Jestem zmuszony na moment odejść od Pythona celem pokazania Wam następnego pozbawiania mnie jakiejkolwiek możliwości promowania swojej strony. Kilka dni temu zdecydowałem się udostępniać odnośniki do swoich artykułów na serwisie Reddit. Choć sprawdziłem go już parę lat temu z wynikiem "nieskuteczne", postanowiłem drugi raz tam zamieszczać linki do swojej twórczości, żeby dać sobie szansę się wypromować i zobaczyć czy serwis się "ogarnął". Zamiast tego, zrobiła się afera na Reddit tylko dlatego, że przesyłane artykuły są w języku polskim!

AFERA NA REDDIT Z POWODU RÓŻNIC JĘZYKOWYCH

Wszystko zaczęło się przedwczoraj (27 lutego, 2021 roku). Któryś raz z rzędu udostępniłem link do swojego wpisu na anglojęzycznym kanale o nowinkach Pythona (tu jest link). Niestety nie znalazłem niczego "polskiego" co do społeczności tego języka więc musiałem skorzystać z tego, co było. Pomyślałem sobie, że różnica języków nie zrobi większego znaczenia i będzie to jakoś w miarę tolerowane. Myliłem się.

ZARZUT SPAMOWANIA

Afera na Reddit zaczęła się od pewnego wpisu. Jeden z użytkowników skomentował udostępnienie powyższego odnośnika w treści którego de facto zarzuca mi się, że ja obsypuję kanał spamem. OK, faktem jest, że cała reszta udostępnień jak leci, jest w języku angielskim. Tylko nie wiedziałem, że z powodu języka polskiego można robić z człowieka jakiegoś intruza. Jakbym zamiast wpisów o Pythonie przesyłał na kanał przepis na szarlotkę.

Nie będę ukrywał zniesmaczenia, bo kolejny raz jestem zmuszony publikować dowody (moim zdaniem) dyskryminacji, bo z jakiego serwisu nie skorzystam, to ciągle coś jest źle. A to język nie taki, a to już było, a "Ty się nie znasz", a "Ty się wywyższasz" i tak dalej. Nie wiem jak inne strony lata temu się promowały, ale jeśli cały czas ma to tak wyglądać, to jeszcze długie lata będzie trwać walka o równe traktowanie.

CZY NIE LEPIEJ NA POLSKIM KANALE?

Pewnie, że lepiej. Tylko na Reddit nie ma żadnego polskiego odpowiednika zainteresowanych Pythonem.

Wyniki wyszukiwań "python polska" na Reddit

Wyniki wyszukiwań jakichkolwiek polskich kanałów o Pythonie.

Pal licho, że nie ma tak dużej społeczności, po prostu w ogóle nie ma takiego kanału. Gdyby był, cała afera na Reddit nie miałaby w ogóle miejsca. Zresztą, stwierdziłem to samo odpowiadając temu samemu użytkownikowi, który raczył stwierdzić że "spamuję":

Zarzut spamowania na Reddit

Treść komentarza użytkownika razem z moją odpowiedzią.


- "Czy byłbyś łaskaw przestać spamować? Zdecydowana większość nie mówi po polsku." - użytkownik "fake823" ("fake" brzmi bardzo sugestywnie...)

- "Gdybym znalazł polski kanał na temat Pythona, wysłałbym linki właśnie tam." - Jason


Zwróćcie uwagę na dwie rzeczy. Po pierwsze, słowo "spamować". O ile ja się trochę orientuję w definicji, to spam jest wówczas, gdy wysłana wiadomość nie ma żadnego związku ze sprawą lub też jest wysyłana nagminnie (bądź jedno i drugie). Przeważnie jest nazywana jako "niechciana" wiadomość. Czy mamy tu do czynienia z wysyłaniem czegoś nie na temat? Na kanał o Pythonie został wysłany artykuł o Pythonie. Prościej tego napisać się nie da. Dopisałem swój komentarz w tej sprawie czyli to, co stwierdziłem wcześniej. Nie moja wina, że nie ma polskiej społeczności na temat Pythona na Reddit. Co do "nagminności", to można się od biedy przyczepić, aczkolwiek takie są czasy, że człowiek musi zasuwać z pracą, żeby stanowił konkurencję. Jak trzeba będzie napisać tysiąc nowych artykułów, to napiszę.

Po drugie, liczby ocen pozytywnych. "Kolega" został pochwalony, ja dostałem wynik ujemny. Klasyka. To -1 to tak naprawdę (-2 + 1), bo na Reddit jak się zamieści komentarz lub post, to jest on automatycznie przez Was "polubiony". Czyli podłączył się ktoś jeszcze do wstawienia negatywa.

JAK GNOIĆ, TO SOLIDARNIE

Afera na Reddit przybierała coraz większego kształtu. Po tej nieprzyjemnej sytuacji, postanowiłem sprawdzić pozostałe moje udostępnienia, które jeszcze jako tako były tolerowane. Po chwili patrzenia, moją uwagę przykuł wynik procentowy w prawym dolnym rogu. Popatrzcie sami:

Artykuł "Operatory w Pythonie"
Artykuł "Łańcuchy znaków w Pythonie. Zbiór informacji"
Artykuł "print. Podstawowa funkcja w języku Python"
Artykuł "Input. Podstawowa funkcja w języku Python"

Zrzuty ekranów czterech pierwszych udostępnień artykułów o Pythonie razem z procentem pozytywnych ocen.

