W końcu mogę napisać coś konkretnego, utwór jest już opublikowany jako pierwszy na 2020 rok!!! Nosi tytuł "N.E.R.W." i to nie odnosi się jedynie do tytułowego rzeczownika. Sprawdźcie sami już teraz to ukryte znaczenie odsłuchując kawałek na moim kanale na YouTube!

PIERWSZY KAMIEŃ MILOWY W 2020 ROKU

Spóźnienie dość rozległe, dwanaście dni, ale najważniejsze, że zdążyłem przed upływem stycznia to wypuścić. Miało to zostać opublikowane z okazji trzeciej rocznicy publikacji Monologu nastolatka jednak znowu wszystko wokół przeszkadzało. Fryzjer, mała sesja zdjęciowa, nieudane nagrania z powodu kotów i zmęczenia a na deser, sesja egzaminacyjna. Zero szans na 11 stycznia. W ten poniedziałek zacisnąłem zęby i wziąłem się za nagrania po raz drugi no i udało się. Mimo drobnych niedociągnięć, dykcja wyszła wspaniale, a już na pewno sto razy lepiej niż trzy lata wcześniej. 2020 to dla mnie jako dla artysty istotny rok, bo geneza mojego rapu zaczyna stopniowo "obrastać latami" co daje mi możliwość do delikatnego porównywania mojego "przeszłego ja" z moim "ja teraźniejszym". Muszę przyznać, że przez ten krótki odstęp czasowy sporo się nauczyłem jako zdolny amator i wierzę, że jeszcze bardziej będę w stanie szlifować swoje zdolności, nawet jeśli nie będzie z tego żadnych korzyści. Po prostu, chcę to robić i kropka.

O CZYM PIERWSZY UTWÓR NA 2020?

W poprzednich kawałkach nawiązywałem do przeszłości zwracając uwagę na swój żal do innych za krzywdy za nic oraz za postępowanie daleko odbiegającego od tego, co zawsze chciałem zobaczyć, natomiast w tym przypadku, "N.E.R.W." przedstawia moje wnioski końcowe "zbierane" podczas robienia tego co zwykle. Co biorę pod uwagę jako artysta, a co chromolę. Czego się spodziewam po upływie lat i kilka słów po raz kolejny do nieudaczników co tracą całe doby na wyśmiewanie innych, w tym również mnie. Czuję, że z każdym rokiem staję się coraz lepszy, bo efekty widać gołym okiem. W tej grze ma dominować jakość, a nie ilość, dlatego też wolę tylko kilka utworów, ale niezapomnianych niż parędziesiąt żałosnych pioseneczek. Styl muzyki samplowany, choć z sampli nie korzystałem. Cała melodia nawet jeśli prosta bez żadnych dodatków, to budowana ręcznie. Utwór znajduje się już w tabelce w sekcji "Muzyka", a także tekst w "Tekstach utworów". Ktoś chętny, to zapraszam.


Na koniec, odpowiedź na pytanie: kiedy spodziewać się następnego utworu? Myślę, że dopiero za kwartał. Jak zawsze obowiązków przybywa, a kark tylko jeden, mój własny a że trzeba uwzględniać również inne aspekty, to nie wiem czy jeszcze dłużej nie trzeba będzie czekać. Po czytance, zapraszam do odsłuchania najnowszej perełki!!!

Żadnych postów przez dłuższy czas, bo jak zwykle praca i nauka. Nauka i praca. Przez to wszystko nie udało się nagrać materiału na utwór więc pojawi się dopiero po 11 stycznia, 2020 roku. Aby zostawić jakiś post przed upływem tego tygodnia, przedstawię kolejność publikowania swoich dokonań w 2020 roku biorąc pod uwagę wszystkie "filary" mojej działalności.

