: Wikimedia


Tyle na ten temat. Podsumowując, Java powinna być w mojej ocenie dalej brana pod uwagę, jeśli chodzi o jej naukę (przynajmniej samych podstaw) z powodu wielu ofert pracy i uwierzcie mi, że jej "wiek" nie ma absolutnie ŻADNEGO znaczenia. Zdajecie sobie sprawę, że Python, który dzisiaj jest taki ceniony i wielbiony przez mnóstwo osób, jest starszy od Javy o cztery lata? Taka ciekawostka. Zdecydujcie sami czy warto się uczyć Javy w 2021 roku, ja tylko podałem za i przeciw.

NASTĘPNY ARTYKUŁ: Pierwszy program w języku Java. Kompilacja na parę sposobów

PODOBNE ARTYKUŁY