Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

Oto następny podział na programy, teraz jeszcze jeden "filtr" od strony platformy docelowej. Możecie się kierować niekoniecznie kategorią, ale platformą, aby wydawać swoje produkcje online na stronie internetowej. Tu jest całkiem spory arsenał gdzie poza kilkoma rzeczami, wybór prowadzi do tego samego. Jeśli programy do tworzenia gier online, to HTML5. Jak HTML5, to JavaScript! A jak JavaScript, to rysowanie na płótnie lub skorzystanie z "WebGL". Zapraszam po należne szczegóły i samą listę oczywiście ;)!

PROGRAMY DO TWORZENIA GIER ONLINE. LISTA WSZYSTKICH PROGRAMÓW

Czytajcie, a znajdziecie! Mam dla Was następną listę oprogramowań do tych celów. Świetną nowiną jest fakt, że zdecydowana większość narzędzi składa się ze skryptów, a więc wystarczy tylko zajrzeć do strony, ściągnąć i zaimportować je wewnątrz pliku "index.html". Uwzględniłem jeszcze programy działające w przeglądarce, które nawet nie wymagają instalacji na dysku, zatem macie drugi sposób na tworzenie gry online! Warto wspomnieć, że są również silniki gier umożliwiające eksport na platformę HTML5 (np. "Unity", "Unreal Engine" albo "Godot"), z tym że "przenoszą build" z programu na platformę i nie ma tam żadnego śladu podejścia znanego z JavaScript, tylko jest jedynie sam proces eksportu i tyle, dzięki czemu możemy zrealizować nasz cel bez używania JavaScriptu ;). Macie trzy różne drogi eksportu gry na stronę internetową!

Zostawiam Wam poniższe programy do tworzenia gier online, nic tylko brać!

DARMOWE PROGRAMY

  1. Unreal Engine
  2. Godot
  3. Unity
  4. Phaser
  5. PixiJS
  6. Babylon.js
  7. Gamefroot
  8. Modd.io
  9. Bitsy Game Maker
  10. GDevelop
  11. allegro.js
  12. Flowlab Game Creator

PŁATNE PROGRAMY

  1. PlayCanvas
  2. GameMaker Studio
  3. Clickteam Fusion 2.5

To jest zaledwie namiastka tego, co jest dostępne w necie. Ja postanowiłem wymienić tylko te, które najbardziej rzucają się w oczy. Programy do tworzenia gier online wciąż są chętnie wykorzystywane przez ludzi, ponieważ części z nich nie trzeba nawet pobierać i instalować. Poza tym, to jest świetny sposób na darmową reklamę swoich umiejętności.

GRY ONLINE TO WCIĄŻ DOBRY BIZNES

Czy tego chcemy, czy nie, zawsze przechodzi przez myśl zarobek na naszej komputerowej pracy. To nie żaden grzech zrobić z pasji szmal (nawet trzeba tak robić), dlatego też każdy przyszły "game developer" powinien publikować swoje produkcje RÓWNIEŻ na HTML5. To stanowi świetną reklamę (pisałem już o tym), więc nie każcie mi powtarzać :). Z technicznego punktu widzenia, programy do tworzenia gier online rysują nam okno gry korzystając z dwóch sposobów: ze zwykłego "płótna" (ang. "canvas"), które jest w pełni wystarczalne do tworzenia środowisk dwuwymiarowych, a jeśli chcemy wejść do trójwymiarowego świata, to tylko technologia "WebGL", która dzisiaj, w 2020 roku, jest już pięknie rozwinięta i wystarczy jedynie aby pecet mógł to przetrzymać.

Logo języka HTML5

Programy do tworzenia gier online działają albo na "HTML-owskim płótnie", albo przy pomocy technologii "WebGL" zdolnej przetwarzać rendering trójwymiarowy.

Źródło: Wikimedia


Dziękuję znowu za kompletne przeczytanie od A do Z.

PODOBNE ARTYKUŁY