PIERWSZE PROJEKTY Z HAXEFLIXEL W 2020

Pierwsze produkcje, które zostaną zbudowane przy pomocy HaxeFlixel to będą te projekty, które zostały już dawno ukończone, ale z różnych przyczyn nie zostały one wypuszczone z powodu funkcjonalności oprogramowań. Najpierw będzie Surrounded. W połowie 2018 roku przesłałem GIF'a na swojego Twittera, który przedstawiał fragment z rozgrywki. Jest to gra akcji polegająca na strzelaniu z wieżyczki do nadchodzących przeciwników, którzy zmierzają w stronę gracza umieszczonego na środku planszy. Miesiąc prac nad kodem, miesiąc prac nad testowaniem. Projektu nie wypuszczono, pisałem wcześniej dlaczego. Doszedłem do wniosku, że skoro z PICO-8 i tak już zrezygnowałem, najrozsądniejszym posunięciem będzie wybór takiego framework'a, który nie będzie mi truł nad głową, że czegoś jest za dużo. Potem staranna rekonstrukcja tych gier i wypuszczenie ich już na lepszym silniku. Surrounded już i tak za długo czekał na swoją kolej więc zaraz po stworzeniu gotowego szablonu, pozostaje dokończyć dzieła i definitywnie zakończyć ten epizod w 2020 roku.

Potem będzie ASCBIIM. Ta gra też za dobrze wyszła, żeby wyrzucić ją ze swojej pamięci. Twitter dalej posiada GIFy wypuszczone w zeszłym roku, zerknijcie tutaj. Jest to pierwszy GIF zapowiadający ten projekt, który też nie doczekał się publikacji. Powodem była zbyt duża obszerność zawartości, kliknijcie tutaj w celu poznania szczegółów. Moim zdaniem, motyw składający się ze znaków ASCII również zasługuje na swoje miejsce w mojej kolekcji gier. Tutaj również była praca sięgająca prawie dwóch miesięcy. Nie pozwolę, by taki dobry projekt odszedł w zapomnienie, zatem od razu zabiorę się za przeniesienie projektu zaraz po Surrounded. To będzie druga produkcja 2020 roku. Dalszą część póki co, zostawię dla siebie.

PIERWSZY PROGRAM W JAVIE W 2020

Na ten moment wstrzymam się jeszcze z odpowiedzią na pytanie "jaki będzie pierwszy program?". Jak napisałem wcześniej, to nie będą żadne zaawansowane projekty tylko ćwiczenia budowania przyzwoitych oprogramowań. Mogę napisać jedynie, że zajmę się jego tworzeniem zaraz po wydaniu Surrounded. Patrząc na ilość obowiązków, może to być marzec lub kwiecień.

PIERWSZY UTWÓR W 2020

Dochodzimy do sedna sprawy. Dzisiaj o północy starałem się wziąć za nagrania, ale po kilku bezskutecznych próbach, musiałem zrezygnować z powodu zmęczenia. Późny powrót do domu w połączeniu ze zbyt późną możliwością podjęcia próby nagrań przez koty spowodował niepowodzenie już przy pierwszej zwrotce. Nowego utworu na trzecią rocznicę nie będzie, ale będzie kilkanaście dni później, jak tylko zdam egzaminy na studiach. To macie jak w banku.


W tej chwili Was opuszczam i jak tylko będą postępy, wstawiam nowy artykuł na ten temat. Do usłyszenia!

Pisząc pierwszy artykuł i zajmując się sobą w nowym roku zapomniałem na śmierć o istotnej rzeczy! Wstałem specjalnie po piątej, żeby naprawić ten błąd i wydać obiecany pakiet jak najszybciej. Od dzisiaj do końca stycznia 2020 roku, możecie kupić wszystkie cztery tytuły PICO-8 nawet 20% taniej!!!

