Jason. Cała informatyka w jednym miejscu!

W porządku. Odejdźmy na moment od samego programowania, języka C i wszystkich dotychczasowo wymienionych trików. Wróćmy w końcu do poprzednio omawianego wątku jak zacząć tworzyć gry. Chcę podzielić się następnymi wskazówkami, jednak zaczynając od punktu zero. Od momentu, kiedy ktoś zainteresowany jest w tym kompletnie zielony i nawet nie wie od czego zacząć. No chodź, może uda mi się coś na to zaradzić :D.

JAK ZACZĄĆ TWORZYĆ GRY? KILKA WSTĘPNYCH ZDAŃ

Tworzenie gier odbywa się tak samo, jak tworzenie każdej innej aplikacji użytkowej. Tutaj też piszemy kod, sprawdzamy dotychczasowy efekt, dokonujemy poprawek i aktualizacji. Natomiast w dzisiejszych czasach istnieje również możliwość ominięcia wątku kodowania posługując się edytorem wizualnym z oknem uwidaczniającym nam aktualny podgląd sceny. Dlatego powinniście zacząć od znalezienia sobie narzędzia, które pozwala na tworzenie projektów za pomocą samego klikania i wprowadzania danych z klawiatury. Przecież są takie narzędzia jak "Scratch", "GDevelop", "Solarus" oraz parę innych, które są w stanie zrealizować Wasze marzenia i to dużo szybciej (tutaj znajdziecie ich o wiele więcej).

Mam tylko małą sugestię od siebie: nie kupujcie ŻADNYCH płatnych programów!  Z racji tego, że to będzie Wasza pierwsza produkcja to zaręczam Wam, że co najmniej 90% wszystkich możliwości jakiegokolwiek komercyjnego programu nie będzie przez Was wykorzystywana. Albo dlatego, że jeszcze czegoś nie umiecie, albo dlatego że jest to zbyt czasochłonne. Uwierzcie mi, bierzcie wszystko co jest w pełni darmowe. Was ma interesować na razie jak zacząć tworzyć gry, nie jak je tworzyć profesjonalnie!

CZY JĘZYK PROGRAMOWANIA JEST WYMAGANY ABY ZACZĄĆ TWORZYĆ GRY, CZY NIE?

Znajomość jednego z języków niekoniecznie jest wymagana, to zależy od wyboru narzędzia jak bardzo będzie nas wyręczać od brudnej roboty, aczkolwiek jeżeli dane narzędzie udostępnia nam prosty język, to warto go sobie powoli przyswajać już podczas tworzenia pierwszej gry. Tylko umówmy się: na sam początek (jeżeli się zdecydujecie) uczcie się tylko języka Lua. Uważam go za jeden z najprostszych języków do przyswojenia, ale również jako jeden z najczęściej wykorzystywanych w przeróżnych narzędziach uświadamiających jak zacząć tworzyć gry (tutaj wyjaśniam dlaczego). Jeżeli jednak okaże się to dla Was zbyt dużym wyzwaniem, to wróćcie do tematu po zrobieniu kilku gier. Jeżeli w zbyt krótkim czasie uświadomicie sobie jak wiele kodu trzeba pisać w celu dojścia do tego samego miejsca, możecie się ekspresowo zniechęcić dowiadywaniem się jak zacząć tworzyć gry programując wszystko samemu.

SELEKCJA ODPOWIEDNICH NARZĘDZI

Pozostaje pytanie czy trzeba zaopatrzyć się jeszcze w jakieś inne programy? Owszem. Oprócz wybrania sobie narzędzia do tworzenia gier, sugeruję jeszcze wziąć sobie dowolny darmowy program do obróbki graficznej. "GIMP" idealnie posłuży Wam na początek. Obróbka dźwięku również jeśli ktoś z Was chce robić jakieś dźwięki. Polecane przeze mnie to "Audacity", "Bfxr" oraz "LabChirp" (oba ostatnie służą do generowania dźwięków ośmiobitowych). Kolejna sprawa to edytor tekstu, natomiast większość narzędzi udostępniających pisanie we wbudowanym w nich języku posiada już zaimplementowany edytor tekstu osadzony w programie. Gdyby trzeba było użyć zewnętrznego, to rzućcie okiem koniecznie na dwie pozycje: "Notepad++" i "Visual Studio Code". Są to wręcz "bombowe" edytory tekstu, które są w pełni darmowe i pomogą Wam uprzyjemnić prace :).


To koniec moich wstępnych porad dla każdego laika chcącego wiedzieć jak zacząć tworzyć gry. Życzę powodzenia w nabywaniu doświadczenia, bo "game development" jest super zawodem!

PODOBNE ARTYKUŁY