Czynnik "Upvoted" to dzielenie ludzi oceniających pozytywnie przez sumę ludzi oceniających pozytywnie i negatywnie. Zaznaczam, że to nie jest dla mnie zbyt wiarygodne, gdyż to lubi "skakać" co odświeżenie strony jakby licznik nie mógł się "zdecydować". Pozwólcie, że Wam pomogę co do obliczeń. Oto wyniki dzielenia, które w mojej ocenie są najbardziej prawdopodobne:

25% = 1 / 4 = moja ocena pozytywna / (moja ocena pozytywna + trzy negatywne)

10% = 1 / 10 = moja ocena pozytywna / (moja ocena pozytywna + dziewięć negatywnych)

11% = 1 / 9 = moja ocena pozytywna / (moja ocena pozytywna + osiem negatywnych)

33% = 1 / 3 = moja ocena pozytywna / (moja ocena pozytywna + dwie negatywne)

Dziękuję, do widzenia. Afera na Reddit znalazła sobie sojuszników.

MODERATORZY W AKCJI

Przebieg sytuacji jaki znam od najmłodszych lat. Ktoś atakuje, próbuję się bronić, zaraz wkracza ktoś drugi i każe mi się stulić. Kilka godzin później wtrącili się moderatorzy i usunęli mi ten post z kanału. Jakby tylko jedna osoba się przypruła, to administratorzy machnęliby na to ręką.

Artykuł "Typy danych w Pythonie. Rodzaj typizacji danych" na Reddit

Usunięcie mojego udostępnienia uznanego za spam.

W międzyczasie pojawił się komentarz od ich bota, że nadgorliwie przesyłam tam swoje linki i tylko dlatego zostało to usunięte (jak się chce kogoś uciszyć, każda bajeczka jest dobra). Może i nadgorliwie, co już wytłumaczyłem powyżej dlaczego, aczkolwiek nie chce mi się wierzyć, że to tylko dlatego. Albo kapuś, albo bot wykrywający posty z dużą liczbą negatywów. Poza tym, nie ma ANI słowa w zasadach korzystania z kanału, że po pierwsze, wchodzą w grę tylko anglojęzyczne udostępnienia, a po drugie, że jest dopuszczalny limit udostępnień na dobę czy tydzień.

POLACY JAKOŚ NIE ROBIĄ PROBLEMU

Po tym, jak dano mi do zrozumienia, że im przeszkadzam, zrobiłem sobie ponowny "research" kanałów i znalazłem taki "polski" kanał o nazwie "programowanie" (tu macie link). Co prawda, nie o samym Pythonie tylko o programowaniu ogólnie, ale podjąłem decyzję, że jeśli taka afera na Reddit miała miejsce, to mimo wszystko będę tam wstawiać linki. I o dziwo, nikt nie robi żadnych problemów. Przesyłam w takim samym tempie, są niektóre oceny do góry, nie ma żadnych oskarżeń o spamowanie. No to co, alergia na Polskę?

ZAKAZ PROMOWANIA RÓWNIEŻ NA KANALE O JĘZYKU JAVA

Na deser, zostawiłem Wam następną ciekawostkę. Postanowiłem wysłać post też na innym kanale o nazwie "java", aby sprawdzić jaka będzie reakcja. Wysłałem opis swojego programu "Statistic Table Generator" razem z linkiem do mojej strony i jaki efekt? Natychmiastowe usunięcie przez moderatorów! Powód? Jakiś automatyczny moderator sprawdzający treść uznał, że ja niby proszę o pomoc, a według ich zasad, na to przeznaczony jest odrębny kanał ("Javahelp"). To był co prawda opis programu, ale nie wchodźmy w kąśliwości.

Napisałem do nich jeszcze dzisiaj w tej sprawie. Oto ich odpowiedź:

Odpowiedź na usunięcie postu o "Statistic Table Generator" na Reddit

Odpowiedź na moje zgłoszenie o nieprawdziwym wnioskowaniu automatycznego moderatora.

Uprzedzam, że nie znam wszystkich określeń jakie panują w Reddicie więc nie zdziwcie się jeśli coś będzie głupio brzmieć.


"Tak, automoderator błędnie usunął post. Jeszcze nie spełniasz wymagania tego subreddita w postaci minimalnej karmy w komentarzu (?), aby być upoważnionym do zamieszczania tutaj postów. Wymagamy minimalnej, pozytywnej liczby karmy w komentarzu, która może być nabyta jedynie poprzez uczestnictwo w wątkach innych. Zwykle nie ujawniamy dokładnej liczby wymaganej karmy w komentarzu."


Sorry, ale gdyby było napisane w ich zasadach, że do zwykłego przypinania własnych postów jest potrzebna jakaś "karma", to w ogóle bym sobie tym nie zawracał głowy. Post jak był zamknięty wcześniej, tak jest nadal do tej pory. Tak w dzisiejszych czasach można się wypromować (ironia, oczywiście).

"Statistic Table Generator" na Reddit

Usunięcie mojego postu na temat programu "Statistic Table Generator" na kanale "java" ("just now" na samej górze oznacza "w tej chwili").


To wszystko co mi przyniosła ta afera na Reddit. Na końcu, krótki komentarz podsumowujący. Nie odbierajcie tego w ten sposób, że ja "z gówna robię problem". Nie chcą udostępnień, to nie. Pokazuję tylko po raz kolejny w jaki sposób odbiera mi się możliwość uczciwego rozpowszechniania strony. Nie dość, że Python, to jeszcze Java.

PODOBNE ARTYKUŁY