O PICO-8 JUŻ PO RAZ OSTATNI

Powtórzę jeszcze raz: Idle RPG, Cellonix, Jason Picross oraz Turn Chase można kupić osobno lub w pakiecie 20% taniej! Oferta będzie trwać do końca stycznia i wtedy stawka wróci do 100%. Doskonale rozumiem, że gry same w sobie mogą wcale nie budzić ekscytacji, bo są po prostu malutkie. Niestety przyszło mi żyć w czasach, gdzie same zaawansowane produkcje ważące po 60 GB są już codziennością. Mimo obecnie posiadanych technologii, nie podoba mi się taka sytuacja, bo apetyt graczy rośnie w miarę jedzenia, a indie developer czy tego chce czy nie, musi przejść przez wszystkie etapy ewolucji gier od zwykłego Ponga z 1972 roku, przez konsolę NES od 1983 roku, żeby przejść do pierwszego trójwymiaru (koniec lat .90), by wreszcie tworzyć gry mogące stanowić konkurencję dla tytułów pokroju "Śródziemie: Cień Mordoru". Wierzcie mi lub nie, ale ciężko walczyć z konkurencją atakującą na wszystkich frontach. Mam jednak nadzieję, że któregoś pięknego dnia sam zacznę argumentować na rynku gier abym miał tę świadomość, że jednak znam się na tej robocie. Wracając do tematu, na stronce itch.io lub klikając na link umieszczony na dole artykułu, znajdziecie wspomniany pakiet który już obowiązuje. Widnieje on pod tytułem "Jason's PICO-8 Bundle". Płatności można dokonać przez kartę kredytową lub przez konto PayPal. Zapomniałem jeszcze o ważnej informacji odnośnie wspieranych platform. Wszystkie cztery gry mają gotowy eksport pod system Windows, Linux oraz Mac.


Tym razem dużo krótszy artykuł z powodu małego zaniedbania. Nie spodziewam się żadnych licznych zakupów jednak jeżeli ktoś się zdecyduje, życzę mu udanej zabawy mając nadzieję, że nie będzie żałował wydanej kasy. Tu macie link do pakietu.

Stało się to, co miało się stać! Żegnam się z 2019 rokiem z uśmiechem na ustach i tak oto witam się z 2020! W ramach pierwszego artykułu w nowym roku, przedstawię zmiany dotyczące strony zarówno obecne jak również te, które w niedługim czasie zostaną wprowadzone.

NOWY MOTYW STRONY NA ROK 2020

Jak wspominałem, po nieudanej produkcji PICO-8 powracam do poprzedniego motywu. Aby jednak oddalić się od starego wyglądu, wprowadziłem stosowne modyfikacje a jedna z nich już od razu rzuca się w oczy. Postanowiłem, że w 2020 nie będzie żadnych animowanych teł. Zamiast tego, dodam elegancki gradient. Oprócz tego, zmieniłem czcionkę nagłówków na bardziej modernistyczną. Moim zdaniem wygląda wyśmienicie i pasuje do reszty strony. Na tym nie zakończą się zmiany.

OD 2020 BĘDZIE ROZBUDOWANE MENU

Dodam nową sekcję w menu dotyczącą programów. Od czasu do czasu będę starał się wydać jakieś ręcznie pisane oprogramowanie. Nie będą to jakieś spektakularne rewelacje, bardziej posłużą jako trening tworzenia programów. Najpierw będzie to czysta Java, a w przyszłości zobaczymy. To jest jeden z moich kolejnych planów dotyczących 2020 roku. Prawdopodobnie będą one wydawane na itch.io, ale tylko ze względu na liczniki pobrań. Chcę wybadać jakie będzie zainteresowanie programami. Może to coś da? Oprócz tego, dodam sekcję pod znanym skrótem FAQ czyli najczęściej zadawane pytania. Jakiś czas temu dodałem takie coś, ale wydawało mi się głupie pisać odpowiedzi na pytania, których mi nikt jeszcze regularnie nie zadaje. To jest pod znakiem zapytania, ale być może to przywrócę i od 2020 roku będzie to już na stałe.

PIERWSZY KAMIEŃ MILOWY W 2020

Od razu napiszę od czego zacznę w 2020 roku. Prawdopodobnie pierwszy będzie utwór, bo żadnego dawno nie wstawiałem. Wątpię, żebym wydał go akurat 11 stycznia w dzień okrągłych trzech lat wydawania rapu. Tego jeszcze nie mogę stwierdzić, gdyż muszę uregulować sprawy studiów. Możliwe, że akurat 11 stycznia, a być może parę dni później. W chwili obecnej chcę jeszcze zadowolić się czasem wolnym, bo on ucieka nieubłaganie.


Tak się kończą pierwsze słowa w nowym roku. Jeszcze raz życzę wszystkiego najlepszego, a na koniec zostawiam swoją fotkę z Instagrama!!!

Wyświetl ten post na Instagramie.

Oby ten rok był lepszy. Szczęśliwego wszystkim! #jason #artist #polish #polishboy #sylwester #sylwester2020 #happynewyear

Post udostępniony przez Stanisław Popowski (@jasonxiii97)

Mamy trzydziestego grudnia!!! Czas najwyższy na zgromadzenie wszystkiego do kupy i podsumowanie mojej działalności w tym roku. Chodzi oczywiście o gry i PICO-8.

PICO-8 W ROLI GŁÓWNEJ

Zbliża się koniec roku. Już niedługo fajerwerki będą hałasować dookoła mojej okolicy, aby przywitać 2020 rok z otwartymi ramionami. Na ten moment podsumowuję swoją działalność programistyczną i aby to "uczcić", już wrzuciłem stosowny film. Znowu tylko cztery produkcje. Zdaję sobie całkowicie sprawę, że to jest mało jak na 365 dni, ale jednostka choćby nie wiem jak wybitna w tym fachu, sama nie może liczyć na mnóstwo produkcji w ciągu roku. Przed Państwem, Idle RPG, Cellonix, Jason Picross oraz Turn Chase prezentują się po raz ostatni. Rok sam w sobie był dla mnie wyjątkowo ohydny nie tylko ze względu na braki oczekiwanych efektów pracy, ale również ze względu na sprawy osobiste, które dotykają mnie już jako człowieka. Tych wydarzeń było tyle, że wykończyły mnie psychicznie wzdłuż i wszerz. Bardzo się cieszę, że to już sama końcówka i mam nadzieję, że przyszły rok będzie dla mnie o wiele łaskawszy. W tym roku to PICO-8 stał się moim narzędziem do pracy nad grami co nie znaczy, że to on został wybrany jako pierwszy. Myślę, że mogę to już Wam wytłumaczyć.

HISTORIA PRZED WYBOREM PICO-8

Cofamy się do czerwca 2018 roku. Po porzuceniu framework'a Phaser, zacząłem się interesować konsolami fantasy, bo teraz kieruję się jedynie motywem ośmiobitowym i taki chcę teraz wprowadzać do swoich gier jeszcze przez wiele lat. Nie chcąc wydawać pieniędzy na żaden komercyjny produkt zacząłem rozglądać się za darmowymi alternatywami i tak natrafiłem na TIC-80. Bardzo przyjemny program. Zdążyłem napisać w nim jedną całą grę i to jest Surrounded który padł już kilka razy na tej stronie. Sama gra wyszła rewelacyjnie tylko był problem z eksportem do HTML'a. Czasami przycinało a ponadto, ówczesna wersja 0.70.6 umożliwiała przejrzenie całego kodu źródłowego w menu pauzy co u mnie nie ma prawa mieć nigdy miejsca. Program musiałem porzucić. Potem szperając po Steam, trafiłem na kolejny program tego typu i to był BASIC8. Była promocja, a skoro nie można było znaleźć niczego darmowego postanowiłem kupić ten program. Przyjemny interfejs, możliwy eksport do HTML'a, język BASIC którego nie trawię z powodu typu "case-insensitive" też ostatecznie dało się przetrawić. Nie brałem się jednak za przenoszenie Surrounded tutaj tylko zabrałem się za Idle RPG. Tak, ten sam tytuł który ostatecznie powstał z "żebra" PICO-8. Niżej zostawiam screena jak wyglądał Idle RPG w wersji z listopada 2018 rokuPo zrobieniu całego projektu (w którym ostatecznie się okazało, że zostało jeszcze sporo do zrobienia), nadszedł czas na eksport. I znowu kicha! Koszmarny problem z optymalizacją. Wyobrażacie sobie, że już kilka śmiesznych tekstów powodowało drastyczny spadek wydajności? Też się kombinowało i próbowało wielu trików, ale ostatecznie rzuciłem to w kąt, bo nie znalazłem żadnego rozwiązania. W ten sposób dotarłem do PICO-8, który postanowiłem kupić w grudniu za 20 USD wraz z drugim produktem w zestawie, Voxatron. Potem już tylko przenoszenie projektu do PICO-8, zaznajamianie się z interfejsem i tak po nitce do kłębka, aż wydałem go 9 stycznia. Miałem niezły galimatias związany z poszukiwaniem odpowiedniego programu, nie ukrywam. Mam nadzieję, że taka sytuacja już nigdy nie będzie mieć miejsca.

Tak wyglądał Idle RPG w listopadzie, 2018 roku.

Idle RPG przed PICO-8


Na tym się kończy opowieść o PICO-8, a teraz usiądźcie sobie wygodnie i poświęćcie dwie minuty swojego życia na mój film stanowiący podsumowanie 2019 roku w ośmiobitowej oprawie.


Wiadomość której końca się spodziewałem: kurs PICO-8. Podstawy nie przyjął się dobrze w związku z czym, zaprzestaję dalszej pracy nad odcinkami!!!!! Wiem, miałem już nie pisać na ten temat, ale chciałem dodać od siebie parę informacji na temat kolejnego kursu, który w przyszłości się pojawi.

PICO-8. PODSTAWY NA DNIE

Tak jak zapowiedziałem już dawno, na 29 grudnia przypada ostateczny termin podjęcia decyzji i choć miało być inaczej, stało się jak zwykle. Kiepska oglądalność nie daje najmniejszych szans na negocjacje. W dniu dzisiejszym liczniki wskazują na jedyne 837 wyświetleń. Nie udało się uzbierać nawet 25% wyznaczonego progu. Spodziewałem się tego jak najbardziej, natomiast brak szerokich wpływów w Internecie uniemożliwił mi zrobienie czegoś jeszcze w tym kierunku, aby stało się to popularne. Prawdopodobnie właśnie dlatego ten pomysł się nie udał. Robiłem, co mogłem. Pozostaje mi tylko zamknąć ten rozdział definitywnie i wrócić do poprzednich "gałęzi" działalności. Ale to nie wszystko...

CO BĘDZIE PO PICO-8?

Po PICO-8, przystąpię do kolejnej próby zrobienia wciągającego kursu tym razem odsuwając się od game developmentu. Następnym razem postaram się stworzyć coś bardziej uniwersalnego. Będzie dalej programowanie, ale dotyczące już samego czystego języka. I choć takich kursów też już od cholery znajduje się w necie to mam nadzieję, że uda się przebić konkurencję czymś nowym i zupełnie wyjątkowym. To jest jednak plan mocno dalekosiężny i wrócę do niego za jakieś 5-6 lat jak nabiorę więcej doświadczenia, szacunku i...widoczności. Niestety, serwisy społecznościowe nie pomagają, tagi nie pomagają, kursy nie pomagają, muzyka jedna i druga też leży na całej linii. Nawet dbałość o SEO kompletnie legła w gruzach. Jedyny cień szansy upatruję w grach, głównie ze względu na Minifield. Myślę, że już niedługo wrócę do tego tytułu. Traktujcie to jako małą sugestię.

PLANY NA 2020 ROK

Przypomnę jeszcze raz co w najbliższym czasie planuję zrobić. Nie mogę z marszu zdradzić wszystkiego i to nie tylko dlatego, że jest na to za wcześnie ale również dlatego, że przedstawienie wszystkiego ze szczegółami spowodowałoby zrobienie trzykrotnie większego akapitu od całej reszty. Zaraz po Sylwestrze, zamieszczam na stronie itch.io pakiet moich gier PICO-8 po obniżonej cenie za wszystkie cztery tytuły: Idle RPG, Cellonix, Jason Picross oraz Turn Chase. Moim obecnym narzędziem do tworzenia gier będzie HaxeFlixel, a z albumem dam sobie spokój w tym roku. Będę koncentrował się jedynie na pojedynczych utworach jednak nie spodziewajcie się ich dużej ilości. Muszę zachować kompromis ze studiowaniem, a gry będą brane pod uwagę dużo częściej ze względu na większą opłacalność. Wydając grę jest szansa na jakieś benefity.


Tych planów jest jeszcze więcej jednak dalszą część zostawię na później. Oczekujcie jutro w południe na film podsumowujący moją działalność programistyczną.

50728
Dzisiaj / TodayDzisiaj / Today45
Wczoraj / YesterdayWczoraj / Yesterday102
Tydzień / WeekTydzień / Week147
Miesiąc / MonthMiesiąc / Month2983